Semmelweis Study

Információs levél a vizsgálatokra való felkészüléshez

 

Tisztelt Résztvevő!

Köszönjük, hogy jelentkezett a Semmelweis Study dolgozói kutatásba! A kutatásról részletes információkat a www.semmelweis.hu/dolgozoivizsgalat honlapon olvashat, valamint alábbi elérhetőségeken kérhet további tájékoztatást.

Telefon: +3620 670 1181

E-mail: semmelweis.study@semmelweis.hu

 

KÉRJÜK FIGYELMESEN OLVASSA ÁT EZT A TÁJÉKOZTATÓT A VIZSGÁLATI IDŐPONTJA ELŐTT 2 NAPPAL!

Mit szükséges tennie a vizsgálatok előtt?

  • Olvassa el figyelmesen az alábbi tájékoztatót, hogy fel tudjon készülni a vizsgálatokra.
  • Ha még nem tette volna meg, kérjük töltse ki a Semmelweis Study kérdőívét, amelyet az adatfelvétellel megbízott Szinapszis Kft-től kapott személyre szóló linken keresztül ér el az online Hozzájáruló Nyilatkozat kitöltése után. A kezdő linket a munkahelyi email címére korábban megküldött „Toborzó Levélben” találja. A kérdőívet otthonában, vagy mobilján bárhol kitöltheti, majd folytathatja. Ezzel jelentősen gyorsítani tudja a vizsgálatok menetét.
  • Amennyiben nem tudja kitölteni a kérdőívet, vagy csak részben, lehetősége van a kérdőív kitöltésére a helyszínen is a vizsgálatok közben.

Mit tegyen a vizsgálati nap reggelén?

  • Közvetlen felkelés után vegyen vizeletmintát a reggeli első vizeletéből!

A minta középsugaras legyen, ami azt jelenti, hogy ne a vizeletürítés legelején, hanem kicsivel azután ürített vizeletet fogja fel a mintavételi kémcsőbe. (Azért van szükség középsugaras vizeletre, hogy a húgycsőnyílás környékén lévő kórokozók ne okozzanak hamis eredményt.) A vizeletgyűjtő a kémcsövet egy korábbi bemutatkozó napon kaphatta meg. Amennyiben nem rendelkezik ilyen kémcsővel, akkor más vizeletgyűjtésre alkalmas steril tároló is megfelelő.

  • Fogyasszon el reggel legalább egy pohár vizet a vérvétel megkönnyítése érdekében!

Hogyan étkezzen a vizsgálat előtt?

  • Amennyiben vizsgálati időpontja délelőtti (8:00 – 12:00):
    • Kérjük, hogy a vérvétel miatt éhgyomorra érkezzen a vizsgálatra. Ez azt jelenti, hogy éjféltől ne egyen és vizet kivéve ne igyon semmit!
  • Amennyiben időpontja délutáni (12:00 óra után):
    • Kérjük, hogy reggel 8 óra után ne egyen és vizet kivéve ne igyon semmit!
    • Reggel 8:00 előtt CSAK az alábbi listából állíthat össze egy könnyű reggelit:
      • Tea vagy kávé (cukor nélkül, kevés sovány tej használható)
      • Natúr kenyér vagy pirítós (ne legyen rajta vaj, lekvár, vagy egyéb feltét)
      • Cukormentes müzli/gabonafélék, vízzel vagy sovány tejjel elkészítve
      • Cukrot, zsírokat és tejtermékeket (sovány tejen kívül) ne fogyasszon!

Amennyiben cukorbeteg, ne éhezzen! Tartsa be szokásos étkezési és kezelési rendjét a vizsgálati napon is!

