Projekt azonosító száma: 2020-2.1.1-ED-2023-00276
Projekt címe: Bizalomépítés a roma és belső menekült (IDP) közösségekben a nem fertőző betegségek (NCD) megelőzése érdekében: Integrált szociális egészségügyi fejlesztési módszertan kidolgozása és tesztelése a sérülékeny csoportok számára Közép- és Kelet-Európában
Projekt megvalósításának kezdete: 2023.11.23.
Projekt fizikai befejezésének határideje: 2026.11.30.
Támogatás összege: 88.616.224 Ft
Támogatás intenzitása: 100%
Projektről:
A társadalmi és környezeti egészségmeghatározó tényezők hatással vannak a veszélyeztetett csoportok egészségügyi ökoszisztémájára. Közép- és Kelet-Európában a roma közösségek a leginkább kiszolgáltatott és szegregált csoportok közé tartoznak. A kulturális sajátosságok, a szegénység és a rendszerszintű struktúrákkal szembeni bizalmatlanság miatt a roma csoportok széles körű egészségügyi egyenlőtlenségekkel szembesülnek, például alacsony egészségtudatosággal és az orvosi protokollok betartásának alacsony hajlandóságával. Ezek az egészséget meghatározó tényezők közvetlenül hozzájárulnak a roma közösség nem fertőző betegségek – noncommunicable diseases (NCD-k) kialakulásának fokozott kockázatához.
A ShowUp4Health úgy véli, hogy az egészségügyi és szociális beavatkozásokat szinergikusan összekapcsoló közösségek ezt eszközként használhatják a bizalom kiépítésére és a veszélyeztetett csoportok, például a romák magasabb szintű egészségtudatosságának elősegítésére. A veszélyeztetett közösségeket támogató érdekelt felek ágazatközi partnerségei szintén szakértelmet, együttműködést és erőforrásokat biztosíthatnak a nem fertőző betegségek összetett területeinek kezeléséhez. A ShowUp4Health célja, hogy a veszélyeztetett csoportok (elsősorban a roma közösségek és másodsorban az országon belül lakóhelyüket elhagyni kényszerült személyek) körében a nem fertőző betegségek fokozott kockázatához hozzájáruló társadalmi és környezeti egészségmeghatározó tényezőkkel foglalkozzon. Ezt egy integrált szociális-egészségügyi fejlesztési módszertan kidolgozásával érik el a veszélyeztetett emberekkel foglalkozó szervezetek számára. A módszertan különböző elemeit 4 tagállam (HU, RO, BG, SI) roma közösségeiben fogják kísérleti jelleggel alkalmazni, hogy teszteljék az egészséget meghatározó tényezőkre és a nem fertőző betegségekre (szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és krónikus légzőszervi betegségek) gyakorolt hatásukat. Ezután a módszertant más veszélyeztetett csoportokra való alkalmazhatóságának megerősítése érdekében az eljárásokat kísérleti jelleggel alkalmazzák a lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek táborában, ahol a fenti nem fertőző betegségek szűrését mentális egészségügyi szűréssel egészítik ki.
Végső soron a ShowUp4Health a romák és a belső menekültek közösségeiben az egészségügyi műveltség és az orvosi kezeléshez való jobb ragaszkodás javulásához, az egészségügyi rendszerekbe vetett nagyobb bizalomhoz, valamint a projekt eredményein alapuló nemzeti szakpolitikai iránymutatások kialakításához vezet.