Különleges, a maga nemében az országban is egyedülálló lehetőség a Semmelweis-Kerpel Tehetségtáborban való részvétel – mondta megnyitó beszédében dr. Szabó Attila klinikai rektorhelyettes. A tábort szervező Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó Program elnöke hozzátette, hogy azok lehetnek most jelen, akik a leggyorsabban és legjobban teljesítették a tesztversenyen a feladatokat, amelyek a középiskolásoknak szóló Junior Akadémia ismeretterjesztő előadásait követték.
A programon dr. Merkely Béla, a Semmelweis rektora köszöntötte a táborozókat, kiemelve, hogy az egyetem igyekszik határon innen és túlról is a legtehetségesebb hallgatókat idevonzani. Mintegy száz középiskola csatlakozott eddig a tehetségprogramhoz – tette hozzá.
Ha kitartanak álmaik, az orvos- és egészségtudományok művelése mellett, nem egyszerűen egy szakmát választanak, hanem egy életre szóló hivatást, és itt az egyetemen szükségük is lesz ehhez minden szorgalmukra. Olyan mentorok tanítják majd önöket, akik szintén az egyetemen tanultak, és a nagy elődök, Semmelweis Ignác, Fodor József, Hugonnai Vilma vagy Pető András, és a Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert követői
– hangsúlyozta a rektor.
Kitért arra, hogy Semmelweisre a felvételinél három-négyszeres túljelentkezésre lehet számítani, és a jelenlevők közül az idén felvételizett és felvételt nyerő résztvevők már az új, zánkai helyszínen rendezett, minőségileg megújuló programmal jelentkező gólyatáborban kezdhetik majd meg az itteni hallgatói életüket.
A tehetségtábor nyitóeseményén a résztvevő diákok kiscsoportos beszélgetéseken ismerkedhettek meg az egyetem vezetőivel, intézetigazgatóival, akik leendő professzoraik is lehetnek majd.
A táborozók kisebb csoportokban látogathattak el a Fogorvostudományi Kar (FOK) Propedeutikai Tanszékének legújabb tanlaborjába, ahol valódi fogtömést készíthettek, valamint hagyományos és digitális szkennerrel fogsorlenyomatot is vehettek. A Szemészeti Klinikán dr. Végh András klinikai orvos vezetésével ismerkedhettek a szem anatómiájával, különböző kórképeivel, valamint szemvizsgálatot is végezhettek. A patológiai diagnosztika folyamatába pillanthattak be dr. Kiss Richárd szakorvos, tanársegéd vezetésével a Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetben a mintavételtől a szövettani metszet elkészültéig.
A tábor legkülönlegesebb programjai közt a diákok ellátogathattak a Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézet műtőjébe (ahová köpenyben, szájmaszk, hajháló, cipőzsák, védőkesztyűs beöltözés és rövid tájékoztató után léphettek be): egy rendhagyó anatómiaóra keretében két daganatos és egy tüdőembóliás esetet ismerhettek meg kiscsoportban, szakszerű vezetéssel. „Rendszeresen jönnek hozzánk hallgatók, sokaknál ad motivációt, hogy az egészségügyi rendszerben valóban el tudják-e képzelni magukat, az önismerethez és kultúraismerethez is hozzájárul egy ilyen látogatás, amit a hallgatóknak egy erőpróba is végigkövetni, olyan momentum, amelyre szoktak emlékezni pályájuk során is” – foglalta össze dr. Várkonyi Tibor részlegvezető adjunktus, patológus.
„Engem már kiskorom óta foglalkoztat az orvostudomány, nagyon örültem, amikor a Junior Akadémia révén lehetőségem nyílt részt venni a táborban. Az emberek segítése és az emberi test csodálatos felépítése, amit egy merőben más nézőpontból megismerhetek, még inkább arra motivál, hogy ebben mélyítsem el tudásomat” – emelte ki Péter (Békásmegyer, Veres Péter Gimnázium).
A három nap sűrű programjai közt szerepelt még a Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) laborgyakorlata, EKG-felvétel és szív-ultrahangozás, valamint a szervezett koraszülöttmentés megismerése is.
Az esemény szervezői kiemelték, az idei tanévben a Junior Akadémia harmadik évadára kerülhetett sor, mintegy 170 állandó versenyző szerepelt az előadásokat követő tesztversenyeken, közülük hívták meg a 25 legjobb eredményt elért diákot. A 9-12. osztályos tanulók szerte az országból, gimnáziumokból és szakiskolákból érkeztek ide, ketten a határon túlról, a szlovákiai Révkomáromból.
A tavalyi első táborunk óta sok középiskolástól és tanáraiktól is kaptunk visszajelzéseket, hogy mekkora élmény volt számukra a részvétel, és hatásukra többen bekapcsolódtak a Junior Akadémia programjaiba is, de a táborban számos barátság, szakmai kapcsolat is kialakult. Van, akinek a szakmai érdeklődése megtalálásában segített, és olyan is, aki azóta már kutató diákként tevékenykedik a Semmelweis Egyetemen
– emelték ki a főszervezők, Molnárné Mózsik Erika, a Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó Program titkársági szakértője és dr. Lévai Eszter, a tehetségprogram Junior Titkára, a Gyermekgyógyászati Klinika rezidense.
A tábor megszervezését, lebonyolítását több jelenlegi és már végzett Semmelweis-hallgató, rezidens, orvos is segítette: dr. Bottlik Olívia, dr. Dézsi Anna Júlia, Gelencsér Rebeka, dr. Kollár Kristóf, Papik Flóra, Varga Anita, Veres Kristóf.
Tasnádi Róbert
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.