Az influenza védőoltás-eredményességi vizsgálatokban alkalmazott Európai Uniós esetdefiníciók

A háziorvosok részvételével zajló influenza védőoltás-eredményességi (IVE) vizsgálatokba a páciensek beválogatására eltérő klinikai definíciók alkalmazhatók, egyrészt az Európai Unió (EU) akut légúti megbetegedés (ARI) szerinti esetdefiníció, valamint az EU influenzaszerű megbetegedés (ILI) esetdefiníció (ez utóbbi részhalmaza az ARI esetdefiníciójának) (ábra).

A jelen tanulmányban az alapellátásban végzett VEBIS* európai multicentrikus vizsgálat 2022-23 szezonvégi adatait vizsgáltuk meg, miszerint a különböző klinikai esetdefiníciók alkalmazása befolyásolja-e az influenza védőoltás-eredményességét. A vizsgálat keretében logisztikus regresszióval elemeztük az influenza és influenza (al)variánsai elleni védőoltás-eredményességét 0-14, 15-64, ≥65 éves korcsoportok, valamint az influenzaoltás célcsoportja szerinti bontásban. A betegek beválogatáshoz kizárólag azokat a helyszíneket vettük figyelembe, ahol az ARI esetdefiníciót használták.

Az IVE becslések összehasonlítását a két esetdefiníció (ARI és ILI) szerinti csoportban végeztük. Az elemzésbe bevont összes ARI eset 90%-a az ILI esetdefiníciónak is megfeleltehető volt (ARI: 24 319 páciens, ILI: 21 804 páciens). A teljes vizsgálati populációban az influenza (al)variánsok szerinti VE legfeljebb 2%-ban tért el az ILI és ARI betegkör között. Az eredmények azt jelzik, hogy a 2022-23-as influenzaszezonban a VE-t jelentősen nem befolyásolta az eltérő klinikai esetdefiníció alkalmazása a toborzás során.

*VEBIS: Vaccine Effectiveness, Burden and Impact Studies

Exploring the effect of clinical case definitions on influenza vaccine effectiveness estimation at primary care level: Results from the end-of-season 2022-23 VEBIS multicentre study in Europe

Marine Maurel (Epiconcept),
Esther Kissling (Epiconcept),
Beatrix Oroszi (National Laboratory for Health Security, Epidemiology and Surveillance Centre, Semmelweis University, Budapest),
Gergő Túri (National Laboratory for Health Security, Epidemiology and Surveillance Centre, Semmelweis University, Budapest),
Judit Krisztina Horváth (National Laboratory for Health Security, Epidemiology and Surveillance Centre, Semmelweis University, Budapest)
and VEBIS study team

Abstract
For studies of influenza vaccine effectiveness (IVE) in the primary care setting, different clinical definitions may be used for patient recruitment, such as the European Union (EU) acute respiratory illness (ARI) and the EU influenza-like illness case (ILI) definitions (the latter includes a subset of patients meeting the EU ARI case definition) (Figure).

Our research analyzes the 2022-23 end-of-season data from the VEBIS* European multicentre study in primary care setting to determine how various clinical definitions impact influenza vaccine effectiveness. We used logistic regression to measure vaccination effectiveness against influenza and influenza (sub)variants by age groups 0-14, 15-64, ≥65 years and by influenza vaccine target group. We only considered study sites that used the ARI case definition for patient selection.

The IVE estimates were compared for the two groups according to each case definition (ARI and ILI). There was 90% overlap between patients meeting the EU ARI and the EU ILI (ARI: 24,319 patients, ILI: 21,804 patients). According to our results, the effectiveness of the influenza vaccine was 2% or less different between ILI and ARI patients.  The results indicate that the VE estimates in the 2022-23 influenza season did not differ significantly when using a different clinical definition for recruitment.

*VEBIS: Vaccine Effectiveness, Burden and Impact Studies

Vaccine. Published online May 3, 2024. doi:10.1016/j.vaccine.2024.04.060