További teendők:

  • Rendszeresen szedett gyógyszereit a szokásos módon vegye be.
  • Ha a vizsgálat közben tölti ki a kérdőívet, hozza magával a rendszeresen szedett gyógyszereinek dobozát vagy azok fényképeit.
  • Kérjük, ne dohányozzon a vizsgálat reggelén!
  • Kérjük, hogy az időpont előtt legalább 12 órával tartózkodjon a megerőltető testmozgástól!
  • Kérjük, hogy kényelmes ruházatban, és már bejáratott, sima talpú cipőben érkezzen (vagy hozzon magával ilyen cipőt) a vizsgálati napra.
  • Kérjük, ne felejtse el magával hozni olvasószemüvegét és hallókészülékét, amennyiben ezekre szüksége van.

Kérjük, hogy hozza magával TAJ-kártyáját vagy a TAJ-számát valamilyen formában (pl.: fotó). 

Hogyan tudja megközelíteni a vizsgálat helyszínét?

A vizsgálatok a Semmelweis Egyetem Nagyvárad Téri Elméleti Tömbjének 21. emeltén történnek.

Pontos cím: 1089 Budapest, Nagyvárad tér 4., 21. emelet

Személyautóval parkolási lehetőség a környéken csak korlátozottan áll rendelkezésre.

Tömegközlekedéssel: 24/ 2A villamosok, illetve M3-as metró Nagyvárad téri megállójától 1 perc séta.

Az épületbe belépéskor a portán jelezze, hogy a Semmelweis Dolgozói Kutatásra jött.

Lehetősége szerint a vizsgálatok előtt olvassa át a vonatkozó információkat, a vizsgálatokra vonatkozó hozzájáruló nyilatkozatokat, amelyek elérhetőek a Semmelweis Dolgozói Kutatás honlapján: www.semmelweis.hu/dolgozoivizsgalat

Mi történik Önnel a vizsgálatok alatt?

A vizsgálatok előreláthatólag körülbelül 3 órát vesznek igénybe. Amennyiben a kutatáshoz kapcsolódó kérdőívet is a helyszínen tölti ki, ez idő valamivel hosszabb lehet.

Az alábbi részben összefoglaljuk, hogy mire számíthat a vizsgálatok során.

Hozzájárulási folyamat

A vizsgálatok előtt részletesen tájékoztatják Önt a kutatásról és az egyes vizsgálatokról, mely során lehetősége van feltennie kérdéseit. Ezután aláírhatja a vizsgálatokhoz való hozzájárulási nyilatkozatokat. Lehetősége van hozzájárulni az összes, vagy csak egyes vizsgálatokban való részvételhez.

Ezen a linken előre is megtekintheti a műszeres vizsgálatok hozzájáruló nyilatkozatot.

A kutatásban való részvétel önkéntes, a részvételi szándékát bármikor visszavonhatja indoklás nélkül. Emiatt Önt semmilyen hátrány nem érheti.

Kérdőív

A kutatáshoz kapcsolódik egy részletes kérdőív is, melynek kitöltését elvégezheti otthonról is az adatfelvétellel megbízott Szinapszis kft-től kapott személyre szóló linken keresztül, amelyet a kutatásba meghívó emailben küldtünk el Önnek. Ha ezt megtette, akkor a helyszínen már nem kell ezzel foglalkoznia. Amennyiben nem, vagy csak részben töltötte ki a kérdőívet, lehetősége van a helyszínen befejeznie. Erre egy nyugodt, csendes szobában biztosítunk lehetősége

Milyen vizsgálatokra kerül sor?

  1. Vérnyomásmérés

A vérnyomásmérés nem igényel különösebb előkészületet az Ön részéről, azonban érdemes a vizsgálatra olyan ruhában érkezni, mely a felkart szabadon hagyja vagy könnyen eltávolítható a felkarról. Miután felhelyezzük a bal karjára a vérnyomásmérő mandzsettát, öt percig magára hagyjuk, hogy egyedül pihenjen. Ezután összesen 3 vérnyomásmérést rögzítünk, az egyes mérések között egy perc telik el.

