Általános kérdések

Hol tehetek fel további kérdéseket a kutatásról?

 A Semmelweis Study-val kapcsolatos kérdéseire/észrevételeire munkanapokon, 9-16 óra között, a +36-20-670-1181-as telefonszámon és/vagy a   semmelweis.study@semmelweis.hu e-mail címen válaszolunk, valamint a Semmelweis Study honlapján folyamatosan bővülő információkkal segítjük az érdeklődőket.  

Hogyan tudom jelezni, ha vissza akarom vonni a hozzájárulásomat, ki szeretnék lépni a kutatásból?

A vizsgálatból bármikor kiléphet és kérheti személyes adatainak törlését. Erre lehetősége van személyesen a vizsgálatok időtartama alatt, vagy emailben a semmelweis.study@semmelweis.huy emailben a Semmelweis.Study@semmelweis.hu  címre írt levélben.   

Mit jelent a követési idő, és miért van szükség hosszú követési időre?

A Semmelweis Study egyik fő célja megvizsgálni, hogy milyen tényezők járulnak hozzá a betegségek kialakulásához. Ehhez azonban fontos követni éveken át az Ön egészségi állapotának időbeli alakulását. Ennek érdekében szeretnénk az Ön hozzájárulását kérni, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatbázisban az Ön személyéhez kapcsolódó egészségügyi ellátásokat nyomon követhessük.k az évek alatt. Ez a követési idő képes garantálni, hogy a Semmelweis Study egy nemzetközi szinten is elismert kutatássá tudjon válni. 

Az Ön hozzájárulása esetén is kizárólag ellátásokra és diagnózisokra látunk rá, és erre sem korlátlanul. Pszichiátriai és nemi beteggondozói ellátásról szóló információhoz például egyáltalán nem férünk hozzá Pszichiátriai és nemi beteggondozói ellátásról szóló információhoz, illetve a digitális önrendelkezés keretében korlátozott tartalmakhoz nem lesz hozzáférésünk. A követés tartama 20 év, amit öt évente lehet meghosszabbítani, de ehhez az Ön újbóli hozzájárulása lesz majd szükséges.   

Miért vegyek részt a kutatásban?

A Semmelweis Study-ban való részvétele egyéni és társadalmi szinten egyaránt hasznos. 

Egyéni szinten kérésére megismerheti az állapotfelmérés során keletkezett vizsgálati eredményeit (pl.: laboreredmények, testösszetétel (InBody) vizsgálat eredménye), részese lehet olyan izgalmas vizsgálatoknak, mint pl.: a szenzoros járásszőnyegen végzett járásvizsgálat vagy a szellemi teljesítmény vizsgálata, amely a résztvevő eredményeihez igazodva fokozatosan nehezedik . – Társadalmi szempontból a kutatásban való részvétele segíti a kutatócsoportot hazai eredményekkel kiegészíteni munkavállalók körében végzett nemzetközi kutatási eredményeket. Ezen eredmények hozzájárulnak az egészséges öregedéssel, a szív- és érrendszeri, valamint anyagcsere megbetegedésekkel kapcsolatos társadalmi szintű tudományos ismeretek gyarapításához. Továbbá a magyarországi eredmények hozzájárulnak jövőbeni egészségfejlesztő programok kialakításához. – 

 

A kutatás  különleges abból a szempontból, hogy az egészségügy területéhez kapcsolódó munkavállalókat vizsgál, amely a Semmelweis Egyetem esetében egy igen széles foglalkoztatottsági lefedettséget biztosít- az irodai dolgozótól a műszakban dolgozókig. Az egyetemi munkavállalók között magas a nők aránya. Ez olyan szempontból különleges lehetőség, mert a legtöbb kockázatbecslő módszer, vizsgálat főleg férfiak bevonásával került kifejlesztésre, így a Semmelweis Study lehetőséget biztosít ezen módszerek finomítására, a nők esetében is hatékony egészségfejlesztő programok kialakítására.  A vizsgálat célja, olyan tényezők felismerése, amelyek hozzájárulnak ahhoz, hogy az egyes személyek a lehető leghosszabb időt tölthessék jó életminőségben egészségesen.

Mi a kutatás célja és kik alkotják a célcsoportját?

A Semmelweis Study egy munkahelyi, több évet felölelő dolgozói kutatás, egyedülálló kezdeményezés Magyarországon.  A kutatás az egészségi állapotot, a megbetegedéseket és az azt meghatározó tényezők széles körének összefüggéseit vizsgálja. A kutatás célcsoportja a 25 évnél idősebb egyetemi dolgozók köre. 

Kérdőív és humán vizsgálatok

Milyen előkészületek szükségesek a részemről a vizsgálatok előtt?

Kérjük figyelmesen olvassa el az Információs levelet a vizsgálatokra való felkészüléshez!   

