Az egészségturizmus lehetőségeiről, gyengeségeiről, eredményeiről és jogi szabályozásáról hallhattak előadásokat az érdeklődők az Egészségtudományi Kar (ETK) Alapozó Egészségtudományi Intézetének Társadalomtudományi Tanszéke és a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola (BKF) Turizmus, Szabadidő és Szálloda Intézete által szervezett szakmai napon.
A két intézmény két és fél éve kezdte meg az együttműködést, melynek eredményeként 2014 szeptemberében indult el az egészségturizmus-szervező szakirány az ETK-n. Létjogosultságát a háromszoros túljelentkezés is jelzi, ennek megfelelően az angol nyelvű képzés elindítása is terveink között szerepel – mondta köszöntőjében dr. Nagy Zoltán Zsolt dékán.
Puczkó László, a BKF intézetvezetője az egészségturizmus kereteit vázolta fel nyitó előadásában, és megmutatta, hogy milyen széles is ez a piac valójában. A hazai kínálat jelenleg szűk, de észre kell venni, hogy létrehozható termék a fürdőkön és a plasztikai sebészeten túl is – remélhetőleg a képzésben részt vevő hallgatók ezen fognak dolgozni diplomájuk megszerzése után.
A Magyarországra gyógykezelési céllal érkező külföldi betegekről szólt Kincses Gyula egészségpolitikai szakértő. Az egészségturizmusnak az egészségügyben is jelentős szerepe van, hiszen külső forrást hoz be, munkaerő-megtartó és innovációt elősegítő hatással bír. A jövőben törekedni kell a kiajánlható szolgáltatások minőségének és mennyiségének fejlesztésére, és megfelelő marketingstratégia kialakítására ahhoz, hogy a fogászathoz hasonlóan más egészségügyi területen is sikereket érjünk el a nemzetközi piacon – mondta Kincses Gyula.
Szegedi Andrea előadásából kiderült, mekkora szerepe lehet Magyarország egészségturizmusában a Független Államok Közössége (FÁK) országoknak.
Ezt követően Novák Krisztina, az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBDK) főigazgatója mutatta be a határon átnyúló egészségügyi ellátások jogi hátterét.
A turizmus, és ezen belül az egészségturizmus nemzetgazdasági jelentőségét, a már megvalósult és tervezett fejlesztéseket ismertette Ruszinkó Ádám. Az idei év prioritásai a 2015-ben induló EU támogatási programok meghirdetése és a védjegyprogramok kiszélesítése, hosszú távú célok közé tartozik termálvizeink evidencián alapuló gyógyászati hatásvizsgálata, a gyógyhelyek fejlesztése, energetikai korszerűsítése és egyedi profilok kialakítása – mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára.
A rendezvény zárásaként Szalai Emese, az Egészségtudományi Kar oktatója mozgatta meg a hallgatóságot és mutatta be a balneoterápiában rejlő lehetőségeket, a wellness legújabb vívmányait. A gyógytornászként is dolgozó egészségturisztikai szakértő méltatta a hallgatóságot, amiért megragadták az új szakban rejlő lehetőséget, ugyanakkor biztatta is őket, hogy a későbbiekben a munka világába lépve ne csak elfogadják a számukra kínálkozó lehetőségeket, hanem újítóként teremtsék is meg azokat.
A Társadalomtudományi Tanszék munkatársai már több szakmai fórumot szerveztek, a tanszékhez köthető az idén harmadik alkalommal megrendezett Betegjogi- és a második alkalommal megtartott Oktatás-módszertani Szakmai Nap megszervezése is, így a szervezők ezt a fórumot is hagyományteremtő céllal rendezték meg.
Szabó Ágnes, Egészségtudományi Kar
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.