A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karának (ETK) 604 végzett hallgatója vette át személyesen oklevelét a Budapest Kongresszusi Központban megrendezett két ünnepi szenátusi ülés keretében szombaton. Ez a tavalyinál közel száz fővel több végzett hallgatót jelent. Közülük 54-en angol nyelvű képzésen szereztek diplomát. A délelőtti szenátusi ülésen dr. Merkely Béla rektor, míg a délutáni rendezvényen dr. Bánhidy Ferenc általános rektorhelyettes tartott ünnepi beszédet, valamint a kar dékánja, Bednárikné dr. Dörnyei Gabriella köszöntötte a végzetteket. Az egyetem vezetői méltatták az alapításának 50. évfordulóját ünneplő kar hagyományait, melynek jogelődjei révén ettől is régebbre nyúlik vissza története. Emellett kiemelték a kar egészségtudományi szakemberképzésben betöltött jelentőségét. Az idén a végzettek közül összesen 330-an szereztek diplomát summa cum laude és cum honore minősítéssel.

„Az egészség a legnagyobb gazdagság, a legnagyobb hatalom, a legnagyobb boldogság! Tedd egészségessé a népet, s ezáltal hatalmassá, gazdaggá, boldoggá teszed hazádat!” – idézte a végzős hallgatóknak szóló köszöntőjében Fodor József, a hazai közegészségtan első professzora gondolatait dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, miután megnyitotta a délelőtti ünnepi szenátusi ülést. Szavai szerint a hallgatók bár különféle orvos- és egészségtudományi szakterületeken szereztek meghatározó tudást és tapasztalatot, ápolóként, gyógytornászként, szülésznőként, optometristaként és fizioterapeutaként egyaránt rendkívül fontos részei lesznek a magyar egészségügynek.

„Amikor a Semmelweis Egyetemre jelentkeztek, hivatást választottak, méghozzá azt, ami számunkra, és személyesen számomra is mind közül a legszebb és legszentebb: a gyógyító hivatást. Mások vagyunk az eszközökben, más és más a szakterületünk – de közös a célunk: az embereket szolgáljuk, az életet védjük. És egyek vagyunk rátermettségben, elhivatottságban, odaadásban is. A Semmelweis Egyetem küldetése és legfontosabb célja az, hogy ezt a szellemiséget életben tartsa és tovább örökítse” – hangsúlyozta dr. Merkely Béla. Úgy fogalmazott, a hallgatók nemcsak hazánk egyik legrégebbi, de legjobb egyetemének diplomáját vehetik át. Kiemelte azt is, hogy a Semmelweis Egyetem amellett, hogy hazánk legnagyobb betegellátója, orvos- és egészségtudományi szakegyetemként egyedülálló, igazi világszínvonalú tudáscentrum, amely a jelentősebb 2025-ös rangsorok szerint orvos- és egészségtudomány terén a legjobbak között szerepel. „A célunk pedig nem lehet kevesebb, mint hogy bekerüljünk a top 100-ba!” – jelentette ki dr. Merkely Béla. Szintén az itteni tudományos munka kiválóságát bizonyítja, hogy aktív szerepe van az egyetemnek a magyar űrhajósprogramban, és Kapu Tibor révén két kutatás is az intézmény kezdeményezésére valósulhat meg a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.

A rektor köszöntötte az ETK külföldi végzett hallgatóit, és külön kiemelte az első angol nyelvű optometrista évfolyam friss diplomásait, köszönetet mondva azért, hogy országukból, kultúrájukból is elhoztak hozzánk egy kis szeletet, amivel teljesebb lett az a nemzetközi sokszínűség, ami az egyetemet jellemzi.

Önök örökre a Semmelweis Család tagjai maradnak, ahogy minden nálunk végzett hallgató!” – hangsúlyozta dr. Merkely Béla.