  • Kérjük, hogy az időpont előtt legalább 12 órával tartózkodjon a megerőltető testmozgástól! 

  • Kérjük, hogy kényelmes ruházatban, és már bejáratott, sima talpú cipőben érkezzen (vagy hozzon magával ilyen cipőt) a vizsgálati napra. 

  • A rendszeresen szedett gyógyszereit a szokásos módon vegye be. 

  • Közvetlen felkelés után vegyen vizeletmintát a reggeli első vizeletéből!
    A minta középsugaras legyen, ami azt jelenti, hogy ne a vizeletürítés legelején, hanem kicsivel azután ürített vizeletet fogja fel a mintavételi kémcsőbe. (Azért van szükség középsugaras vizeletre, hogy a húgycsőnyílás környékén lévő kórokozók ne okozzanak hamis eredményt.) A vizeletgyűjtő a kémcsövet egy korábbi bemutatkozó napon kaphatta meg. Amennyiben nem rendelkezik ilyen kémcsővel, akkor más vizeletgyűjtésre alkalmas steril tároló is megfelelő. 

  • Fogyasszon el reggel legalább egy pohár vizet a vérvétel megkönnyítése érdekében! 

 Amennyiben vizsgálati időpontja délelőtti (8:00 – 12:00): 

  • Kérjük, hogy a vérvétel miatt éhgyomorra érkezzen a vizsgálatra. Ez azt jelenti, hogy éjféltől ne egyen és vizet vizen kívül kivéve ne igyon semmit! – ne egyen és csak vizet fogyasszon. 

Amennyiben időpontja délutáni (12:00 óra után)

  • Kérjük, hogy reggel 8 óra után ne egyen és vizet vizen kivéve kívül ne igyon semmit! Ne egyen és csak vizet fogyasszon.  
  • Reggel 8:00 előtt CSAK az alábbi listából állíthat össze egy könnyű reggelit
  • Tea vagy kávé (cukor nélkül, kevés sovány tej használható) 
  • Natúr kenyér vagy pirítós (ne legyen rajta vaj, lekvár, vagy egyéb feltét) 
  • Cukormentes müzli/gabonafélék, vízzel vagy sovány tejjel elkészítve 
  • Cukrot, zsírokat és tejtermékeket (sovány tejen kívül) ne fogyasszon! 

Amennyiben cukorbeteg, ne éhezzen! Tartsa be szokásos étkezési és kezelési rendjét a vizsgálati napon is! 

Mit kell magammal hozni a vizsgálatra?

Kérjük hozza magával a TAJ – kártyáját, valamint személyazonosításra alkalmas okmányt, valamint (amennyiben már megkapta e-mailben) a 8 – jegyű kutatási azonosítóját! 

 Kérjük, ne felejtse el magával hozni olvasószemüvegét és hallókészülékét, amennyiben ezekre szüksége van.  

Ha a vizsgálat közben tölti ki a kérdőívet, hozza magával a rendszeresen szedett gyógyszereinek dobozát vagy azok fényképeit. 

Tovább tudnak irányítani szakemberhez, ha valamilyen rendellenes eredményt találtak?

A vizsgálatok során tapasztalt kóros laborleletek esetén (melyeknél megállapítható normál mérési tartomány) , megküldjük a laborleleteket és egy értesítő levelet a Hozzájáruló Nyilatkozatban megadott elérhetőségére, ehhez azonban az Ön előzetes belegyezése szükséges. A kiküldött levél tartalmazza a megfelelő eredményeket, illetve egy a háziorvosnak szóló levelet is, amelyben felhívjuk a figyelmét az adott személynél a kutatás során mért kóros értékekre. Ezt követően további lépésekben háziorvosa tud Önnek segíteni, ezért kérjük keresse fel háziorvosát a megfelelő levelekkel. 

Lehet több részletben megcsinálni a helyszíni vizsgálatokat? Mondjuk két délután?

Nem, a humán (helyszíni vizsgálatokat egy alkalommal szükséges elvégezni. 

Mennyi vért vesznek le a vizsgálatok során?

Ideális esetben a vérvétel során OGTT vizsgálattal összekötve 3 alkalommal szükséges szúrni, amely során összesen 60 ml vért veszünk le 8 db vérvételi csőbe, mely sokkal kevesebb mint a véradáskor átlagosan levett,  450ml  mennyiség. 

A vérvétel  ideje változó, de ideális esetben körülbelül 5 perc.

Milyen vizsgálatokból áll a kutatás?

