A Célzott diagnosztika és célzott terápia az onkológiában című könyv negyedik kiadását mutatták be a Semmelweis Szalonban. A könyv, melynek szerzői dr. Kopper László, dr. Tímár József, dr. Becságh Péter és dr. Nagy Zsuzsanna, a gyorsan fejlődő elméleti háttér és a gyakorlati klinikai ismeretek szintézise, ezért alapvető fontosságú a rákgyógyászattal foglalkozó szakemberek számára – hangzott el a bemutatón. A könyvet dr. Szél Ágoston rektor, dr. Merkely Béla klinikai rektorhelyettes, a Klinikai Központ vezetője és dr. Dank Magdolna, az Onkológiai Központ megbízott igazgatója méltatta.
Dr. Szél Ágoston köszöntőjét egy Szabó Magda idézettel kezdte, amely az olvasás élményét írja körül: „Naponta megújuló boldogság, hogy valaki beszél hozzám a könyv lapjairól, és ezt az élményt megismételhetem, sőt ez az élmény a korom és életkörülményeim változásával mindig más és mást közöl.” Úgy fogalmazott, nagy élmény számára olyan könyvbemutatón részt venni, ahol a Semmelweis Egyetem oktatói, kutatói részvételével létrejött könyveket mutathatnak be a közönségnek.
Dr. Merkely Béla köszöntőjében arról beszélt, az onkológiai kezelésben megvalósult fejlődés alapja a multidiszciplinaritás, és a könyv legújabb kiadása is ezt képviseli. Mint elmondta, fontosnak tartja, hogy az egyetemi onkológiai ellátás a legmagasabb szintre emelkedjen. Kiemelte, hogy a klinikai vezetés egyik legfontosabb feladata a strukturált betegonkológiai ellátás megszervezése, aminek első lépése az Onkológiai Központ létrehozása volt 2016 januárjától.
Az a multidiszciplinaritás, ami az onko-teamek munkájában manifesztálódott az elmúlt 10-15 évben, gyökeresen átalakította a rákbetegek diagnosztikai és terápiás stratégiáját – emelte ki, hozzátéve, hogy az onkológiai kezelésben megvalósult fejlődés csak úgy jöhetett létre, hogy kialakult egy folyamatos és dinamikus párbeszéd a diagnosztika képviselői között. Mint elmondta, a Célzott diagnosztika és célzott terápia az onkológiában című könyv szerzői azok, akik tevékenyen vettek és vesznek részt a klinikusok újfajta szemléletének kialakításában. A molekuláris patológia és a hozzá szervesen illeszkedő farmakológia fejlődése valóságos ismeretanyag-dömpinggel árasztja el az orvosokat, ami miatt nehéz követni a napi újdonságokat: ezért nagy segítség a gyakorló klinikusoknak és minden érdeklődő számára ez a könyv, amelynek első kiadása 2009-ben jelent meg, és most a negyedik kiadást vehetjük kézbe – fogalmazott. A kötet szintetizálja a nagyhírű patológusok tudását a klinikusok gyakorlati ismereteivel – tette hozzá.
Dr. Dank Magdolna úgy fogalmazott, a célzott diagnosztika és célzott terápia alapvetően járult hozzá ahhoz, hogy ma már krónikus betegségként tekinthetünk a daganatos megbetegedésekre, azaz jók a hosszú távú túlélési esélyek. A ma már természetes interdiszciplináris működés egy paradigmaváltás eredménye: a patológusok és a molekuláris patológusok megtanították a klinikusokat egy más nyelvre, hogy jobban értsék, mi történik a daganatban – fogalmazott. Szólt az immunonkológiai kezelésről is, amely – mint mondta – bizonyos daganattípusok esetében új távlatot nyit a rákkezelésben. Hangsúlyozta, a könyv korábbi kiadásainak az értékét az is mutatja, hogy online fórumokon sokan hivatkoznak rájuk.
Az est második részében dr. Szél Ágoston mutatta be Joe Kemenes, azaz dr. Kopper László új biokrimijét, a Joe és Axel című könyvet, amelynek középpontjában egy humanoid robot áll, aki minden tekintetben embernek látszik. Kiemelte, a futurisztikus hangulatú, de mégis a földön játszódó krimiben sok az önéletrajzi motívum is, ami különösen izgalmassá teszi a regényt.
A két könyv a Semmelweis Kiadó gondozásában jelent meg. Az esten Blazsek József jazz-zenekara játszott.
Pogrányi Péter
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.