Az Egészségtudományi Kar egyetemünk történetében a fiatalabb karok közé tartozik, idén ünnepeljük alapításának 50. évfordulóját. Az egészségügyi szakemberképzés vonatkozásában ugyanakkor ez a legrégebbi múlttal rendelkező intézmény Magyarországon – emelte ki köszöntőjében dr. Bánhidy Ferenc általános rektorhelyettes a délutáni szenátusi ülés megnyitása után. A kar már az indulásakor is multidiszciplináris képzést nyújtott, hozzájárulva ezzel az egészségtudományi terület széleskörű fejlődéséhez. Jelentőségét elmondása szerint jól példázza, hogy a luganói székhelyen kívüli képzésen, valamint a budapesti magyar és angol képzéseken tanulókat is beleszámítva 5000 hallgatója volt ebben a tanévben az ETK-nak, melynek tudományos teljesítménye is jelentősen erősödött.

A végzett hallgatókhoz szólva méltatta eddigi erőfeszítéseiket, amikor elszánt és kitartó munkával elsajátították a megfelelő tudást, és erről a vizsgákon számot is adtak, végül pedig az egyetem névadójához méltó Semmelweis Polgárrá váltak. „A Semmelweis Egyetem küldetése és legfontosabb célja az, hogy ezt a szellemiséget életben tartsa és tovább örökítse. Hogy ne egyszerűen átadja a tudást, de felébressze, felszínre hozza a mindenkiben ott rejlő tehetséget, és a szakmai ismeretek mellett olyan emberi értékeket is közvetítsen, amelyek birtokában nemcsak jó szakemberekké, de kiváló, áldozatkész emberekké válhatnak. Ez az alkalom az ünnepé, és nem a búcsúé – mert most nem elválnak útjaink, csak épp önök válnak hivatalosan is az egészségügy teljes értékű és nélkülözhetetlen tagjaivá! – mondta dr. Bánhidy Ferenc.

„A diploma, amit ma összesen 604-en átvettek, nem csupán egy oklevél, hanem az elköteleződés jelképe egy olyan hivatás mellett, amely nemcsak szakértelmet, hanem emberséget, empátiát is kíván” – hangsúlyozta Bednárikné dr. Dörnyei Gabriella ünnepi beszédében. A frissdiplomás egészségügyi szakemberekhez szólva felhívta a figyelmüket arra, hogy mivel a modern egészségügy csapatmunka, figyeljenek valamennyi kollégára, orvosra, gyógyszerészre is, mert csak együttműködéssel lehet eredményesen gyógyítani. Ahogy arra is, hogy az életen át tartó tanulás létfontosságú egy olyan gyorsan fejlődő területen, mint az egészségügy. Ne csak a tudást, hanem azt az elhatározást is vigyék magukkal, hogy akármerre visz is majd az útjuk – kórházba, mentőautóba, rendelőbe, vagy iskolába –, mindig maradjanak emberek az emberek mellett – hangsúlyozta a dékán. Hozzátette: „A munka fontos, de mellette óvják az emberi kapcsolataikat, vigyázzanak az egészségükre és szánjanak időt a lelki feltöltődésre is!”

A Semmelweis Egyetem mindig visszavárja Önöket – továbbképzések, mesterképzések, doktori program vagy Alumni rendezvények keretében. A Kar nevében ezúton is gratulálok mindannyiuknak és kívánom, hogy az előttük álló úton áldás kísérje Önöket!” – tette hozzá Bednárikné dr. Dörnyei Gabriella.

A délelőtti ünnepi ülésen 310 – köztük 54-en angol nyelvű képzésben – végzett hallgató tett esküt arra, hogy lejobb tudása szerint, elfogulatlanul gyakorolja majd hivatását és enyhíti a szenvedést. A hallgatók az ápoló, a gyógytornász, az optometria specializáció, a fizioterápia mesterképzés, valamint a kiterjesztett hatáskörű ápolóképzés angol és magyar nyelvű képzésének, és a szülésznői szakirány elvégzését igazoló okleveleket vettek át dr. Merkely Béla rektortól, és Bednárikné dr. Dörnyei Gabriella dékántól, akik kézfogással avatták diplomássá a frissen végzetteket.