  • Vérnyomásmérés  
  •  Perifériás mikrocirkuláció vizsgálata  
  •  Marokszorítóerő-mérés  
  •  Vér- és vizeletminta gyűjtés laborvizsgálatokhoz 
  •  Vércukorterhelés vizsgálat (OGTT)  
  •  Járásvizsgálat 
  •  Antropometria (Testmagasság és testsúly mérése) 
  • Testösszetétel mérés (InBody vizsgálat) 
  •  Boka-kar index vizsgálat 
  •  Pulzushullám vizsgálat (artériás merevség) 
  •  Szívfrekvencia-variabilitás (EKG) 
  •  Szemfenéki érrendszer vizsgálat 
  •  Kognitív teszt (szellemi teljesítmény mérése) 

Bővebb leírást a honlapon ITT talál az egyes vizsgálatokról. 

Mit tegyek, ha módosítani vagy lemondani szeretném a foglalásom időpontját?

Módosítani vagy lemondani az Ön által választott időpontot megelőzően 48 órával van lehetősége a visszaigazoló e-mailben található instrukciók alapján. Ezen kívül a +3620 670 1181 telefonszám hívásával, (munkanapokon 9-16 óra között, valamint a semmelweis.study@semmelweis.hura küldött levélben van lehetősége. 

Hol tudok jelentkezni a vizsgálatokra?

A humán vizsgálatokra időpontot szükséges foglalni, melyre több lehetőség is adott.  

Legegyszerűbb, ha közvetlenül a Semmelweis Study honlapján található időpontfoglaló felületen választ magának időpontot. Itt a nevét, telefonszámát és e-mail elérhetőségét kell megadnia. Fontos, hogy olyan e-mail címet adjon meg amit gyakran olvas, tekintve, hogy az időpontfoglalás után erre aa megadott e-mail címre fogjuk kiküldeni a visszaigazoló levelet, valamint a foglalt időpont előtt 48 órával kiküldött emlékeztető levelet is, amely az egyes vizsgálatokhoz kapcsolódó előzetes felkészülést segítő teendőket tartalmazza.kapni fog visszaigazoló levelet, valamint a foglalt vizsgálati időpont előtt 48 órával emlékeztetőt, melyben a vizsgálatokra való felkészüléshez talál fontos információkat. Kérjük, ezeket olvassa el a vizsgálati nap előtt 24 órával.  

A honlapon kívül, foglalhat időpontot továbbá a +3620 670 1181 telefonszámon (munkanapokon 9-16 óra között), valamint a semmelweis.study@semmelweis.hu  -ra küldött levélben.  

Milyen hosszúak a vizsgálatok?

Több körülménytől is függ egyes embereknél mennyi időbe telnek a vizsgálatok (pl. Kitöltötte -e előre a kérdőívet?), de alapvetően 2-3 órával érdemes számolni. 

Hová kell jönni? Hol lesznek a humán vizsgálatok?

A vizsgálatok a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömb 21. eEmeletén fognak zajlani. Az épületbe belépés után a portán kérhet eligazítást segítséget a feljutásban, a liftek segítségével tud a leggyorsabban feljutni a 21. emeletre, a lifteknél be kell ütni a 21-es számot ahhoz hogy a lift felhozza Önt. Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a lifteknél található terminálba be kell ütni a 21-es számot ahhoz, hogy a lift felhozza a 21. Emeletre. 

A 21. Emeleten a liftből kilépve további információs plakátokat fog találni, melyek segítenek az eligazodásban.i. 

Cím: 1089, Budapest, Nagyvárad tér 4.   

Személyautóval parkolási lehetőség a környéken csak korlátozottan áll rendelkezésre. 

Tömegközlekedéssel: 24 / 23A villamosok, illetve M3-as metró Nagyvárad téri megállójától 1 perc séta.  

A portán kérjük jelezze, hogy a Semmelweis Dolgozói Kutatásra jött. 

Ki lehet tölteni a kérdőívet több részletben is?

Igen, a kérdőív kitöltése megszakítható bármikor és folytatható, az email-ben  kapott linkre kattintva. 

Hogyan tudom kitölteni a kérdőívet?

A kérdőív kitölthető a vizsgálati napon, és azt megelőzően is, amint ehhez hozzájárulását adta a “Consenting” felületen. Ehhez egy linket fog kapni az Ön által megadott e-mail címre. A kérdőív kitöltésének időtartama körülbelül 60-90 perc.  

Szeretnénk felhívni a figyelmét, hogy amennyiben a vizsgálati nap előtt kitölti a kérdőívet,  úgy jelentősen rövidebb ideig tart a vizsgálati nap. helyszíni vizsgálati alkalmat 60-90 perccel tudja csökkenteni 

Adatvédelemi kérdések

Hogyan kérhetem adataim törlését?

A kutatás egyes elemei során keletkező adatainak törlését kérheti szóban / személyesen a vizsgálati napon, valamint az alábbi elérhetőségek egyikén: 

E-mail: Semmelweis.Study@semmelweis.hu 

Telefon: +36-20 670 1181 

Milyen intézkedéseket teszünk, hogy az adatok ne szivárogjanak ki?

