Gyógyszerhatástani Intézet, Semmelweis Egyetem, Budapest, Magyarország

Vezető: Dr. Juhász Gabriella

Csoport tagjai: Dr. Petschner Péter, Dr. Hullám Gábor, Dr. Eszlári Nóra, Dr. Gonda Xénia, Gál Zsófia, Prof. Bagdy György, Baksa Dániel

A Gyógyszerésztudományi Kar legfiatalabb intézete 1979-ben alakult, legfontosabb feladata az orvos-biológiai tárgyak oktatásának erősítése volt a gyógyszerészképzésben. A gyógyszerhatástan és más biológiai szemléletű gyógyszer központú tárgyak ma is az oktatás fő profilját alkotják. Emellett magas színvonalú farmakológiai kutatások folynak az intézetben, amelyek fő célpontja a központi idegrendszer farmakológiája. Az intézet munkatársai 2013 óta számtalan pályázatot nyertek el, aminek eredményeként három kutatócsoport alakult: az MTA-SE Neuropszichofarmakológiai és Neurokémiai Kutatócsoport, a NAP2-SE (korábban NAP-A-SE) Új Antidepresszív Gyógyszercélpont Kutatócsoport és az SE-NAP2 (korábban MTA-SE-NAP B) Genetikai Agyi Képalkotó Migrén Kutató Csoport. Az előbbi kettő elsősorban a depresszió genetikai és környezeti kölcsönhatásait vizsgálta, lehetséges gyógyszercélpontok után kutatva. Az utóbbi migrénes és egészséges személyek agyi működését vizsgálta, olyan markerek után kutatva, amelyek felelősek a stresszel szembeni ellenállóképesség és fájdalomészlelés kialakításáért. A fentiek közül kettő a Nemzeti Agykutatási Program 2.0. támogatásának köszönhetően ma is aktívan tevékenykedik. Ezek a kutatások és eredményeik alapozták meg a most létrejött TRAJECTOME projektet.

További információk: https://semmelweis.hu/gyogyszerhatastan/ 

 

Abiomics Europe Kft., Budapest, Magyarország

Vezető: Dr. Antal Péter

Csoport tagjai: Dr. Gézsi András, Millinghoffer András, Dr. Bolgár Bence, Dr. Temesi Tibor

Abiomics Europe Kft. (Abiomics), a kemoinformatikai és bioinformatikai adat- és tudásintegrálás, a genetikai statisztikai adatelemzések támogatása és klinikai döntéstámogató rendszerek területén kínál szakértői támogatást és szoftveres megoldásokat. Ezeken a területeken több hazai és nemzetközi egyetemi és akadémiai kutatócsoporttal és gyógyszeripari, illetve biotechnológiai céggel együttműködésben veszünk részt közös kutatásokban.

Szoftvermegoldásaink a biomarker elemzés, személyreszabott medicina és gyógyszerkutatás közös pontjai fókuszálnak, ötvözve a statisztika, döntéselmélet, mesterséges intelligencia, gépi tanulás, szövegbányászat és szemantikus technológiák eredményeit. Speciális alkalmazásaink a következőek:

  1. Rendszeralapú biomarker elemzés, amely komplex leírású kimeneteli feltételek esetén is egy átlátható, szakértők számára is értelmezhető térképet ad a minimális, de elégséges diagnosztikai markerekről.
  2. Nagy léptékű információ integrálás a gyógyszerkutatásban, amely kémiai, biológiai, klinikai és személyes adatokat is képes integrálni.
  3. Genetikai adatelemzés, amelynek keretében a kísérletek tervezését, adatmérnöki megoldásokat, statisztikai adatelemzést és az eredmények értelmezését is támogatjuk.
  4. Klinikai döntéstámogató rendszerek, amelyek a döntések mellett a diagnosztikai információ begyűjtését, többlépcsős terápia adaptív megválasztását vagy akár egy protokoll optimalizálását is képes támogatni.

További információk: http://www.abiomics.eu/

 

The Department of Public Health Solutions, Finnish Institute for Health and Welfare, Helsinki, Finnország

Vezető: Dr. Mikko Kuokkanen

Csoport tagjai: Dr. Hannu Mäkinen, Nita Mettinen, Teemu Paajanen

A Finnish Insitute for Health and Welfare tanulmányozza, monitorozza és fejleszti azokat az intézkedéseket, amelyek elősegítik a finn lakosság jólétét és egészségét. Előállítják és összegyűjtik a kutatásokból nyert és regisztrált adatokat. Mindezek mellett a döntéshozást is segítik szakértelmükkel és megoldásaikkal. Különböző szervezeteket és csoportokat is kiszolgálnak: a kormányt, az önkormányzati és tartományi döntéshozókat, a szociális és egészségügyi szektor szereplőit, különböző szervezeteket, a kutatóközösséget és a nyilvánosságot. Segítik ügyfeleiket és partnereiket a minőségi élethez a finn dinamikus, jóléti társadalomban.

