Először fordult elő a díj történetében, hogy egy védőoltást díjazzanak az Év Gyógyszere elismeréssel. A Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság (MFT) díját 2024-ben a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. nyerte el az első hatóság által jóváhagyott olyan RSV (légúti óriássejtes vírus) elleni védőoltásával, amely a várandósok, illetve a csecsemők passzív immunizálására éppúgy biztonságosan alkalmazható, mint a 18 év feletti felnőttekére.

Európában évente 56 időre született egészséges csecsemőből egy kórházba kerül RSV fertőzés (légúti óriássejtes vírus) miatt, derült ki egy 2022-es kutatásból. A kisgyermekek szinte mindegyike elkaphatja az RSV-fertőzést 2-3 éves koráig, azonban előre nem lehet megmondani, hogy melyik csecsemőnél alakulhat ki súlyos megbetegedés. Bár az RSV fertőzés gyakori, a kórházi kezelést igénylő esetek kiszámíthatatlanok – ezért fontos a megelőzés már újszülöttkortól. Utóbbi azonban nehéz, főleg azt is figyelembe véve, hogy a 0-2 hónap közötti csecsemőknél az immunrendszer éretlensége miatt nem alkalmazhatóak aktív védőoltások. Emiatt újszerű a Pfizer várandósság alatti anyai immunizációra épülő megközelítése, amely a születést követő hat hónapos korig passzív védelmet nyújt az RSV okozta alsó légúti megbetegedéssel szemben – derül ki a Magyar Kísérletes Klinikai és Farmakológiai Társaság és a cég sajtóközleményéből.

A 18 év felettiek, különösen a krónikus betegséggel rendelkezők, immunsérült páciensek és idősebb személyek számára is javasolt lehet a védőoltás, hiszen számukra a légúti fertőzések megelőzése kiemelt fontosságú, mivel sok esetben ezzel a kórházba kerülés és az alapbetegség további romlása előzhető meg.

A díjat dr. Ferdinandy Péter, a Semmelweis Egyetem tudományos és innovációs rektorhelyettese, az MFT elnöke adta át Zsigmond Krisztinának, a Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatójának 2025. június 4-én, a Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság HUPHAR2025 – International Pharmacology Conference: focus on drug discovery and innovation konferenciáján, Mátraházán. Az MFT 1996 óta minden évben odaítéli „Az Év Gyógyszere” díjat annak érdekében, hogy támogassa az egy-egy betegség kezelésében áttörést jelentő korszerű gyógyszerkészítmények elterjedését hazánkban, a független bírálóbizottság legfőbb értékelési szempontja a hatásmechanizmus tudományos újdonsága, a készítmény terápiás hiánypótló volta, illetve az, hogy van-e hazai kutatás-fejlesztési hozzáadott értéke.

Zsigmond Krisztina a díj átvételekor kiemelte: ezzel „a védőoltással a Pfizer új korszakot nyitott a megelőzésben, mivel már a születés pillanatától kezdve védelmet nyújthatunk az egyik legveszélyesebb légúti vírus ellen. Ez a díj megerősít bennünket abban, hogy a jövő egészségügye nemcsak kezel, hanem megelőz.”

Mi is az az RSV-fertőzés?
A cseppfertőzéssel terjedő, légutakat, tüdőt érintő RSV fertőzést az úgynevezett légúti óriássejtes vírus okozza, mely az újszülöttekre, a csecsemőkre és az idősekre különösen veszélyes. Az RSV-fertőzés a légutak hámját károsítja, elnevezése is erre utal (szincicium – sejthatárokat elvesztő szöveti rész, óriássejt), mivel a fertőzött sejtek „összeolvadását” eredményezi. Ez gyulladást okoz a légutakban, amely kezdetben enyhe, megfázáshoz hasonló tüneteket okoz, mint az orrdugulás, orrfolyás, köhögés, tüsszögés, torokfájás, láz, majd később a fertőzés az alsó légutak gyulladását idézheti elő, mely súlyos tüdőgyulladást, hörgőgyulladást és nehézlégzést eredményezhet.

Kiss Melinda Katalin
Fotó: MFT

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.