2025. április 1-én a Semmelweis Egyetem Epidemiológiai és Surveillance Központja (SE ESK) szakmai képzést tartott az egészségfejlesztési irodák (EFI-k) munkatársai számára. A képzést a Belügyminisztérium Népegészségügyi Főosztályának Egészségfejlesztési Irodák Koordinációjáért Felelős Osztálya kezdeményezte, azzal a céllal, hogy az EFI-k mélyebb ismereteket szerezzenek a TÉR-EPI szakrendszer alkalmazásáról az egészségmonitorozásban.
A TÉR-EPI egy innovatív egészségmonitorozási rendszer, amely lehetővé teszi a lakosság egészségi állapotát befolyásoló tényezők széles körű elemzését – nem, korcsoport, vizsgálati időszak, valamint területi bontás (megyei, járási, települési szint) szerint. A rendszer kulcsfontosságú szerepet játszik a jogszabályban előírt járási egészségtervek elkészítésében, melyek megalapozott, adatokon nyugvó iránymutatást adhatnak a helyi egészségfejlesztési célokhoz.
A képzés célja az volt, hogy felkészítse az EFI-ket a TÉR-EPI szakszerű használatára, valamint segítséget nyújtson számukra a helyi egészségügyi problémák azonosításában és priorizálásában. A módszertani támogatás révén az egészségtervek nemcsak formális dokumentumok, hanem valódi eszközök lehetnek a lakosság egészségi állapotának javítására.
A képzésen négy EFI – az óbudai, biatorbágyi, kaposvári és szendrői irodák – munkatársai vettek részt. A résztvevők gyakorlati példákon keresztül ismerkedtek meg a rendszer működésével, az adatok lekérdezésének lehetőségeivel, valamint az eredmények interpretálásával.
A képzéssorozat ezzel nem ért véget – a SE ESK és a BM Népegészségügyi Főosztálya célja, hogy a jövőben további EFI-k munkatársai is részesüljenek a programban. A tervek szerint országos szinten is elérhetővé válik a képzés, támogatva a szakmai egységességet és a magas színvonalú egészségtervezést minden járásban.
Készítette az
RRF-2.3.1-21-2022-00006