Támogató: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

Keret program: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap, 2. Innovációs alaprésze

Pályázat címe: A terápiás vérszűrő készülékek immunológiai szempontok szerinti biztonságának javítása

Projekt azonosító:2022-1.2.5-TÉT-IPARI-KR-2022-00009

Időszak: 2022.10.01-2025.10.31.

Elnyert összeg:  70 000 000 Ft

A projekt tárgya a terápiás vérszűrő készülékek immunológiai szempontok szerinti biztonságának javítása.

A terápiás vérszűrő eszközök fejlesztése iránt, amelyek különböző típusú egészségügyi problémák (pl. vesebetegségek, hiperimmunizáció, vírusfertőzések, bizonyos rákos betegségek) kezelésére szolgálnak, széleskörű érdeklődés mutatkozik. Az eljárás alapját azok a patronok képezik, amelyek hatékonyan és biztonságosan képesek eltávolítani a vérplazmából a különféle bio- molekulákat: pl. vírusrészecskéket, rákos betegségek során keletkező exoszómákat, vagy specifikus antitesteket. Ezek a szűrőtechnológiák ötvözik a hemodialízis kezelés bevett gyakorlatát olyan fejlett mikrogyöngyökkel konjugált komponensekkel, amelyek a vér sejtes elemeivel ugyan nem érintkeznek, de szelektíven megkötik és/vagy inaktiválják a plazmában lévő célmolekulákat. Bár ezen az elven működő elsőgenerációs készülékek korai klinikai használata megkezdődött, továbbra is jelentős az igény ezek immunológiai kockázatának felmérésére és csökkentésére, hiszen általánosan ismert tény, hogy veleszületett immunreakciókat váltanak ki.

A projekt célkitűzése

A jelen kollaborációs munka célja ennek az igénynek a kielégítésére irányul, azaz a vérszűrő membránok és a külső (sejttel nem érintkező) térben levő mikrogyöngyök immunológiai biztonságának felmérését és javítását célozza a legmodernebb in vivo vizsgálati módszerek bevetésével. A plazmaszűréshez használt patronok immunológiai biztonságának vizsgálataihoz a magyar csapat tagjai in vivo sertésmodellt fejlesztenek ki, a koreai csapat pedig mikrogyöngyöket tervez a vérszűrő készülékekbe, amelyekkel a vérplazma filtrátum funkcionalitása befolyásolható. Az anyagmérnöki és az immunológiai kutatási profilok ötvözése a közös projektben világszínvonalú lehetőségeket teremt a plazmaszűrő patronok használata során kialakuló veleszületett immunreakciók tanulmányozásához, és az immunológiailag biztonságosabb anyagok fejlesztéséhez, ami az újgenerációs terápiás vérszűrő készülékek fejlesztésébe direkt módon átültethető. Ennek érdekében a Semmelweis Egyetem kutatói in vivo sertésmodellt fejlesztenek ki, a koreai csapat pedig mikrogyöngyöket tervez a vérszűrő készülékekbe, amelyekkel a vérplazma filtrátum funkcionalitása befolyásolható.

Résztvevők:

• Semmelweis Egyetem, Transzlációs Medicina Intézet – Magyarország