Az Epidemiológiai és Surveillance Központ (ESK) 2025 január 28-án vendégül látta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) delegációját. A delegáció tagjai a WHO Európai Regionális Irodájából, Koppenhágából, valamint a WHO Magyarországi Központjából érkeztek. A megbeszélés témái a védőoltásokkal kapcsolatos bizalom és az annak növelését szolgáló, tudományosan megalapozott módszerek, valamint a magyarországi helyzet értékelése és a jövőbeli feladatok voltak.
Dr. Oroszi Beatrix bemutatta az ESK Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00006) projekt részeként a témához kapcsolódó fontosabb feladatait és kutatásait. Részletesen ismertette többek között a COVID-19 védőoltások elfogadásával kapcsolatos magyarországi vizsgálat fontosabb eredményeit. Ezt követően Ferenczi Annamária áttekintette a védőoltások elfogadásának magyarországi helyzetét és az azt befolyásoló tényezőket. Az előadás során kiemelte, hogy Magyarországon a népegészségügyi munka hagyományosan inkább a védőoltási programok megszervezésére és logisztikájára fókuszál, a védőoltásokkal kapcsolatos modern kommunikációs eszközök pedig alig kapnak hangsúlyt. Bemutatta az ESK folyamatban lévő kutatásait a védőoltásokkal kapcsolatos magyarországi vélemények és attitűdök felméréséről.
A WHO Európai Irodájának részéről Brett Craig, a védőoltással megelőzhető betegségek és immunizációs program technikai tisztviselője, bemutatta a WHO tevékenységét az egészségügyi dolgozók védőoltásokkal kapcsolatos kommunikációs képzésében. A WHO célja, hogy olyan kommunikációs módszert dolgozzon ki, amely segít javítani az egészségügyi dolgozók felkészültségét és magabiztosságát a védőoltások ajánlásával kapcsolatos hatékonyabb kommunikáció érdekében.
A megbeszélés résztvevői egyetértettek abban, hogy az a védőoltásokkal kapcsolatos bizalom növelése fontos közös cél. A magyar társadalom túlnyomó többsége érti és elfogadja a védőoltások fontosságát. Egyre aktívabb ugyanakkor a védőoltások ellen szólók kicsi, de hangos csoportja, akiknek a tevékenysége alkalmas lehet arra, hogy csökkentse a védőoltásokba vetett bizalmat. A védőoltásokba vetett bizalom csökkenése a jövőben olyan népegészségügyi jelentőségű problémát jelenthet nem csak hazánkban, hanem világszerte, amelyre haladéktalanul reagálni és cselekedni kell a szakembereknek. Nem engedhetjük meg ugyanis, hogy gyermekek és felnőttek szenvedjenek és haljanak meg olyan betegségek miatt, amelyek a tudomány mai állása szerint védőoltással megelőzhetők.
Ha az emberek nem kapnak megfelelő, empatikus választ a kérdéseikre, akkor nem meglepő, hogy a bizalmuk csökken. És amikor a bizalom csökkenni kezd, az emberek hajlamosabbak lesznek elhinni a hallott pletykákat. A nem hiteles, vagy félreérthető kommunikáció elindíthatja az embereket azon az úton, hogy elhiggyék a téves vagy félrevezető információkat. A rossz kommunikáció tehát a félretájékoztatás kapuja. Az Epidemiológiai és Surveillance Központ munkatársai éppen ezért elkötelezettek a transzparens, őszinte és hiteles kommunikáció mellett.
A beszámolót készítette az
RRF-2.3.1-21-2022-00006