  1. Perifériás mikrocirkuláció vizsgálat

A vizsgálat során a kézfej hajszálereinek keringését vizsgáljuk egy beavatkozással nem járó módszerrel. A vizsgálat kényelmes ülő testhelyzetben történik. A kézfejét egy speciális kamera vizsgálja, mely képes rögzíteni a hajszálerek keringésének változását. A nyugalmi adatok rögzítése után egy vérnyomásmérő mandzsetta segítségével leszorítjuk a karját öt percre, majd felengedjük. Mindeközben a készülék rögzíti a folyamat során történő keringésváltozásokat.

  1. Marokszorítóerő-mérés

A marokszorítóerő-mérés ülve történik egy kézi dinamométer segítségével. Önnek annyi a feladata, hogy a dinamométer markolatot a lehető legerősebben megszorítja. A mérés mindkét kézen háromszor-háromszor történik

  1. Vér- és vizeletminta gyűjtés laborvizsgálatokhoz

A vérvétel ülő testhelyzetben történik. A vérvétel előtt a vizsgáló fertőtleníti a bőrét. A minták kiértékelése a vizsgálat után később történik. Az esetleges normálértékektől eltérő eredményekről értesítést kap.

 

  1. Vércukorterheléses vizsgálat (OGTT)

A vércukorterheléses vizsgálat első vérvétele az általános vérvétellel együtt történik, tehát nem jár külön tűszúrással. Az első vérvétel után elfogyaszt egy cukoroldatot, majd 30 és 120 perc elteltével megtörténik a második és a harmadik vérvétel. A vizsgálat során azt vizsgáljuk, hogyan változnak a vércukor- és inzulinértékek egy cukoroldat elfogyasztása után. Ez részletes képet ad a cukorháztartás állapotáról.

  1. Járásmintázat-vizsgálat

A járásmintázat-vizsgálat mindennapi használatban lévő lábbeliben történik, ezért kérjük, hogy azt viselje a vizsgálat napján. (Magassarkú cipő viselése kifejezetten ellenjavallt. Ilyen esetekben cipő nélkül végezzük el a mérést.) A vizsgálat során, csak annyit kell tennie, hogy a hétköznapi, megszokott tempójában végigsétál párszor a speciális érzékelőkkel ellátott vizsgálószőnyegen.

  1. Antropometriai mérések

Az első lépés a testmagasság mérése, amely egy SECA 217 álló testmagasságmérővel történik. A mérést cipő nélkül végezzük.

Ezt követi a testtömeg és a testösszetétel mérés. Ehhez egy ún. bioelektromos impedancia analízisen alapuló készüléket használunk (InBody 270). A mérés során a műszer egy gyenge elektromos impulzust küld a talpaktól a kezekig, majd az elektromos ellenállást (impedancia) értékeli. Ebből kiszámolja az aktuális folyadékeloszlás, zsírarány és izomarány értékeket.

Várandósok, orvosi implantátummal vagy pacemakerrel élők csak a testmagasság és testtömeg mérésen vehetnek részt, viszont a testösszetétel mérésen nem.

  1. Boka-kar index mérés

A vizsgálatot hanyatt fekvő testhelyzetben történik boso-ABI-100 típusú automata vérnyomásmérővel. A mérés során mind a négy végtagra mandzsetta kerül felhelyezésre, így a vérnyomásmérés egyidejűleg történik a végtagokon. Végül ezekből az értékekből történik az ún. boka-kar index számítása. Érdemes olyan ruházatban érkeznie, amelyben könnyen szabaddá tudja tenni a felkarját és a lábszárát.

  1. Pulzushullám vizsgálat (artériás merevség)

A vizsgálat célja az erek állapotának felmérése, melyre a pulzushullám terjedési sebességéből lehet következtetni.

A vizsgálat teljesen automatizált, számítógép-vezérelt, fájdalommentes, csupán néhány percig tart, fekvő helyzetben elvégzett pulzushullám-görbe regisztrálásból és vérnyomásmérésből áll.  

A vizsgálat elvégzését kizáró tényezőkre a vizsgálatot vezető személy kérdez rá, kizáró tényező lehet pl.: pitvar fibrilláció, továbbá bizonyos gyógyszerek befolyásolhatják az eredményt pl.: digoxin, bétablokkolók.

