A Semmelweis Egyetem is részt vett a Magyar Humángenetikai Társaság X., jubileumi Kongresszusának szervezésében. Az egyetem kutatási fókuszában kiemelt helyen szerepelnek a genetikai, genomikai kutatások – mutatott rá köszöntőjében dr. Molnár Mária Judit tudományos rektorhelyettes, a szervezőbizottság elnöke. A rendezvényen a Semmelweis Egyetem több munkatársa is átvehette a Magyar Humángenetikai Társaság elismerését.
A genetika hatalmas fejlődésen ment keresztül az utóbbi másfél évtizedben – mondta dr. Melegh Béla. A Magyar Humángenetikai Társaság elnöke egyúttal eredményként értékelte, hogy egyre több fiatal érdeklődik a genetika, és így a rendezvény iránt.
Dr. Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem tudományos rektorhelyettese, a szervezőbizottság elnöke köszöntőjében emlékeztetett, hogy korábban science-fictionnek tűnt egyetlen vércseppből meghatározni egy ember sorsát, mára azonban ez valóság. „A legtöbb kutatás központjában a személyre szabott orvoslás áll, az individualizált kezelésnek pedig a genomika egy fontos alappillére” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a tudományágnak az egészség-gazdaságtanban is egyre nagyobb a jelentősége. Mint mondta, 2020-ra a globális genomikai piac a teljes laboratóriumi diagnosztika negyedét fogja kitenni. A rektorhelyettes egyúttal arra is rámutatott, hogy Magyarországon a Semmelweis Egyetem volt az egyike azon intézményeknek, ahol az első genetikai műhely megalakult, jelenleg pedig kutatási fókuszában kiemelt helyen szerepelnek a genetikai, genomikai kutatások.
Az új generáció feladata, hogy továbbvigye a nagy elődök lelkesedését, valamint hogy tisztában legyen azokkal a feladatokkal, amiket a rendkívül gyorsan fejlődő technológia megkövetel – vélekedett dr. Molnár Mária Judit. Elmondása szerint újabb és újabb szakterületek csatlakoznak a genetika diszciplínájához, a fertőzőbetegségek kezelésében például szintén nagy előrelépés várható. „Feladataink számának növekedésével a felelősségünk is nő, hiszen egyre több információt kell globálisan értékelni, miközben a nemzetközi elvárásoknak is meg kell felelni. Amiről pedig ma azt gondoljuk, hogy örökérvényű, az új kutatások eredményei felülírhatják” – fogalmazott.
„Az elődök tisztelete az utódok reménysége” – ezzel a gondolattal vezette fel dr. Molnár Mária Judit a köszöntők utáni jubileumi emlékérem-átadást. A Magyar Humángenetikai Társaság elismerését dr. Molnár Mária Judit, a szervezőbizottság elnöke és dr. Melegh Béla, a Magyar Humángenetikai Társaság elnöke adták át. A Semmelweis Egyetemről díjat kapott dr. Fekete György, a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika egyetemi tanára, dr. Papp Zoltán, az I. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika professzor emeritusa, a Maternity Szülészeti és Nőgyógyászati Magánklinika alapítója, valamint dr. Schuler Dezső, a II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika professzor emeritusa. A díjazottak listája az alábbi linkre kattintva megtekinthető.
A jubileumi kongresszuson idén rekordszámú, ötven előadást tartottak és közel ugyanannyi posztert mutattak be. A háromnapos szakmai rendezvényen klinikai genomikai, molekuláris citogenetikai, onko-, farmako-, immun- és epigenetikai témákat érintettek, de újdonságok hangzottak el a ritka betegségek, valamint az anyagcserebetegségek genetikájáról is. A konferencia lehetőséget nyújtott a résztvevők számára a legújabb technológiák, műszerek és termékek megismerésére is.
A háromnapos szakmai rendezvény fővédnöke dr. Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora volt.
Mozer Mária
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.