Dr. Zrínyi Miklós vegyész, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Semmelweis Egyetem professor emeritusa, kutatócsoportunk alapítója Széchenyi díjat kapott. Értékes tudományos pályafutása, a mágneses nanorészecskék által irányítható gélrendszerek tudományágának megteremtése, a polimergélek kutatásában elért eredményei, széles körű nemzetközi együttműködések kialakításával végzett kutatói, egyetemi oktatói és szakmai közéleti tevékenysége elismeréseként részesült a díjban.

Szívből gratulálunk!

Dr. Miklós Zrínyi, chemist, full member of the Hungarian Academy of Sciences, professor emeritus of Semmelweis University, founder of our research group, received the Széchenyi Prize. He was awarded the prize in recognition of his valuable scientific career, the establishment of the discipline of magnetic nanoparticle-controlled gel systems, his achievements in polymer gel research, and his research, teaching and professional public activities in establishing broad international collaborations.

Congratulations!