A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium kutatási eredményei döntő mértékben hozzá fognak járulni az evidenciákon alapuló kardiovaszkuláris egészségfejlesztési és betegségmegelőzési programok kidolgozásához, segítve azon cél elérését, hogy az ország lakossága hosszabb és idős korban is egészséges életet élhessen.
A program interdiszciplináris (több tudományágat átfogó) és transzlációs (a kutatási eredmények mihamarabbi, betegellátásba történő visszajuttatását biztosító) jellege garantálja, hogy sikeresen valósítja meg bizonyítékokon alapuló, a szív és érrendszeri betegségek előfordulási és halálozási gyakoriságának csökkentésére alkalmas innovatív betegségmegelőzési, szűrési, diagnosztikai és terápiás eljárások kidolgozását és azok orvosi és népegészségügyi gyakorlatba való átültetésének támogatását.
A program eredményei hozzájárulnak innovatív magas gazdasági hozzáadott értékű termékek és szolgáltatások nemzetközi piacra töréséhez, ezáltal segítve a hazai gyógyszer biotechnológiai iparág fejlődését.
A következő kutatási infrastruktúra (core facilitások) fejlesztéseket tervezzük megvalósítani:
Sejtkultúra Laboratórium, Hisztológiai Laboratórium, Városmajori Szívtranszplantációs Biobank, Kisállatkísérletes szolgáltató laboratórium, Nagyállatkísérletes szolgáltató laboratórium, Semmelweis Egyetem Mesterséges Intelligencia Core Laboratórium, Extracelluláris Vezikula Laboratórium, Vírus Vektor Laboratórium, Transzgenikus egér laboratórium, Áramlási citometriás és fluoreszcencia aktivált sejtszortoló laboratórium, Epidemiológiai Elemzési Központ, Transzlációs Biogerontológiai Laboratórium, Bioinformatikai core laboratórium, Gén-, sejt- és szövetterápiás core facilitás, NGS biológiai kor laboratórium.
A városmajori kutatási infrastruktúra:
A projekt előzményeként – a Nemzeti Szívprogram keretében – a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán egy jelentős beruházással létrehoztuk a Kardiovaszkuláris nagyállatkísérletes szolgáltató core laboratóriumot, mely Közép-Európában egyedülálló létesítmény. Ezen létesítményben azonban a krónikus vizsgálatok, hosszabb idejű utánkövetés esetében szükséges hosszútávú kísérleti állattartás nem megoldott. Ennek megfelelően a Semmelweis Egyetem herceghalmi „George Berci” Sebészeti Oktató és Kutató Laboratóriuma épületében kívánunk létrehozni egy modern infrastruktúrával felszerelt létesítményt, mely rendkívül fontos láncszemét jelenti majd a transzlációs szellemű kardiovaszkularis kutatásoknak.
Városmajori kisállatkísérletes szolgáltató laboratórium:
Városmajori nagyállatkísérletes szolgáltató laboratórium:
A herceghalmi kutatási infrastruktúra fejlesztés (George Berci” Sebészeti Oktató és Kutató Laboratórium) látványterve:
A Semmelweis Egyetem ingatlanán jelenleg egy régi gazdasági épület – 2011-ben felújított déli épületrészében – a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika „George Berci” Sebészeti Oktató és Kutató Laboratóriuma működik.
A tervezett beruházás magában foglalja a teljes tereprendezést, új bejárat kialakítását, nagyszámú parkolóhely kialakítását, parkosítást, az épület korszerűsítését (a tetőhéjazat cseréjét, energetikai korszerűsítést), önálló közműcsatlakozások kialakítását, és tetőtéri raktárak létrehozását.
Városmajori Szívtranszplantációs Biobank:
A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Európa 2. legnagyobb szívtranszplantációs centruma. A végstádiumú szívelégtelen, szívátültetésen áteső betegek szívéből – szigorúan szabályozott protokoll szerint – szívenként mintegy 120 biológiai minta (szívizomszövet, szívbillentyű, koszorúér-szegmens, vérszérum, primer sejtizolátumok stb.) kerül konzerválásra és tárolásra a Biobank rendszerében.
A 2013-ban indult Biobankban közel 550 szívből származó minták találhatóak meg, mely nemzetközi szinten egyedülálló, unikális lehetőséget jelent a szívelégtelenség kutatásában.
A Biobank folyamatos működtetéséhez (0-24 órás ügyeleti rendszer, az év 365 napján) és további bővítéséhez (-80°C-os ultramélyhűtős, folyékony nitrogénes és paraffinblokkos tárolókapacitások, adatbázis informatikai fejlesztései) szükséges fejlesztéseket jelen projekt keretében tervezzük megvalósítani.
Semmelweis Egyetem Mesterséges Intelligencia Core Laboratórium:
Az MI Core Laboratóriumot egy tudásbázisként és egyben szolgáltató központként képzeljük el, amely országos szinten lesz képes nagy klinikai adatbázisok fejlett elemzésére, a klinikai kérdések mesterséges intelligenciával való megoldására, utat nyitva akár későbbi orvosi döntéstámogató rendszerek fejlesztésének és piacosításának. A megalapításához jelentős hardveres és szoftveres eszközbeszerzéseket, és humán erőforrás bővítést is tervezünk jelen projekt keretében, illetve együttműködésben a 2020-ban megalakult MILAB – Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratóriummal (a MILAB projekt megvalósításában a Semmelweis Egyetemi konzorciumi partnerként vesz részt).