„Dr. Fekete György egyetemünk meghatározó alakja, olyan kiemelkedő professzor volt, aki mindig elsősorban a betegekért, az oktatásért, a tehetséggondozásért és a tudományért tevékenykedett, ezáltal kitörölhetetlenül beírta magát a legnagyobb elődeink sorába. Azok közé, akik elhivatottságból példát mutattak, akiknek teljesítménye megkérdőjelezhetetlen, és akikre mindig büszkék leszünk” – fogalmazott köszöntőjében dr. Merkely Béla. A rektor felidézte, hogy dr. Fekete György 1968-ban, vagyis 56 évvel ezelőtt kezdett dolgozni az akkori II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán. Nemcsak csecsemő- és gyermekgyógyász volt, de klinikai genetikus és klinikai farmakológus is, a hazai gyermekgyógyászati klinikai genetika egyik megteremtője. Több genetikai betegség ellátásának, mások mellett a Fabry-betegek ellátásának központjává tette a klinikát – hangzott el a méltatásban.
Hangsúlyozta, hogy egész pályafutása alatt kiemelt figyelmet fordított a tehetséggondozásra. A Semmelweis Egyetem Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó programjának az elnökeként – nem mellesleg Kerpel-Fronius Ödön közvetlen tanítványaként – felbecsülhetetlen értékű munkát végzett azért, hogy az egyetemre érkező, illetve az itt tanuló tehetséges diákokat felkutassa, segítse őket. A tehetséggondozó programban a professzor haláláig szervezte a fiatal tehetségek támogatását, a partner középiskolai programot. Vezetése alatt megduplázódott a partner középiskolák száma, neki köszönhetően jelenleg 35 intézménnyel állunk szoros kapcsolatban. Olyan új programok bevezetése fűződik a nevéhez, mint például a Junior Akadémia vagy a Kerpel Tehetségtábor – idézte fel a rektor a díjazott érdemeit.
Dr. Fekete György munkáját és a világhoz való hozzáállását mindig is a szakmai alázat, az odafigyelés, a segítőkészség jellemezte. Kimagasló hivatástudata példaértékű és követendő minden közvetlen és közvetett tanítványa számára!
– fogalmazott a rektor. Hozzátette, a gyermekgyógyászat tantárgy magyar-angol nyelvű oktatását szívügyének tekintette, több nagyszerű tankönyv, kiadvány szerzőjeként az elmúlt évtizedekben hozzájárult a fiatal szakorvos kollégák magas színvonalú oktatásához.
A Pro Universitate Életműdíjat dr. Fekete György felesége, Kertész Beáta vette át dr. Merkely Béla rektortól, hangsúlyozva, hogy férje lélekben mindig is gyermek volt, ezért is választotta a gyermekgyógyászatot hivatásául. „Nagyon kötődött a gyerekekhez, szerette a fiatalokat, mindig az ő társaságukban érezte jól magát. Különös érzéke volt hozzá, hogy a sírós kis betegeit egy pillanat alatt megnyugtassa. Szerette a fiatalokat tanítani, nevelni, oktatni, még a vizsgáztatás alkalmával is tanított” – emlékezett vissza. 2013-tól nagyon nagy örömmel látta el a Semmelweis Egyetem Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó Tanács elnöki tisztségét, ez a feladat igazán testhezálló volt számára. Egyik legfontosabb céljának tekintette, hogy utódot neveljen ki a klinikai genetika területén maga helyett.
A dr. Fekete Györgyről készült megemlékező film levetítése után dr. Szabó Attila klinikai rektorhelyettes, a Gyermekgyógyászati Klinika igazgatója egy történettel emlékezett meg az egykori klinikaigazgatóról, melynek tanulsága, hogy az emberek képesek fényt vinni a legsötétebb helyekre is, és némely emberekben bizonyos dolgokat meg tudnak változtatni ezáltal. Dr. Fekete György életének értelme is az volt, hogy fényt vigyen a kis betegekhez, családokhoz, hallgatókhoz a tehetséggondozás során – mutatott rá dr. Szabó Attila.
Az eseményt Ardey Edina festőművész előadása zárta, aki az egyetem felkérésére elkészítette dr. Fekete György portréját. „A festmény megalkotásához elengedhetetlen volt egy személyes beszélgetés, melyre a műtermünkben került sor. Olyan érzésem volt, mintha már régóta ismernénk egymást, tiszta tekintetéből áradt a jóság” – idézte fel a találkozást. Elmondta, mikor dr. Fekete György végigsétált az egyetem folyosóin, megállapította, hogy az ott megörökített professzorok általában komor kifejezéssel néztek rá a festményekről. „Megkért, hogy az ő portréját egy kis mosollyal fessem meg, azt hiszem, ez sikerült” – fogalmazott.
Az ünnepségen a Medikus Zenekar tagjai adtak elő, majd felavatták dr. Fekete György portréját, amely a Központi Épület folyosóján kap helyet a többi Pro Universitate életműdíjas portréja mellett. Az ünnepség zárásaként gyertyagyújtással tisztelegtek dr. Fekete György emléke előtt.
Bódi Bernadett
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.