A Magatartástudományi Intézet egyik fő erőssége a jó közösség, szinte minden területen országosan vezető szakemberek dolgoznak itt, nemzetközi szintű kutatások zajlanak, emellett nagy hangsúlyt kap a leendő orvosok, fogorvosok, gyógyszerészek oktatása is – mondja dr. Kovács József, az intézet nemrégiben kinevezett vezetője, aki a kezdetektől munkatársa a 23 éve alapított intézetnek, ahol ez idáig általános igazgatóhelyettesként és a Bioetika Részleg vezetőjeként dolgozott. Mint mondja: azon kevés intézmény közé tartoznak, ahol ingyen biztosítanak pszichoterápiás szakrendelést. Dr. Kovács József legfőbb feladatai közé sorolja, hogy megőrizze azt a színvonalat, amelyet elődei felállítottak.
Ma már senkinek sem kell elmagyarázni, hogy mi a bioetika, vagy hogy mennyire fontos szerepet kap az orvos személyisége a gyógyítási folyamatban, néhány évtizede azonban ezek még nem voltak ennyire nyilvánvalóak, és azok a tárgyak, amelyek nem a nagy, klasszikus diszciplínák közé tartoztak, a periférián foglaltak helyet az orvos-, fogorvos- és a gyógyszerészképzésben – mondja dr. Kovács József, aki szerint bár sokat változott a helyzet, néha még most is előfordul, hogy egy-egy hallgató nem érti miért kell bioetikát, orvosi kommunikációt, orvosi pszichológiát vagy orvosi antropológiát tanulnia. 3-4. éves korukra azonban a többségük belátja, hogy a gyakorlati élethez nagyon is szükségük van ezekre az ismeretekre.
Az oktatói tevékenység során elsősorban azt az üzenetet szeretnék eljuttatni a hallgatókhoz, hogy nem elég a betegségek testi vonatkozásaira koncentrálni, a lelki, a társadalmi, a kulturális, és a kommunikációs aspektus legalább ilyen fontos a gyógyuláshoz. A betegségek nem kis része ugyanis alapvetően pszichés probléma, és a szomatikus betegségeknek is vannak lelki komponensei – hívja fel a figyelmet a frissen kinevezett vezető, aki szerint mosolyra, kedves szóra is szükségük van a betegeknek, az orvos részéről pedig a kommunikációs képesség és a kulturális kompetencia is fontos a gyógyításhoz.
Bioetikai, orvosi kommunikációs, orvosi pszichológiai, orvosi szociológiai és pszichoterápiás részlegük van, emellett orvosi antropológiával is foglalkoznak, összességében körülbelül negyvenen dolgoznak az intézetben – mondja dr. Kovács József, aki fontosnak tartja, hogy ne csak oktassák az említett tárgyakat, hanem ők maguk is e szerint is éljenek és dolgozzanak. Az új igazgató szerint nagy erősségük, hogy ez a legnagyobb olyan intézet az országban, ahol az említett területekkel foglalkoznak, három nyelven, magyarul, angolul és németül oktatnak, emellett nemzetközi szintű kutatásokat végeznek.
Az új vezető szerint elődei, dr. Kopp Mária és dr. Túry Ferenc olyan magas színvonalon működtették az intézetet, hogy már ennek puszta megőrzése is kihívás, fontosnak tartja ugyanakkor, hogy megfeleljenek a kor kihívásainak. Ez az oktatás fejlesztésében is megnyilvánul majd, hiszen a mostani hallgatók már abba a generációba tartoznak, akik a digitális világban szocializálódtak. Dr. Kovács József szerint a Magatartástudományi Intézet erősségei közé tartozik, hogy jelentős nemzetközi kapcsolatokkal rendelkeznek, ám ez is egy olyan terület, amelyet folyamatosan ápolni, fejleszteni kell.
Dr. Kovács József kiemelte: a Magatartástudományi Intézet azon kevés intézmények közé tartozik, amely ingyenes pszichoterápiás szakrendelést biztosít, vannak egyéni- és csoportterápiás üléseik is, evés-, szexuális és alvászavarokkal lehet elsősorban hozzájuk fordulni. A szakrendelés része a diáktanácsadó is, amely nemcsak a magyar, hanem az idegen nyelven tanuló hallgatókat is fogadja.
Dr. Kovács József 1979-ben végzett a Semmelweis Orvostudományi Egyetem Általános Orvostudományi Karán, majd elvégezte az ELTE filozófia szakát is. Társadalomorvostanból és pszichoterápiából szakvizsgázott. 1993-tól, megalapításától a Magatartástudományi Intézetben dolgozik, mint a Bioetikai Részleg vezetője. 2006-ban habilitált, 2010-től egyetemi tanár és az MTA doktora.
Kele Tímea
Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.