Pszichiátriai betegségek neurobiológiai alapjainak vizsgálata EEG-hiperszkenning módszerrel

Bioelektromos és Multimodális Képalkotás Kutatócsoport,
Semmelweis Egyetem, Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika

Vezető: Dr. Czobor Pál
e-mail: czobor.pal@med.semmelweis-univ.hu
Kutatók: Dr. Czobor Pál (PI), Prof. Dr. Bitter István, Dr. Kakuszi Brigitta

Az emberi viselkedés fontos részét képezik az egyének közötti szociális interakciók. Ennek ellenére keveset tudunk azokról az agyi folyamatokról, amelyek ezeknek az interakcióknak az alapjául szolgálnak, mivel a legtöbb korábbi tanulmány az egyes egyéneket izoláltan vizsgálta. A közelmúlt “hiperszkenning” kutatásai igazolták, hogy két vagy több kölcsönös interakcióban álló személy agyi aktivitásának szimultán vizsgálatával a szociális interakciók idegi alapjaiba mélyebb betekintést nyerhetünk. Célunk egy újfajta EEG hiperszkenning megközelítés pszichiátriai alkalmazása, amely – sűrű-érzékelős EEG-regisztráció és 3-dimenziós biolelektromos forrás-lokalizáció révén – elősegíti az interperszonális kapcsolatok releváns biomarkereinek azonosítását. Ez alapvetően előmozdíthatja olyan mentális betegségek vizsgálatát, melyekben a szociális interakciós deficitek központi szerepet játszanak (pl. szkizofrénia, ADHD, autizmus, borderline személyiségzavar).

Az ábra az EEG hiperszkenning vizsgálati elrendezés sematikus illusztrációja. Fontosabb elemei: A/ a résztvevők számára számítógép segítségével bemutatott különféle feladathelyzetek (cselekvő/megfigyelő, kooperáció, kompetíció); B/ sűrű-érzékelős EEG-regisztráció; C/ a vizsgált személyek EEG jeleinek nagy időbeli pontossággal történő fúziója; D/ az EEG jelek külön-külön személyenként történő feldolgozása és 3-dimenziós agyi forráslokalizációja (D1), valamit az egyes személyek EEG aktivitása közötti kapcsolatok elemzése (D2).