A szegedi központú Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központot (Hungarian Centre of Excellence for Molecular Medicine – HCEMM) a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal koordinálásával a European Molecular Biology Laboratory (EMBL), a Semmelweis Egyetem, a Szegedi Tudományegyetem és a Szegedi Biológiai Kutatóközpont hozta létre. Az október elején megrendezett két és félnapos kurzusra a molekuláris medicina iránt érdeklődő PhD-képzésben résztvevő hallgatókat vártak két helyszínen, Budapesten és Szegeden.
A megnyitón dr. Kellermayer Miklós, a Semmelweis Egyetem ÁOK dékánja köszöntötte a hallgatóságot. „Alapkutatóként is gondoljanak mindig arra, hogy miként lehet felfedezéseiket tovább hasznosítani a gyakorlatban – hangsúlyozta dr. Kellermayer Miklós. A dékán aláhúzta: a HCEMM-ben való részvétel tudományos elkötelezettséget, kiválóságot és nemzetköziséget jelent minden résztvevő partnernek, így a Semmelweis Egyetem számára is. Emlékeztetett: a European Molecular Biology Laboratory a világ egyik legjobb K+F központja, mellyel minden egyetem igyekszik együttműködni, de története során eddig kevesebb mint egy tucat partnerséget hozott létre. Így számunkra óriási jelentősége van, hogy magyar egyetemekkel, köztük a Semmelweis Egyetemmel partnerségre léptek – fogalmazott.
Az ún. nyári egyetem angol nyelvű előadásain a Semmelweis Egyetem és a HCEMM közel 30 PhD-hallgatója vett részt, ahol többek között a technológiatranszferről, az egészségügyi technológiák értékeléséről és a változásmenedzsmentről is tanulhattak. A képzést egy teljes napos „design thinking” workshop zárta, mely során olyan módszertant ismertek meg a résztvevők, melynek eszköztárával sikeresebb terméket, folyamatokat és stratégiákat lehet kialakítani. A kurzuson a Semmelweis Egyetem Doktori Iskoláját dr. Jakus Zoltán, a Molekuláris Orvostudományok Doktori Iskola témavezetője képviselte, aki elmondta, hogy a közeli tervek között szerepel ennek a képzési programnak a választható tantárgyként való bevezetése a Semmelweis Egyetem PhD-hallgatói számára.
A két és fél napos rendezvény szakmai programjának összeállítását a Semmelweis Egyetem Innovációs Központja koordinálta. Az eredményorientált egyetemi innovációs ökoszisztéma támogatása, a vállalkozói szemlélet és tudás fejlesztése kiemelt célunk – erősítette meg Sódar Gabriella, a Semmelweis Egyetem technológiatranszfer csoportjának vezetője. Ennek szem előtt tartásával állítottuk össze a képzés programját – mondta.
A rendezvény a HCEMM konzorciumhoz és „Az orvos-, egészségtudományi- és gyógyszerészképzés tudományos műhelyeinek fejlesztése” című, EFOP-3.6.3-VEKOP-16-2017-00009 azonosítószámú projekthez kapcsolódóan valósult meg.
Vas Dóra
Fotók: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.