Forrás: PPKE
Forrás: PPKE

Öt milliárd forinttal támogatja a kormány a Semmelweis Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem együttműködésével létrejövő Bionikai Innovációs Központ (BIK) létrehozását; a forrást a Kutatási Technológiai és Innovációs Alap biztosítja. A támogatás célja, hogy a létrejövő Bionikai Innovációs Központ (BIK) megteremtse, vezérelje és katalizálja a hazai bionikai innovációs hálózat kialakulását és sikeres működését.

A támogatás bejelentéséről szóló sajtótájékoztatón dr. Roska Tamás akadémikus, a Bionikai Innovációs Központ kezdeményezője és Tudományos Tanácsának elnöke hangsúlyozta: az elmúlt ötven év harmadik csúcstechnológiai forradalmának vagyunk a kezdetén. Az integrált áramköri technika, és az erre épülő információs technológia, majd a biotechnológiák megjelenése után kibontakozik egy új tudás, új technológiákkal: a bionika, mely egy sajátos mérnöki tudomány, méghozzá biomolekuláris szinten, a sejtek szintjén.

A bionika szó a biológia és az elektronika szavak összekapcsolódásából ered, és a két terület olyan szimbiózisa, mely során az élő sejt működése és az elektromágneses tér direkt interakcióba kerül.

RS14061_KA-20140318-IMG_1980-bionika-sajtotajekoztato-scrDr. Roska Tamás szavai szerint a siker egyik kulcsa, hogy Magyarországon már megindult a bionika oktatása: a most létrejövő központ szakmai utánpótlását a Pázmány és a Semmelweis Egyetemeken megindított, Európában úttörő molekuláris bionikai képzés biztosítja. Az itt végző mérnököknek olyan innovatív találmányok juthatnak eszükbe, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak. Ehhez olyan szakemberekre van szükség, akik egyszerre értik a molekuláris biológiának és az idegtudománynak a kvantitatív alapjait, valamint az elektromágnesesség és a modern számítástechnika alapjait. Dr. Roska Tamás kiemelte, hogy a kontinentális Európában először a Pázmány és a Semmelweis Egyetem hozott létre molekuláris bionika és a bionika mérnöki szakot. Az első hallgatók pár hete kapták meg mesterdiplomájukat.

RS14026_KA-20140318-IMG_2136-bionika-sajtotajekoztato-scrDr. Roska Tamás kitért arra is, hogy milyen új termékek, szolgáltatások jöhetnek létre a bionikai technológiának köszönhetően. „Ezek nagy része öt éve nem is létezett” – hangsúlyozta egy konkrét példát ki is emelve. Az ún. „lab-on-a-chip” (laboratórium egy chipen) egy olyan eldobható biochip, amely a betegágy mellett egy csepp vérből egy-két perc alatt szolgáltatja egy nagy orvosi labor eredményeit. Ez a technológia az elmúlt 3-4 évben jelent meg az Egyesült Államokban, és olyan mértékben fejlődik, hogy négy éven belül eléri a teljes amerikai labortevékenység 16 százalékát.

RS14065_KA-20140318-IMG_1960-bionika-sajtotajekoztato-scrDr. Roska Tamás összegzésként úgy fogalmazott: a BIK létrehozásával az a cél, hogy egy katalizátor központ jöjjön létre, amely foglalkozik egyebek mellett pre-kompetitív kutatással, tanácsadással, a doktori képzéssel a bionika területén, és egyben a területen megjelenő új know-how-kat folyamatosan követő innovációs adatbank is.

A sajtótájékoztatón dr. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a bionikai ipar várható gazdasági lehetőségeiről beszélt. Kiemelte, hogy a BIK egyetemek együttműködésére épül, ami erős bázist ad, és hozzá kapcsolható a nagyon erős magyar gyógyszergyártás is. Jelentős versenyelőnyt biztosít, hogy már vannak  e területen diplomázott szakembereink, és a bionika szorosan kapcsolódik az Európai Unió fő kutatás-fejlesztési irányaihoz is.

Dr. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott, hogy a 21. század a biológia százada, a bionika a jövő iparága, így egy kormány akkor jár el helyesen, ha ide fókuszálja erőforrásait.

RS14057_KA-20140318-IMG_1995-bionika-sajtotajekoztato-scrDr. Mátyus Péter, a Semmelweis Egyetem Szerves Vegytani Intézetének igazgatója, a BIK tudományos igazgatója ezt követően laborbemutatót tartott a BIK tevékenységével szorosan összefüggő egyik hazai kutatási területről. Az ún. lab-on-chip eszköz működését ismertette, amely – mint hangsúlyozta – egy olyan új orvosi diagnosztikai eszköz, mely teljesen átalakíthatja a laboratóriumi diagnosztikát. A fejlesztéssel összefüggésben szoros a kapcsolat és az együttműködés a BIK és a GYEMSZI (Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet) között, valamint a 77 Elektronika Kft.-vel – tette hozzá.

A Bionikai Innovációs Központ a Józsefvárosban épül majd fel, a Semmelweis Egyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem vonzáskörzetében.

Dobozi Pálma
Fotók: Kovács Attila, Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.