rektor könyvtár_RS11813_KA-20140218-IMG_7284-kozponti-konyvtar-adomanyozo-unnepseg-scrA Semmelweis Egyetem Központi Könyvtára emléklappal köszönte meg adományozói támogatását. A felajánlások között a könyvritkaságok és korabeli laboratóriumi eszközök mellett szerepel díszelnöki oklevél, éremgyűjtemény, bronzmozsár, de még fogorvosi röntgengép is.

A hagyomány az egyetem legfőbb értéke, ebben tükröződik az elmúlt évszázadok munkája, így kiemelten fontos a könyvtár relikviagyűjtő tevékenysége – kezdte köszöntőjét dr. Szél Ágoston. A Semmelweis Egyetem rektora egyben biztosította az ünnepségen megjelent adományozókat arról, hogy felajánlott értékeik biztonságban lesznek a könyvtár falai között, és ittlétükkel őrzik a múlt eseményeit az utókor számára.

RS11811_KA-20140218-IMG_7294-kozponti-konyvtar-adomanyozo-unnepseg-scrDr. Vasas Lívia, a Központi Könyvtár főigazgatója kiemelte: 1828 óta megszakítás nélkül gyűjtik az adományokat. „Dr. Kelemen Endre valamennyi bútorát ránk hagyta, dr. Szentágothai János relikviáit pedig lánya, dr. Szentágothai Klára adományozta könyvtárunk számára” – sorolta az igazgató.

A beszédeket követően az emléklapokat dr. Szél Ágoston rektor adta át a támogatóknak. Baráth Katalin dr. Gerő Andor hagyatékát, dr. Blázovics Anna laboratóriumi eszközöket, dr. Czeizel Endre orvosszakmai köteteket, Csomó Krisztián pedig korabeli fogászati eszközöket ajánlott fel. Dr. Faller Józseftől RS9488_20130510-IMG_4145-kozponti-konyvtar-scrokleveleket és tablókat, dr. Wang Fantól gyógyszerészeti könyvritkaságokat, dr. Harsányi Lászlótól pedig egy kórházi várótermi padot kapott a könyvtár. Dr. Honti József érmeket és szakorvosi bizonyítványt, Horváth Balázs egy 1891-ből származó munkaalkalmassági bizonyítványt, dr. Ihász Mihályné dr. Ihász Mihály kitüntetéseit és diplomáját, dr. Köves Pálné Tersánszky Edit a kőszegi Arany Egyszarvú Patika százéves bronzmozsarát kínálta fel.

Dr. Lapis Károly diplomája és kitüntetései mellett szakkönyvekről, dr. Ligeti Erzsébet édesapja okleveleiről, dr. May Péter egy fogorvosi röntgengépről, dr. Nagy Zoltán Zsolt egy visus tábláról, dr. Pataky Levente egy korabeli fogászati dobozról és a hozzátartozó eszközökről, míg dr. Stampf György dr. Mozsonyi Sándor díszelnöki okleveléről mondott le az intézmény javára. Laboratóriumi üvegtárgyait Szakács László, Yashica fényképezőgépét dr. Szőke Éva, orvostörténeti ezüst éremritkaságait RS9484_20130510-IMG_4150-kozponti-konyvtar-scrDr. Temesvári Erzsébet, analitikai mérlegét és mikroszkópját dr. Vásárhelyi Barna, lábbal hajtós fogorvosi fúrógépét és könyvritkaságait dr. Vértes László, Walkó Rezső okleveleit pedig Walkó György és Walkó István ajánlotta fel.

A rendezvényt a Contras Ton kamaraegyüttes zárta J.S. Bach d-moll toccata és fúgájával.

Mozer Mária

Fotók: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem