Miért van szükség transzlációs medicinára?
A transzlációs medicina (TM) elsődleges célja, hogy a tudományos felfedezések minél gyorsabban és hatékonyabban váljanak kézzelfogható társadalmi haszonná – különösen a betegellátásban.
A probléma: a tudományos eredmények nehezen jutnak el a gyakorlatba
Jelenleg a tudományos ismereteknek csak töredéke épül be a mindennapi orvosi gyakorlatba, ami komoly következményekkel jár. Az Európai Bizottság Statisztikai Hivatalának adatai szerint 2016-ban 1,7 millió 75 év alatti ember halt meg Európában, és ezek közül mintegy 1,2 millió haláleset megelőzhető lett volna hatékonyabb megelőzéssel és közegészségügyi beavatkozásokkal.
Európai válasz: a TM-ciklus modell
A fenti kihívásra reagálva az Academia Europaea – az egyik legnagyobb európai tudományos hálózat és a SAPEA (Science Advice for Policy by European Academies) tagja – 2018-ban elindított egy projektet azzal a céllal, hogy modellértékű megközelítést dolgozzon ki a tudományos eredmények közösségi hasznosítására.
A projekt során vezető kutatók, transzlációs központok igazgatói, rangos tudományos folyóiratok szerkesztői, egyetemi és kommunikációs szakemberek együtt alkották meg a TM-ciklust – egy három pilléren nyugvó modellt, amely új alapokra helyezheti a transzlációs medicina működését:
- 1. Tudományos eredmények előállítása – az egészségügy számára releváns kutatások ösztönzése
- 2. Közérthető összefoglalás – az eredmények világos, befogadható formában való megfogalmazása
- 3. Hatékony kommunikáció – a tudományos üzenetek célzott eljuttatása minden érintetthez: orvosokhoz, döntéshozókhoz, betegeikhez és a társadalomhoz
Az eredmény: hatékonyabb, elérhetőbb, fenntarthatóbb egészségügy
Ez a szemléletváltás hozzájárulhat ahhoz, hogy a kutatási eredmények valódi, mérhető javulást hozzanak az egészségügyi ellátásban: legyen az hatékonyabb, hozzáférhetőbb és költséghatékonyabb.