RoboSynth platform a gyógyszerkutatás hatékony vegyületellátásáért

2023-1.1.1-PIACI_FÓKUSZ-2024-00001

Konzorcium vezető: mcule.com Kft

Konzorciumi partner: Semmelweis Egyetem

Pályázat futamideje: 2024.05.01- 2027.04.30.

Teljes költségvetés: 586 464 629 Ft

Támogatás összege: 426 884 260 Ft

Semmelweis Egyetem támogatása: 93 882 100 Ft

Pályázat leírása:

A projekt célja a RoboSynth platform kifejlesztése, amely elsősorban a kismolekulás gyógyszerkutatás korai fázisának kémiai szintetikus igényeit elégíti ki, ahol nagyszámú, különböző szerkezetű vegyület kis mennyiségben való tesztelése történik. Az autonóm, robotizált RoboSynth platform diverz reagenskönyvtárra és robusztus kémiai reakciókra építve képes lesz sok millió különböző vegyület, kis mennyiségű előállítására. A platform moduláris, testreszabható egységeit összekapcsoló robotikus és szoftveres folyamatirányító rendszernek köszönhetően a virtuális vegyületek előállítása jelentősen gyorsítható és költsége csökkenthető. A megnövekedő szintetikus igények kielégítésére is megfelelően skálázható RoboSynth platform bárhol telepíthető, így a globális körülmények alakulására kevésbé érzékeny. Emellett a platformon a sztenderdizált módon, robotizált körülmények között végrehajtott kísérleteknek köszönhetően jelentős mennyiségű, a reaktivitás és oldhatóság predikciójára felhasználható adat keletkezik, mely által folyamatosan növelhető a sikeres szintézisek aránya és reprodukálhatósága. A RoboSynth platformon, pipettázó robottal történő, volumetrikus ki- és szétmérés által lehetőség lesz az előállított vegyületek mg alatti mennyiségekben való kiszerelésére is, ami hozzájárul a gyógyszerkutatás ökológiai lábnyomának csökkentéséhez (zöld kémia). A vegyületek gyors, költséghatékony és skálázható előállítása a RoboSynth platform által elhozhatja azt az iparági fordulópontot, amikor a virtuális vegyületek versenyhátránya a raktáron lévő vegyületekkel szemben eltűnik, miközben akár milliószor nagyobb (10^13) kutatható kémiai teret biztosítanak, mint a raktárról elérhető vegyületek (10^7). A robosztus reakciók robotizált megvalósításával a képzett emberi vegyész erőforrás a komplexebb kémiai feladatokra, illetve a robotizált rendszer irányítására és továbbfejlesztésére (pl. új reakciók implementálására, folyamatok optimalizációjára) fordítható.