  1. Szívfrekvenciavariabilitás mérés

A vizsgálat hasonlóan zajlik, mint egy normál elektrokardiogram (EKG) vizsgálat, azonban ezesetben kevesebb, összesen két elektródát helyezünk a mellkasára. A vizsgálat során körülbelül tíz percig kell nyugalomban, hanyatt feküdnie, amíg a készülék rögzíti a szív működése során keletkező elektromos jeleket.

  1. Szemfenékvizsgálat

A retina érhálózatának vizsgálata a retináról készített fényképek segítségével történik. A fénykép készítéséhez a pupillák tágítása nem szükséges, idegen test nem kerül a szembe. A vizsgálókészülék kamerája automatikusan megkeresi a pupillát, és azt a szöget, ahonnan a legjobb minőségű felvételt tudja készíteni. Ezután a készülék elkészíti a felvételt, melyet Ön úgy érzékelhet, mint egy vaku villanását. A felvétel mindkét szemről elkészül.

  1. Kognitív teszt

A kognitív teszt a szellemi teljesítményét vizsgálja, amely egy tableten kitöltött feladatsor segítségével történik. A feladatok nem kvíz jellegűek, inkább hasonlít egy számítógépes játékhoz. Felmérik a vizuális memóriát, munkamemóriát, reakcióidőt és fokozatosan nehezedő feladványokkal felméri az egyéni teljesítőképesség határait.

A vizsgálat teljes időtartama alatt biztosítunk frissítőket, melyből a vérvétel után lehetősége van fogyasztani. Amennyiben vércukorterheléses vizsgálaton is részt vesz, akkor csak az utolsó vérvétel után fogyaszthat frissítőket.

genetikai vizsgálat

Amennyiben hozzájárul a genetikai vizsgálathoz, akkor további 6 ml vért (1 kémcső) veszünk Öntől egyidejűleg az általános vérvétellel, tehát nem jár több tűszúrással. Ezt a vérmintát a DNS (örökítőanyag) kinyerésére használjuk fel és például a DNS epigenetikai módosításait (DNS-metiláció) vizsgáljuk. Az örökítőanyagból nyert eredmények felhasználhatók lehetnek például az öregedéssel összefüggő, gyakori betegségekre (cukorbetegség, magasvérnyomás, kardiovaszkuláris betegségek, agyvérzés stb.) hajlamosító genetikai tényezők azonosítására. A genetikai vizsgálatokat is kizárólag kutatási céllal végezzük, azok diagnózisára nem alkalmasak, nem minősülnek szűrővizsgálatnak.

 

Jár -e kockázattal a kutatásban való részvétel?

Nem, a műszeres vizsgálatok során nem történik jelentős kockázattal járó beavatkozás Önnel.

A vizsgálat során a fő kockázatot a véletlen tűszúrás, esetleg a vérvétel utáni rosszullét vagy ájulás jelenti. Ha Ön vérvételkor rosszul szokott lenni, kérjük, jelezze ezt vérvételnél. Amennyiben rosszullét történik a vizsgálat során pl. a vérnyomása nagyon magasnak bizonyul a vérnyomásmérés során, úgy a szakmai protokollok szerinti ellátásban részesül.

Mi történik a vizsgálatok után?

A vizsgálatok után 1 hónapon belül elküldjünk önnek a normálértékektől eltérő laborértékeit és vérnyomásértékét. Amennyiben a többi értékre is kíváncsi, a semmelweis.study@semmelweis.hu emailcímen jelezheti. KÉRJÜK, az email tárgyában az alábbiakat tüntesse fel: VIZSGÁLATI EREDMÉNY KÉRÉSE

Az eredményekhez mellékelünk egy, a háziorvosának szóló levelet is, melyben felhívjuk a háziorvosa figyelmét a kutatás során mért normálértéktől eltérő eredményeire. Javasoljuk, hogy ezt a levelet mutassa meg háziorvosának.

