Szily Géza Munkácsy-díjas festőművész munkáiból nyílt kiállítás a Semmelweis Szalonban. A megnyitón dr. Hunyady László általános rektorhelyettes köszöntötte a résztvevőket. Mint emlékeztetett, Szily Géza igen sokoldalú művész, pályája elején gobelinekkel is foglalkozott, két ilyen munkáját ma is meg lehet tekintetni a szekszárdi polgármesteri hivatalban, valamint a Richter Gyógyszergyárban. Szily Géza a nyolcvanas évektől kezdve elsősorban akvarellel dolgozik, a Magyar Vízfestők Társaságának elnöke, munkái több közgyűjteményben is megtalálhatóak – mutatta be a művészt dr. Hunyady László.
Szily Géza életművének egy-egy gyöngyszemét szemlélhetjük meg a Szalon falain – mondta Sipos Endre művészetfilozófus, aki a művész beszélgetőpartnere volt a kiállítás megnyitóján, s kérdései nyomán több kiállított kép történetéről is beszélt Szily Géza. Az egyik műalkotás kapcsán Sipos Endre úgy fogalmazott: Szily Géza képeit nézve a „káoszból megyünk a rendbe”; a festményeknek húsz méterről is erejük van, ha közelebb megyünk hallatlan finomságokat, áttűnéseket fedezhetünk fel.
A Szalonban rendezett kiállításon két nagy vászon is helyet kapott. Szily Géza, mint elmondta, több ponton kapcsolódik a Polgár Csaba által indított, méretes képek szabadvásznas festészete mozgalomhoz. Szily, akinek szülőhelye Tolna, e méretes képeket az ottani családi házban, illetve a szomszédos buszgarázsban festi.
Az egyik Szalonban is látható nagy képet éppen a tolnai ház, illetve kert dús vegetációja ihlette. A másik méretes vászon egy elmaradt találkozás nyomán született. Szily 1972-ben Párizsban majdnem találkozott Hantai Simonnal, aki a modern magyar festők közül a legtöbbet érte el. A találkozó nem jött létre, de az emlék mégis hosszú ideig élt a festőben, aki megfestette ezt az elmaradt találkozást. Sipos Endre szerint ez az a kép, ami kulcsot ad Szily Géza festői módszeréhez és képi világához. Szily Géza úgy fest, ahogy a világ teremtődik, a káoszból megyünk a kozmoszba. Hatalmas szép, álomszerű felületekből finoman bontakoznak ki a formák – fogalmazott Sipos Endre.
A festő beszélt arról is, sokszor véletlenszerűen születnek a sorozatai, így például a Keresem a profilodat sorozat is. „Minden képem ábrázoló jellegű, de nem mindig ábrázoló jelleggel kezdődik a kép. Felkenek teljesen esetlegesen egy-két festékfoltot, aztán elteszem ezt az elkezdett képet” – adott némi betekintést munkamódszerébe. Egy ilyen festékfoltba az azóta elhunyt Szikora Tamás belelátott egy női figurát, amit aztán Szily Géza is elkezdett látni – mindebből egy legalább tíz darabból álló sorozat született.
Hasonlóképp a véletlen szülte a tyúkos képeket. Mint azt a festő elmondta, a Kecskemét melletti művésztelepen volt, ám a forróság és a futóhomok nem kedvezett annak, hogy elinduljon témát keresni. Így a helyben lévő tyúkudvar lakóiról készített vázlatokat, amelyekre egy év elteltével lelt rá ismét, s elkezdett foglalkozni a tyúkokkal egy teljesen más aspektusból.
A Szalont Erndt Vivien (Molnár Antal Zeneiskola, tanára Bojtor Katalin) énekelőadása színesítette.
Szily Géza festményei március 14-éig lesznek a Szalonban. DP
Fotók: AtteKovacs.com
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.