Első alkalommal választották meg a „Félév Legjobb Fiatal Orvosát” a Bókay Gyermekklinikán. Az elismerést dr. Malik Anikó gyermekgyógyász vehette át, aki egyúttal egy általa választott magyarországi konferencián is részt vehet. Mint mondja, nem az a fontos, ki a legjobb, hanem hogy nap mint nap túlszárnyaljuk saját magunkat.
„Már az óvodai farsangon is doktor néninek öltöztem. Kis elkalandozásaim persze voltak gondolatban, amikor pszichológus, tanár, egy hétig pedig geológus akartam lenni, de alapvetően mindig is az ember érdekelt” – emlékszik vissza dr. Malik Anikó a kezdetekre. Az egyetemen később kiderült: a szemészettől a bőrgyógyászaton, a pszichiátrián és a nőgyógyászaton át a belgyógyászatig annyi minden érdekli, hogy inkább hagyta, rátaláljon a hozzá illő hivatás. A gyerekgyógyászat gyakorlatra ötödévben került sor, ezután már nem volt több kérdés.
„Marslakónak szoktam nevezni magam, hiszen tapasztalatlan rezidensként szinte a véletlennek köszönhetően kerültem ebbe a mára 175 éves múlttal rendelkező, nagy elődökkel és tudományos igényességgel megalapozott intézménybe hat évvel ezelőtt. Óriási élmény volt, hogy itt azoktól tanulhattam, akik a mai gyerekgyógyászat tankönyveket írják. De a tanulás és a betegellátás mellett már a kezdetektől fontos volt, hogy a közösség aktív részese is legyek” – fogalmaz dr. Malik Anikó, aki rendszeresen szervez programokat a kollégáknak. Az elismerést ennek is köszönheti, hiszen a klinika orvosaiból álló zsűri tagjai a szakmai munka mellett a közösségi életben való részvételt is figyelembe vették.
A gyermekorvos a betegellátás mellett korábban oktatóként, jelenleg szenior tutorként vesz részt a HuMánia Pályaszocializációs Műhely tevékenységében, amely direkt módszerekkel fejleszti a kommunikációs készséget, az empátiát, a csapatmunkát, de konfliktus- és stresszkezelési módszereket is segít elsajátítani. Az orvos-beteg kapcsolat megkönnyítése mellett ezek a módszerek a kiégéssel szemben is védelmet jelentenek – vallja dr. Malik Anikó. Szituációs gyakorlatokkal konkrét eseteket elemzünk, ezzel egyúttal pozitív kommunikációs technikákat és az önérvényesítést is gyakoroljuk, az empátiás és bizalmi feladatokkal pedig az orvos-beteg kapcsolatot igyekszünk erősíteni – számol be a szakorvos. „A mi szakmánkban nélkülözhetetlen a jó kommunikáció elsajátítása, hiszen a gyermekek mellett a szülőkkel is együtt kell működnünk” – teszi hozzá.
Dr. Malik Anikó emellett rendszeresen szervez Bálint csoportokat fiatal orvosok részére. A hatvanas években Bálint Mihály által kialakított, ma világszerte alkalmazott esetmegbeszélő módszer segít az orvosi hivatás nehézségeinek feldolgozásában és erősíti az „orvos-gyógyszer” fogalmát, emellett pedig arra is megtanít, hogyan ismerhetők fel és kezelhetők a pszichoszomatikus tünetek. „Meggyőződésem, hogy az orvos nem csak operációval és pirulákkal, hanem a személyiségével, a beteggel kialakított kapcsolatával is gyógyít” – hangsúlyozza. Dr. Malik Anikó szerint a testet gyógyító és a lelket kezelő orvos nem szétválasztható, hiszen a diagnózis felállításakor egyúttal annak figyelembevételére is törekedni kell, hogy milyen élethelyzet állhat a tünetek hátterében.
Mozer Mária
Fotó: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.