Vizsgálatok időpontja:
Diagnosztikai egységeinkben kizárólag a Klinikán kezelt járó- és fekvőbetegek vizsgálatait végezzük. A vizsgálatokra a kezelőorvos által kért időpontban kerül sor, melyet a kezelőorvos egyeztet a beteggel.
Leletközlés:
A vizsgálatok eredményéről készült leleteket a betegek kezelőorvosuktól vagy az asszisztensektől kapják meg, valamint az EESZT-ből tudják letölteni.
Diagnosztikai vizsgálataink:
- Vérvétel
- EKG
- Holter-monitor
- ABPM
- Szívultrahang
- Röntgenvizsgálat
- Ultrahangvizsgálat
- Endoszkópia (gyomor- és béltükrözés / gastroscopia és colonoscopia)
Vérvétel
Helye: “B” épület földszint és magasföldszint
Ahhoz, hogy a vérből és egyéb mintákból végzett vizsgálatok eredménye valóban pontos legyen, érdemes néhány előírást betartani.
Vérvétel az esetek nagy többségében éhgyomorra történik, tehát a vérvételt megelőző 10-12 órában táplálékot már ne fogyasszon. Folyadékot (vizet) lehet és kell is fogyasztani.
A rendszeresen szedett gyógyszereket nem a mintavétel előtt, hanem azt követően ajánlott bevenni, amennyiben a kezelőorvos nem rendelkezik másként.
Fontos! Amennyiben vérvételkor rosszul szokott lenni, vagy fertőtlenítőszer-érzékenységről tud, közölje ezt a vérvételt végző szakemberrel még a beavatkozás előtt. A vért fekve is levehetik Öntől, így könnyebben elkerülhető az ájulás és az ezzel járó esetleges sérülés.
EKG, Holter-monitor, ABPM, szívultrahang
Helye: “B” épület földszint
EKG (elektrokardiográfia)
A vizsgálat a szívműködést (szívverést) kísérő elektromos tevékenységről, annak változásairól ad képet. A szív izomzata minden dobbanásnál összehúzódik és elektromos jeleket bocsát ki. Ezek a jelek a test adott pontjaira helyezett elektródákkal pontosan felfoghatók. A vizsgálat során kirajzolódó EKG-görbe (elektrokardiogram) alakja, kiugrásai vagy épp ellaposodásai alapján következtet a kardiológus szakorvos bizonyos betegségek meglétére.
Holter-monitor (24 órás EKG vizsgálat)
A vizsgálatot szabálytalan szívműködés, szédülés, ájulás, mellkasi fájdalom kivizsgálása során, illetve a gyógyszeres kezelés hatásosságának lemérésére alkalmazzák.
A beteg mellkasára a megfelelő helyekre egyszer használatos öntapadós elektródát rögzítenek, amikhez a vezetékek kapcsolódnak. A készüléket egy nyakba vagy derékövre akasztható hordozható tokba kell viselni, és 24 órán keresztül nem szabad levenni, víz sem érheti. A gép rögzíti és később kiértékelhetővé teszi a szív elektromos jeleit. Érdemes feljegyezni, hogy a vizsgálat alatt mikor volt panasza vagy tünete.
ABPM
A rövidítés ambuláns vérnyomás-monitorozást jelent. A beteg a készüléket 24 órán át magán viseli. A készülék a beállításnak megfelelően vérnyomást mér, és az eredményt tárolja.
A mérések alatt a napi megszokott tevékenységeit változatlanul érdemes folytatni, hogy reális értékeket kapjunk. Érdemes feljegyeznie, hogy a vizsgálat ideje alatt volt-e valamilyen panasza, végzett-e megterhelő fizikai munkát.
Szívultrahang (echokardiográfia)
A vizsgálat során a vizsgáló orvos ultrahanghullámok segítségével képet alkot a működő szívről, ami segít számos kardiológiai betegség diagnosztizálásában.
Szívultrahang segítségével meghatározható a szív üregeinek mérete, falainak vastagsága, mozgása, az összehúzódás „ereje”. Látni lehet a szíven belül a vért irányító szívbillentyűk alakját, mozgását, működését, esetleges megbetegedéseit.
A vizsgálat előkészítést nem igényel, rövid ideig tart, fájdalommentes és nem jár sugárterheléssel. A vizsgálathoz a mellkast teljesen szabaddá kell tenni, ezért érdemes könnyen le- és felvehető felsőruházatban jönni.
Két fő vizsgálati forma különböztethető meg:
- Klasszikus, mellkasfalon keresztül végzett szív-ultrahangvizsgálat (TTE): amikor a mindennapi gyakorlatban szívultrahangról beszélünk, ezt a vizsgálati módszert értjük alatta.
- Nyelőcsövön keresztül végzett szív-ultrahangvizsgálat (TEE): Ritkábban, speciális esetekben végzett vizsgálat. Amennyiben nyelőcsövön keresztül végzett szív-ultrahangvizsgálatra van szükség, arról a kezelőorvos részletesen tájékoztatja.
Radiológia (röntgen, hasi ultrahang, Doppler ultrahang)
Helye: “B” épület magasföldszint
Röntgenvizsgálat
Röntgenvizsgálat során a vizsgálni kívánt testtájat röntgensugarakkal világítják át. A felvételeken jól megítélhetők a mellkasi szervek bizonyos eltérései, egyes hasi kórképek, valamint a csontok állapota. Kis sugárterhelése, széles körű hozzáférhetősége és viszonylag nagy szenzitivitása miatt alapvető, szűrő jellegű vizsgálat.
Ultrahangvizsgálat
Ultrahangvizsgálat során magas frekvenciájú mechanikus rezgésekkel (ultrahanggal) letapogatják a vizsgálni kívánt testrészt vagy szervet, majd azt a visszaverődő hanghullámok segítségével valós időben leképezik.
A hasi ultrahangvizsgálat a hasi szervek (máj, lép, hasnyálmirigy, vesék, húgyhólyag, hasi nyirokcsomók) megítélésére szolgál.
Kérjük, hogy a vizsgálat tervezett időpontja előtt legalább 6 órával már ne egyen, és a vizsgálat előtt csak tiszta vizet igyon, kerülje a cukros vagy szénsavas italok, valamint a kávé fogyasztását! A vizsgálat során előny, ha a húgyhólyag nem üres.
Az erek ultrahangvizsgálata (Doppler-vizsgálat) során lehetőség van az erekben lévő áramlási akadályok pontos megjelenítésére, az esetleges érszűkület súlyosságának mérésére. A módszer alkalmas többek között a szélütéshez, stroke-hoz vezető nyaki verőérszűkületek, a kóros hasi értágulatok, valamint a mélyvénás vérrögképződés (trombózis) kimutatására.
Endoszkópos laboratórium (gyomor- és béltükrözés / gastroscopia és colonoscopia)
Helye: “B” épület magasföldszint
Az endoszkópos laboratóriumban a gyomor- és bélrendszer diagnosztikus, szűrő és követő vizsgálatai mellett a tápcsatornai rákmegelőző elváltozások eltávolítása, esetenként célzott szöveti mintavétel történik. Kiemelkedő tevékenység a gyulladásos bélbetegségek endoszkópos követése.