Huszonkét évig vezette az Ortopédiai Klinikát dr. Szendrői Miklós, aki az idei Semmelweis Napon arany pecsétgyűrűt vehetett át leköszönő tanszékvezetőként. Vezetése alatt számos új profillal bővült a klinika, és mint mondja, mindig is szívügye volt, hogy saját területe, a csontdaganatok mellett minden más profilt is fejlesszen. A klinika ma az ortopédiai repertoár gyakorlatilag teljes skáláját lefedi a gerincsebészeten kívül.
Dr. Szendrői Miklós patológusként kezdte a pályáját dr. Lapis Károly intézetében. Bár – mint mondja – mindig is klinikus akart lenni, és ezt Lapis professzornak meg is mondta őszintén, úgy érezte, nagyon jó alapot ad a patológia. Az ortopédia ugyanakkor már ekkor is közel állt hozzá: ő végezte a klinika daganatos betegeinek szövettani vizsgálatát, a kórbonctani-kórszövettani után pedig ortopédiai szakvizsgát is szerzett. Dr. Vízkelety Tibor akkori igazgató a csontdaganatos betegek ellátásának fejlesztése, egy sebészi stáb kialakítása érdekében hívta át őt a klinikára, ahol továbbvihette azt a feladatot, ami számára igazából vonzó volt a patológiából. Mint fogalmaz, a szövettani diagnózisok felállításának szinte oknyomozói képességet igénylő feladatai mindig is nagy örömet okoztak számára.
Dr. Szendrői Miklós 1995-től lett a klinika vezetője, mint hangsúlyozza, egy nagyon jól működő intézményt vett át a nemzetközi szinten elismert szaktekintély dr. Vízkelety Tibortól. Részben az általa elindított utat folytatta, a klinika továbbra is Magyarország legnagyobb ortopédiai intézete, amely a gerincsebészeten kívül gyakorlatilag az ortopédia minden területét lefedi, sőt 2008-ig még traumatológiát is végeztek. Kiemelte a gyermekortopédiai profilt, mely haladt tovább a Vízkelety professzor által meghatározott úton, és dr. Szőke György vezetésével nemzetközi hírnévre tett szert.
Vezetőként a továbblépést ugyanakkor annak a speciális profilnak a fejlesztése jelentette számára, melyért Vízkelety professzor annak idején áthívta a klinikára. Az évek során létrehozott csonttumor és lágyrész szarkóma regiszter hazai szinten egyedülálló, de Európában is a tíz legjobb regiszter közé tartozik – emeli ki dr. Szendrői Miklós. A regiszterben tárolják az érintett betegek minden anyagát, a teljes klinikai dokumentációt, a szövettant, szövetmintákat, képalkotók dokumentumait. A regiszter egy kincsesbánya, mely számos kutatás, nemzetközi együttműködés alapját adja, de ez tette lehetővé két mozgásszervi daganatokról szóló könyv megírását is – teszi hozzá.
A magyarországi csontszarkómás betegek 80 százalékát a klinika látja el, míg lágyrész szarkómánál ez az arány 20-25 százalék. Speciális esetben a csont áttétes daganatait is kezelik, protézist ültetnek be, melyhez szintén rendelkezésre áll regiszter. Dr. Szendrői Miklós két, specifikusan mozgásszervi daganatokkal foglalkozó nemzetközi társaságban is aktív szerepet vállalt, egyiknek a vezetője, másik vezetőségi tagja is volt.
„Felemelő érzés, ha az ember a saját szakterületén megélheti azt, hogy egy új terápia hatalmas lendületet ad az adott betegség kezelésében” – fogalmaz, arra utalva, hogy a nyolcvanas évek közepén vezettek be egy hatásos kemoterápiát, mely következtében a gyermekkori oszteoszarkóma esetén az addigi 30-40 százalékos túlélési mutató 65-70 százalékra nőtt. Ezzel párhuzamosan elindították Magyarországon az amputációt kiváltó végtagmegőrző műtéteket is, melyhez nagyban hozzájárult a klinika munkatársaival tervezett csonttumor endoprotézis rendszer, amely segítségével a csontdefektusokat, ízületeket pótolni tudják. Létrehoztunk egy csontbankot és kialakítottunk egy protézis rendszert is – összegezte dr. Szendrői Miklós.
Az ortopédia egyébként más szempontból is nagy változásokon ment keresztül a klinika élén eltöltött több mint két évtized alatt. Ma már egyre idősebbeknél – akár 80-85 éves korban – is bátran operálnak, a térd- és csípőprotézis beültetések pedig slágerműtétekké váltak, évi kb. 15 ezret végeznek ezekből Magyarországon.
Dr. Szendrői Miklós, mint hangsúlyozza, mindig szívügyének érezte, hogy a csont- és lágyrészszarkómán túl a többi profilt is erősítése, és „ne uralkodjon az ő speciális területe az egész házon”. Mint mondja, büszke rá, hogy ugyanolyan fontos számára a lábsebészet, kézsebészet, a vállsebészet, a gyermekortopédia, mint a csípő-térd endoprotetika, vagy tumorsebészet.
„Fiatalon, 43 évesen lettem klinikaigazgató, és majdnem negyed évszázada vezetem a klinikát, aminek elsősorban adminisztratív részében el is lehet fáradni” – mondja dr. Szendrői Miklós arról, hogy milyen érzésekkel köszön le a tanszék vezetéséről. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy mivel nagyon szeret dolgozni, és máig 10-12 órát van bent, biztos benne, hogy megtalálja a helyét a klinikán. Reményei szerint többet tud majd foglalkozni a tudománnyal, a daganatos betegek anyagainak feldolgozásával, emellett terve, hogy beszáll az oktatásba és többet asszisztál a műtőben fiataloknak, továbbá reményei szerint több ideje lesz kilenc unokájára is.
Dobozi Pálma
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.