A logikai hozzáférés biztosításához több szintű védelmet alkalmazunk, hogy kizárjuk / minimalizáljuk az illetéktelen személyek személyes adatokhoz való hozzáférését. Az adatokhoz hozzáférő vizsgálati dolgozókat / kutatókat (mint felhasználók) csoportokra osztjuk, jogosultság szerint, így a szerepek meghatározzák a hozzáférhető adatok körét.      

A kutatás adatfelvételében, adatkezelésében résztvevő személyzet időbeli korlátozás nélkül titoktartásra kötelezettek. E kötelezettségüket és büntetőjogi felelősségüket a munka megkezdését megelőzően írásbeli nyilatkozatban ismerik el.   

Részletes információkat talál a kutatási Adatkezelési Tájékoztatóban. 

Hogyan lesz biztosítva az anonimitás?

Az anonimitás biztosítására több, egymást erősítő eszközt is alkalmazunk. A védelem első vonalát a kutatás során gyűjtött adatok különválasztása, valamint a logikai és fizikai hozzáférés korlátozása jelenti.  

Az adatfelvétel során aláírt Hozzájáruló Nyilatkozatok eredeti  példányait, mely tartalmazzák a személyazonosításra alkalmas személyes adatok,  valamint a személyazonosításra alkalmatlan kérdőíves / biológiai / fiziológiai / genetikai adatokat külön helyiségben kerülnek tárolására.   

További garancia, hogy a személyazonosításra alkalmatlan biológiai és genetikai adatok, valamint személyazonosításra alkalmas személyes adatok összekapcsolására alkalmas (logikai kulcsot többszörösen védett digitális formában tároljuk. A kód kombinációját csak a kutatás vezetője és adatkezelő informatikusa ismerheti.   

A kutatás adatfelvételében, adatkezelésében résztvevő személyzet időbeli korlátozás nélkül titoktartásra kötelezettek. E kötelezettségüket és büntetőjogi felelősségüket a munka megkezdését megelőzően írásbeli nyilatkozatban ismerik el.   

Hogyan biztosítják, hogy adataimhoz a munkáltatóm semmiképp se férhessen hozzá?

Az adatokba való betekintés szigorúan szabályozott és védett, így a munkáltatói jogkör gyakorlója semmilyen módon nem nyerhet betekintést.   

A kutatás során gyűjtött, kezelt és tárolt adatok biztonságát több szintű technikai, informatikai és szervezeti intézkedésekkel garantáljuk.  A személyazonosításra alkalmas személyes adatokat minden esetben külön kezeljük a vizsgálat során gyűjtött, pszeudonim kérdőíves / fiziológiai / biológiai / genetikai adatoktól. A vizsgálat során gyűjtött adatokat tároló adatbázis struktúrája, valamint a hozzáférési jogosultságok szabályzása által is biztosítjuk az adatok teljeskörű védelmét.   

A vizsgálatokból származó adatokat a Semmelweis Egyetem – Népegészségtani Intézet maga tárolja a vizsgálati eszközök saját hardverén, valamint csak erre célra fenntartott, az egyetemi hálózatról leválasztott szerveren.  

A kutatás adatfelvételében, adatkezelésében résztvevő személyzet időbeli korlátozás nélkül titoktartásra kötelezettek. E kötelezettségüket és büntetőjogi felelősségüket a munka megkezdését megelőzően írásbeli nyilatkozatban ismerik el.   

 

Hogyan gondoskodik az Egyetem a személyes adataim védelméről?

Az adatkezelés kutatási céllal történik. A kutatás része egy kérdőíves felmérés, műszeres fizikális, fiziológiai, labor vizsgálatok, valamint egészségügyben keletkezett adatok követése. A kutatás során az adatok felvétele, tárolása személyazonosításra alkalmatlan módon történik, azonban a kutatási azonosító generálása, a kutatásban történő részvételhez való hozzájárulás, a vizsgálatok létrejötte a kapcsolattartás (időpontegyeztetés), a kutatás követéses szakasza személyazonosításra alkalmas adatok kezelésével jár. 

A Semmelweis Egyetem biztosítja, hogy a vizsgálatokat egészségügyi végzettséggel rendelkező szakemberek folytassák le. A vizsgálat során elektronikusan és papír alapon, személyazonosításra alkalmatlan módon, csak a kutatási azonosító számok mentén gyűjtött adatokat a Szinapszis Kft. a kutatás lezárultát követő 15 napon belül átadja a Semmelweis Study adatmenedzserének, azokról másolatot nem tart meg. A Semmelweis Egyetem a Semmelweis Study adatköreiben szereplő adatokat közvetlen azonosításra nem alkalmas módon, kutatási célból, korlátlan ideig kezelheti.