A Highly Cited Researchers 2024-es, a Web of Science adatain alapuló listája 21 tudományterületre kiterjedően vizsgálja a hivatkozásokat. Legtöbbet idézett (highly cited) publikációnak azok számítanak, amelyek a rájuk való hivatkozások száma szerint bekerültek a szakterületük legjobb 1 százalékába, és ilyen megjelenésekből kell több, tudományterületenként eltérő számú publikációval rendelkezni. A 2024-es lista 6886 nevet tartalmaz, mely a kutatók kevesebb mint egy ezrelékét jelenti.
Dr. Ferdinandy Péter legfrissebb kutatásai közül a legtöbbet idézett publikációk közé elsősorban a kardiovaszkuláris kutatásokkal foglalkozó megjelenések tartoznak, különös tekintettel a szívizom iszkémia/reperfúziós károsodás mechanizmusaival és a kardioprotektív stratégiákkal kapcsolatban. (A kardioprotekció minden olyan mechanizmust, gyógyszeres vagy eszközös beavatkozást magában foglal, amely hozzájárul a szív egészségének megőrzéséhez a szívizomkárosodás mértékének csökkentésével vagy megelőzésével.) Publikációinak többsége nemzetközi és vállalati együttműködések során született és magas impakt faktorú folyóiratokban jelent meg, mint például a Cardiovascular Research és a Pharmacological Reviews.
Dr. Győrffy Balázs legtöbbet idézett kutatásai az onkológiai és a bioinfomatikai területről származnak. Az onkológiai területtel kapcsolatban álló egyik kutatásuk a „rák jellemzői” elmélet köré épül, amely a különböző daganattípusok közös biológiai és metabolikus alapelveit tárja fel. Ez a keretrendszer kulcsfontosságú betekintést nyújt a rák megelőzéséhez, diagnosztikájához és új terápiák fejlesztéséhez. A CancerHallmarks projektben ennek érdekében egyesítették a rendelkezésre álló források 6763 génjét, és létrehoztak egy konszenzuslistát a rák jellemzőivel összefüggő génekről. Az így létrejött platform (www.cancerhallmarks.com) összekapcsolja a géneket a biológiai funkcióikkal, ezzel erősítve a koncepció szervezőerejét.
Egy másik kutatásuk a vastagbélrák epigenetikai szabályozásának mélyebb megértésére fókuszál. Ennek során egy átfogó adatbázist hoztak létre, amely integrálja a normális szövetek, adenómák és adenokarcinómák DNS-metilációs mintázatait. Az elemzés során több kulcsfontosságú, differenciáltan metilált régiót azonosítottak, például a C1orf70, ITGA4 és NPY géneknél, amelyek nagy diagnosztikai és terápiás potenciállal bírnak. Az eredményeket egy interaktív, online elérhető platformon tették hozzáférhetővé (www.epigenplot.com), amely támogatja a kutatókat a metiláció-alapú biomarkerek és terápiás célpontok további feltárásában.
Szepesi Anita
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem, Tuba Zoltán – Képszerkesztőség
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.