A délutáni ünnepségen eskütétel után 294 végzett hallgató vehette át diplomáját dr. Bánhidy Ferenc általános rektorhelyettestől, illetve a dékántól a magyar nyelvű dietetikus, a mentőtiszt, a hang-, beszéd és nyelésterapeuta, a népegészségügyi ellenőr, a védőnő képzések, a radiográfia valamint az egészségturizmus-szervező specializáció, továbbá a kiterjesztett hatáskörű ápoló, a táplálkozástudományi, az egészségügyi tanár, a népegészségügyi mesterszakok, az addiktológiai konzultáns és a podiáter szakirányú továbbképzések sikeres elvégzését követően. „Megállapítom, hogy az itt megjelentek valamennyien eleget tettek tanulmányi kötelezettségüknek, sikeres záróvizsgát tettek és jogosultak az oklevelükben feltüntetett szakma, hivatás betöltésére” – mondta Bednárikné dr. Dörnyei Gabriella dékán, majd dr. Bánhidy Ferenc rektorhelyettessel együtt kézfogásukkal diplomássá avatták a hallgatókat.

Az idén a végzősök közül összesen 330-an szereztek diplomát summa cum laude és cum honore minősítéssel.

A hallgatók nevében elsőként Feke Anett gyógytornász búcsúzott az alma matertől, köszönetet mondva oktatóiknak a kapott tudásért és példamutatásért, évfolyamtársainak pedig azért, hogy ezen az utazáson a társai voltak. „Nem a képességeink mutatják meg, kik vagyunk igazán, hanem a döntéseink” – idézte a Harry Potterből Albus Dumbledore, a Roxfort igazgatójának szavait. Hozzátette: „ez a mondat most különösen sokat jelent. Mert ma, amikor elbúcsúzunk ettől az intézménytől, a döntéseink formálják azt, milyen szakemberekké válunk – és még inkább: milyen emberekké.”

„Próbálok rájönni, hogy ez a pillanat valóságos-e, vagy még mindig vizsgaidőszak van és épp elnyomott az álom” – kezdte búcsúbeszédét az angol nyelvű képzésen végzettek nevében Soban Muhammad gyógytornász. Felidézte, hogy bár eltérő országokból, nyelvi közegből és kihívásokkal érkeztek, mégis tanulmányaik végére egy közösséggé kovácsolódtak. Akkor még nem tudták elképzelni, hogy milyen nehéz lesz búcsúzni ettől a közösségtől, ahol megtanulták, az otthon nem egy hely, hanem az emberek és emlékek összessége, amely időzónák és kilométerek távlatából is összeköt. Végezetül kiemelte: egészségügyi szakemberként a diplomájuk nemcsak felkészültségüket bizonyítja, hanem arra is kötelezi őket, hogy gyógyítsanak, figyeljenek, ápoljanak, és hogy felszólaljanak azok érdekében, akik erre maguktól nem képesek.

„Ma hivatalosan is vége. Vége a hajnalig tartó tanulásnak, a jegyzetcserélgetésnek, a könyvtárban alvásnak – meg annak, hogy bármire azt mondjuk ’Majd a vizsga után…’. Nos az a vizsga is letelt” – mondta a délutáni ceremónián Sipos Eszter hang-, beszéd és nyelésterapeuta. Kiemelte, hogy az egyetemen nemcsak tanulni, hanem kérdezni, kételkedni, gondolkodni is megtanultak, amire ugyancsak szükségük lesz hivatásuk gyakorlása közben. „Gratulálok mindenkinek – mert amit eddig elértünk az nem kis dolog –, és amit még el fogunk érni, azzal talán a világ is jobb hely lehet” – tette hozzá hallgatótársaihoz szólva.

Az ünnepségeket a Medikus Zenekar kürt kvartettjének előadása színesítette, a résztvevők Richard Wagner Tannhauser operájának részleteit hallhatták. A diplomaátadók a frissen avatott egészségügyi szakemberek hagyományos kalapdobásával zárultak.

Kiss Melinda Katalin
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.