Kiemelten fontos, hogy egységes szemléletben, átfogó képet kapjanak az orvostanhallgatók az onkológiáról, beleértve a megelőzést és szűrést, a daganat diagnosztikát és az onkoterápia három alappillérét: a daganatsebészetet, a sugárterápiát és a gyógyszeres kezeléseket is – hangsúlyozza dr. Polgár Csaba, aki július 1-jével vehette át öt évre szóló megbízatását az egyetem Onkológiai Tanszékének élén. Mint elmondta: a tanszék két évvel ezelőtti létrehozása és a graduális képzés egy évvel ezelőtti elindulása fontos, hiánypótló lépés volt az egyetem életében, vezetői tervei között ugyanakkor kiemelt helyen szerepel, hogy az onkológia önálló féléves tantárggyá váljon.
Idén szeptemberben indult a második olyan tanév, amikor az Általános Orvostudományi Kar ötödéves hallgatói az önálló tanszék által szervezett onkológia oktatásban részesülhetnek. Korábban csak elosztva, a különböző tantárgyak keretében történt ennek a szakterületnek a graduális oktatása – emlékeztetett dr. Polgár Csaba a Semmelweis Egyetem Onkológiai Tanszékének vezetője, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató helyettese, az OOI Sugárterápiás Központjának vezetője.
Az onkológia oktatása jelenleg a gasztroenterológia – belgyógyászat IV. tárgy keretében történik, körülbelül az óraszám harmadában, magyar, angol és német nyelven. Dr. Polgár Csaba elmondta: a rendelkezésre álló időkeretben törekszenek átfogó képet adni az onkológiáról. A tantermi előadások során foglalkoznak a daganatos betegségek előfordulásának gyakoriságával, a megelőzéssel, a szűrésekkel, a daganat diagnosztikával, valamint a komplex onkoterápia alapelveivel, a daganatsebészettel, a sugárkezeléssel és a gyógyszeres terápiával. A gyakorlati órákon mindegyik diszciplínát testközelből is megismerhetik a hallgatók, így meg tudják nézni, miként működik a képalkotó és molekuláris patológiai diagnosztika, a daganatsebészet, a sugárterápia. Mindezt kiegészíti a 4 órás klinikai onkológiai gyakorlat. Ennek keretében nemcsak kemoterápiás kezelést láthatnak a hallgatók, hanem külön hatvan perces gyakorlat keretében, videóprezentációk segítésével onkoteam megbeszéléseken is részt vehetnek. Ezekből megismerhetik, hogy egy-egy beteg esetében miként áll össze a terápiás terv a multidiszciplináris onkológiai csapatmunka segítségével.
Az oktatásban kiemelt hangsúlyt kell helyezni a sugárterápiára és a gyógyszeres kezelésekre, mivel az onkológia ezen területeit az egyéb tantárgyak nem érintik részleteiben – mondja a tanszékvezető. Tapasztalatai szerint a hallgatók nagyon pozitívan értékelik, hogy az Onkológiai Intézet központi műtőblokkjában párhuzamosan folynak a különböző típusú daganatsebészeti beavatkozások, és egy három órás gyakorlat során több daganattípus műtétjét is élőben megtekinthetik.
Dr. Polgár Csaba az első, nagyon fontos lépésnek nevezte az önálló tanszék létrehozását, ugyanakkor vezetői programjában célként fogalmazta meg, hogy – a három vidéki orvosegyetemhez hasonlóan – a Semmelweis Egyetemen is önálló féléves tárgy lehessen az onkológia. Amennyiben ez megtörténik, a jelenleginél is bővebb tematikával még átfogóbb képet kaphatnának a hallgatók az onkoterápiáról, beleértve mindhárom fő modalitást: a daganatsebészetet, a sugárterápiát és a gyógyszeres kezeléseket (kemoterápia, célzott biológiai terápia, hormonkezelés, immunterápia), valamint a klinikai munkához nélkülözhetetlen diagnosztikai ismereteket (képalkotó diagnosztika, molekuláris patológia).
Az Onkológiai Tanszéknek jelenleg három oktatója van: dr. Polgár Csabán kívül a szintén az OOI-ban dolgozó Takácsi Nagy Zoltán egyetemi docens, valamint dr. Dank Magdolna egyetemi docens, aki a Semmelweis Egyetem Onkológiai Központjának és a Tömő utcában működő Klinikai Onkológiai Tanszéki Csoportnak a vezetője. Rajtuk kívül a gyakorlatok vezetésében megbízási szerződéssel az Onkológiai Intézet csaknem ötven munkatársa vesz részt. A gyakorlatok mintegy 80 százaléka az OOI-ban történik, míg az onkoteam és a klinikai onkológia gyakorlatokban részt vesz az egyetem mindhárom belgyógyászati klinikája, illetve az Onkológiai Központ is.
Bár a tanszék elsődleges feladata a graduális oktatás, dr. Polgár Csaba szerint a tanszék létrehozásával a klinikai és a kutatási együttműködés is bővülhet az intézet és az egyetem között. Megnyílnak a lehetőségek a tudományos diákköri munkára is ezen a szakterületen, és kiemelten fontos cél, hogy a Doktori Iskolában is megjelenjenek az önálló onkológiai témák – mondta.
A Semmelweis Egyetem Onkológiai Tanszéke 2014 júniusában alakult meg újra, mintegy tízéves szünet után, dr. Kásler Miklós, az OOI főigazgatójának vezetésével. Ekkor megtörtént a keretek és a tematika kidolgozása, majd az oktatás a 2015/16-os tanévben indulhatott el. Dr. Polgár Csaba 2015. augusztus 1-jétől megbízott tanszékvezetőként látta el a feladatokat, öt évre szóló kinevezését pedig idén július 1-jével vehette át.
Dobozi Pálma
Fotó: Ancsin Gábor
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.