VIZSGÁLATI EREDMÉNYEK KEZELÉSE ÉS MINTÁK TÁROLÁSA

A kutatás adatfelvételei során keletkezett összes információ és adat kutatási célokat szolgál. A biológiai minták egy része azonnal vagy rövid időn belül értékelésre kerülnek.  A fennmaradó mintákat lefagyasztjuk és biobankban tároljuk a Semmelweis Egyetem E/5/2017. (VI. 28.) számú határozata a Biobank Hálózat működéséről és az ott tárolt humángenetikai adatok védelméről szóló szabályzata szerint későbbi genetikai (pl. epigenetikai vizsgálatok: DNS metilációfehérvérsejtekben), multiprotein panel meghatározás (pl. IGF-1 meghatározás), valamint öregedési markerek vizsgálata céljából. Mintáinak eredményét elektronikus formában, kizárólag a kutatási azonosítójával jelölve, személyazonosításra alkalmatlan módon tároljuk.

A VIZSGÁLAT UTÁNI KÖVETÉS MEGVALÓSÍTÁSA

A Semmelweis Study egyik fő célja megvizsgálni, hogy milyen tényezők járulnak hozzá a betegségek kialakulásához. Ehhez azonban fontos követni éveken át az Ön egészségi állapotának időbeli alakulását.  Ennek érdekében szeretnénk az Ön hozzájárulását kérni, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatbázisban az Ön személyéhez kapcsolódó egészségügyi ellátásokat nyomon követhessük az évek alatt. Ez a követési idő képes garantálni, hogy a Semmelweis Study egy nemzetközi szinten is elismert kutatássá tudjon válni. 

A kutatás adatfelvételeit, azaz a kérdőív felvételét és a vizsgálatokat ötévente tervezzük megismételni, amennyiben hozzájárul ahhoz, hogy ezzel kapcsolatban megkeressük. Emellett korlátozott hozzáférést kérünk a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőhöz (NEAK) beérkező adataihoz az új diagnózisaira és kezeléseire vonatkozóan (pl. cukorbetegség, szív- és érrendszeri betegségek).

Hogyan léphetek ki a vizsgálatból?

Az adatvédelmi törvények értelmében Önnek jogában áll, hogy hozzáférjen személyes adataihoz, helyesbítse azokat, és kérje azok törlését, valamint lehetősége van kilépni a vizsgálat bármelyik szakaszában. Megtilthatja adatainak további feldolgozását oly módon, hogy ezt jelzi a kutatás vezetője felé a lent jelzett elérhetőségen. Az email tárgyban kérjük jelezze: KUTATÁSI RÉSZVÉTEL TÖRLÉSE.

Az egyes vizsgálatokhoz való hozzájárulás személyesen történik. Az egyes hozzájárulásokat (pl. újbóli megkeresés, NEAK követés, stb.) külön-külön vonhatja vissza.

Az adatkezeléssel kapcsolatos részletes szabályokat a kutatás honlapján található Adatkezelési Tájékoztatóban olvashatja.

Általános információk

Jelen kutatást az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ engedélyezte. Engedély azonosító: OGYÉI/53981-2/2023 – 809.  Az engedély megtekinthető a honlapon. 

A Semmelweis Study céljaival, megvalósításával és a kutatással kapcsolatos bármely kérdéseire/észrevételeire szívesen válaszolunk munkanapokon, 8-16 óra között, a +36-20-670-1181-as telefonszámon és/vagy a semmelweis.study@semmelweis.hu e-mail címen. Ezen kívül jelen honlapon folyamatosan bővülő információkat biztosítunk az érdeklődőknek. 

 

Kérdés esetén forduljon hozzánk az alábbi elérhetőségeken:

Megelőző Orvostani és Népegészségtani Intézet, Semmelweis Egyetem

 

Telefon:  +3620 670 1181

E-mail: semmelweis.study@semmelweis.hu

Budapest, 1089 Nagyvárad Tér 4.