A finn Department of Public Health Solutions megoldásokat keres a közegészség előmozdítására. A cél az, hogy a teljes lakosság a lehető legegészségesebb legyen, amit tudományos bizonyítékokon alapuló kutatásokkal erősítenek meg. Az Intézet a technológia által kínált lehetőségeket alkalmazza a nemzeti adatforrások és a sokoldalú kutatási hagyományok jobb kihasználása érdekében. Ez lehetőséget teremt arra, hogy még jobb közegészségügyi megoldásokat kínáljon a finn társadalom széles rétege számára.

További információk: https://thl.fi/en/web/thlfi-en, https://thl.fi/en/web/thlfi-en/about-us/organisation/departments-and-units/department-of-public-health-solutions

 

Institut d’Investigacions Biomèdiques August Pi i Sunyer (IDIBAPS) – Hospital Clinic de Barcelona, Barcelona, Spanyolország

Vezető: Dr. Josep Roca

Csoport tagjai: Dr. Isaac Cano, Ruben Gonzalez Colom, Euridice Alvaro, Dr. Miquel Bioque, Mrs. Antonieta Also, Mrs. Carme Herranz, Mr Jordi Piera, Dr. Marta Cascante

Az Institut D’Investigacions Biomediques August Pi i Sunyer egy olyan kutatóközpont, amely a biomedicina területén végzett transzlációs kutatásokkal foglalkozik. Küldetése az, hogy egyesítse a korszerű alapkutatást és a minőségi klinikai kutatást. Az 1996-ban alapított IDIBAPS a Catalan Ministry of Economy and Knowledge, a University of Barcelona’s Faculty of Medicine, a Hospital Clínic de Barcelona, és az Institut d’Investigacions Biomèdiques de Barcelona of the Spanish Council for Scientific Research (IIBB-CSIC) egyesüléséből jött létre. Az intézmény nagyon aktív a tudományos kutatás területén, 2016-ban több mint 1500 eredeti publikáció jelent meg magas impakt faktorral rendelkező tudományos folyóiratokban. 

A Hospital Clinic de Barcelona (HCPB) egy egyetemi kórház, amely mintegy 4000 olyan szakembert foglalkoztat, akik kiváló hírnévnek örvendenek a klinikai ellátásban, a szakember képzésben, és a tudományos kutatásban hazai és nemzetközi szinten. A HCPB egyszerre a lakosság egészségügyi szükségleteit ellátó közkórház, és hi-tech kutatóközpont, ami vezető szerepet tölt be a nemzetközi tudományos szférában. Az elmúlt évtizedben a HCPB ambiciózus programot dolgozott ki a krónikus betegek kezelésére, előmozdítva az ellátás összehangolását, és az információs és kommunikációs technológiák használatát az 540 000 lakos integrált ellátásáre. Ezen túlmenően az intézmény különféle EU projekteket vezet, melyek az orvosi kutatásokban alkalmazható rendszerbiológiai módszerekkel és számítógépes technológiák alkalmazásával foglalkoznak.

További információk: https://www.clinicbarcelona.org/en/idibaps, https://www.hospitalclinic.org/

 

Department of Psychiatry, University Medicine Greifswald (UMG), Greifswald, Mecklenburg-West Pomerania, Németország

Vezető: Dr. rer. med. Sandra Van der Auwera-Palitschka

Csoport tagjai: Prof. Hans Jörgen Grabe, Sarah Bonk, Kevin Kirchner

A Greifswald-i Orvostudományi Egyetem Pszichiátriai Intézete a klinikai feladatok mellett – amibe pl. a

depresszióval, szorongással, személyiségzavarokkal vagy más traumákkal küzdő betegek ellátása tartozik – a tudományos életben is részt vesz.

Az AG genetika Greifswald-ban azt vizsgálja, hogy a különféle pszichiátriai rendellenességek kockázatot jelentő génjei kapcsolódnak-e más betegségekhez, így szeretnék megérteni e betegségek eredetét, és a korai felismerést. Ezek a kapcsolt pszichiátriai betegségek lehetnek pl. a skizofrénia vagy bipoláris rendellenesség, de olyan súlyos „általános betegségek” is, mint például a II-es típusú cukorbetegség, az elhízás vagy a szív- és érrendszeri betegségek. A másik vizsgált tényező, hogy a környezet milyen mértékben jelent további kockázatot, vagy vannak-e olyan genetikai variánsok, amelyek csak bizonyos környezeti tényezők esetén fokozzák egy betegség kialakulásának lehetőségét. Ez különösen fontos az egyik legszélesebb körben elterjedt mentális betegség, a depresszió kutatása szempontjából.

További információk: http://www2.medizin.uni-greifswald.de/psych/