Miért végzünk ilyen vizsgálatot? 

 A pulzushullám terjedési sebességéből az erek állaptára lehet következtetni, a pulzushullám sebességet döntően a verőerek rugalmassága határozza meg, a rugalmasság az életkor előre haladtával csökken, a rugalmasságot az „érelmeszesedés” is csökkenti.  

A vizsgálat elvégzését kizáró tényezőkre a vizsgálatot vezető személy kérdez rá, kizáró tényező lehet pl.: pitvar fibrilláció, továbbá bizonyos gyógyszerek befolyásolhatják az eredményt pl.: digoxin, bétablokkoló, „vérhígító”.  

 Mire számítson a vizsgálat során?  

A vizsgálat teljesen automatizált, számítógép-vezérelt, fájdalommentes, csupán néhány percig tart, fekvő helyzetben elvégzett pulzushullám-görbe regisztrálásból és vérnyomásmérésből áll.   

A vizsgálat megkezdését 10 perces fekvő nyugalmi állapot előzi meg, annak érdekében, hogy a vérnyomás kiegyenlítődhessen a mérési pontokon. A résztvevő combjára felhelyezzük a vérnyomásmérő mandzsettát, és megkeressük a nyaki artéria és a combverőér pulzust, majd a mérési pontok közötti távolságot megmérjük. A vizsgálat alatt a combra helyezett vérnyomásmérő mandzsettával megmérjük a szisztolés és diasztolés vérnyomást, pulzusszámot, pulzusnyomást és az artériás középnyomást, valamint azt az időkülönbséget, ami alatt a nyaki éren és a comb ütőéren tapasztaljuk a pulzushullám megjelenését. A két mérési pont közötti távolságot és az időkülönbséget felhasználva kiszámítjuk a pulzushullám sebességét. A mérést követően a vizsgálatot végző személy eltávolítja a mandzsettákat a páciens a következő vizsgálati állomás felé irányítja. 

Összes vizsgálat