A Nemzeti Kardiovaszkuláris Laboratórium innovatív orvostechnikai és diagnosztikai eszközök és adatbázisok fejlesztését célzó programjainak részeként az extacelluláris vezikula alapú diagnosztikai- és terápiás hatás-markereket és mérési módszerek beaazonosítása és validálása fog megtörténni.

A program részeként a szívsebészeti beavatkozások és kardiológiai intervenciók pontos tervezését, kivitelezését lehetővé tevő hardveres és szoftveres technológiákat támogató eszközök kerülnek kifejlesztésre, mellyel a műtétre kerülő betegek jobb rizikóstratifikációja, a kimenetel javítása érhető el. „Big data” hálózatos elemzésekhez használt, strukturált leletezést támogató szoftverek továbbfejlesztése szintén a program egyik eleme. Bevezetésre kerül továbbá a biológiai kor meghatározására alkalmas laboratóriumi teszt és a hozzá kapcsolódó szoftver.

A „Szívsebészetet támogató eszközök fejlesztése” kutatócsoport  által végzett munka társadalmi jelentősége a morbiditási és mortalitási statisztikákban előkelő helyen álló szívizom- és szívbillentyű betegségek műtéti megoldásának pontosabb tervezését, kivitelezését lehetővé tevő hardveres és szoftveres technológiák kifejlesztésében, klinikai tesztelésében és alkalmazásában rejlik, mellyel jobb betegszelekció és jobb prognózis érhető el. Kedvező eredmények esetén ezeket a technológiákat hazai cégekkel együttműködésben nemzetközi piacra is tervezzük vinni.

A kutatócsoport vezetői: Dr. Szilveszter Bálint és Dr. Lakatos Bálint Károly

A kutatócsoport legjelentősebb publikációinak elérhetősége:

 

A „Strukturált leletezést támogató szoftverfejlesztés” kutatócsoport által végzett munka során a népegészségtanilag, ezáltal nemzetgazdaságilag is jelentős kardiovaszkuláris betegségekben szenvedő betegek strukturált adatgyűjtésével egy egységes, akár országos szintű kapcsolatokkal rendelkező adatközpont kerül kialakításra.  A Semmelweis Egyetem Mesterséges Intelligencia Core Laboratóriuma országos szinten támogatná „know-how”-val, számítási kapacitással és egyéb szolgáltatásokkal a klinikai kérdések megválaszolását, egyben inkubátorként is funkcionálna a kiemelkedő projektek piacra viteléhez.

A kutatócsoport vezetője: Dr. Assabiny Alexandra

A kutatócsoport legjelentősebb publikációinak elérhetősége: