A máj daganatos megbetegedéseinek egyetlen kuratív, terápiás megoldását jelenleg a sebészeti ellátás jelenti. Azonban a nagykiterjedésű daganatok eltávolítása nagy megterhelést okoz a szervezetnek, illetve a kismértékben visszamaradó májszövet elégtelen funkciója számos szövődményhez vezethet.
Az előzetes transzlációs kutatásainkat követő eredményeink szerint, a major sebészeti beavatkozások, mint a két-lépcsős hepatectomiák (vena portae okklúzió (PVO) és az Associating Liver Partition and Portal vein ligation for Staged hepatectomy (ALPPS)), a mitokondriális biogenezis és funkció átmeneti zavarával a sejtszintű energia szükséglet és kínálat egyensúlyának felborulását idézik elő, mely jelentős szerepet játszhat a megnövekedett posztoperatív sérülékenységben. Az ALPPS műtéten átesettek fokozott sérülékenységét javító új módszerként szolgálhat a preoperatív edzés.
Előzetes vizsgálataink szerint az ALPPS beavatkozásokat követő mitokondriális eredetű energetikai diszbalanszt szignifikánsan javította a preoperatív testmozgás a mitokondriumok funkciójának és biogenezisének fokozásával, illetve a gyulladásos szignáltranszdukciós útvonalak gátlásával.
Az ALPPS műtét lépései
A fizikai „prekondícionálás” szerepének vizsgálata különböző kísérleti állatmodelleken, illetve hatásának elemzése a major májműtét követő fokozott vulnerabilitásra, a háttérben húzódó mechanizmusok mélyebb megértését teszi lehetővé, mely a jövőben fokozhatja a szimultán alkalmazott „prehabilitáció” előnyös hatásait.
A klasszikus sebészeti guideline-okat figyelembe véve a „prehabilitáció” egyelőre kevésbé ismert, új koncepció. A beteg preoperatív fizikai-, nutritív- és pszichológiai kondícionálásán alapszik egy precízen megtervezett program alapján, mely forradalmian javíthatja a posztoperatív felépülést.
Jelenleg a „prehabilitáció’ irodalmi háttérre egy-két éves múltra tekint vissza, mindemellett egy átfogó, meggyőző eredményekkel alátámasztott vizsgálat a „prehabilitáció” hatékonyságáról és megvalósíthatóságáról még nem jelent meg.
Preklinikai kutatásunk során a preoperatív edzés szerepét vizsgáljuk a major májműtéteket követő műtéti kimentelre (májfunkció), fokozott vulnerabilitásra és stressztűrő képességre endotoxin által kiváltott gyulladás modellben. Továbbá, celluláris és molekuláris szinten elemezzük a „prehabilitáció” hatását a endotoxin által kiváltott gyulladás során kialakuló gyulladásos paraméterekre, lipidprofilra, mitokondriumfunkcióra, májregenerációra és sebészeti kimenetelre.