84 magyar, 25 angol és 2 német nyelvű képzésen végzett hallgató vette át oklevelét július 13-án, a Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) diplomaátadó ünnepségén a Kongresszusi Központban. A végzettek közül 14-en summa cum laude, 68-an cum laude, 30-an rite minősítéssel zárták tanulmányaikat. A jelölteket dr. Merkely Béla rektor és dr. Antal István dékán fogadták gyógyszerészdoktorrá.

„Önök az elmúlt öt év során megszerezték azt a tudást, amely alapján a mai naptól kezdve, oklevelük átvétele után gyógyszerészdoktorokká váltak. Ugyanúgy ismerik a természet évezredek óta használt, gyógyító alapanyagait, mint az olyan, legmodernebb technológiával készült gyógyszereket, melyekről néhány évtizeddel ezelőtt még csak nem is álmodhattunk. De ami legalább ilyen fontos: a megfelelő tudás és készségek mellett elsajátították azt a szakmai magatartást és hitvallást is, amely minden Semmelweisen végzett hallgató számára elengedhetetlen” – kezdte ünnepi köszöntőjét dr. Merkely Béla. A rektor szavai szerint a most végzettek már tanulmányaik alatt bizonyították, hogy a betegek szolgálata és az elesettek segítése a legfontosabb a számukra, a koronavírus-járvány alatt ugyanis önkéntesen segítették az egyetemet és az egész magyar egészségügyet. „Éppen ezért, bár ilyen tárgy nem szerepel a kurrikulumban, büszkén állíthatom: emberségből jelesre vizsgáztak” – fogalmazott dr. Merkely Béla.

Ünnepi beszédében a rektor kiemelte, a gyógyszerészhallgatók nem pusztán egy szakmát, hanem hivatást választottak, mely egész életre szóló elköteleződést és soha véget nem érő tanulást követel. Oklevelüket ráadásul az ország és a régió legjobb egyetemén szerezték meg: a Semmelweis Egyetem a Times Higher Education rangsora szerint a világ 300 legjobbja közé tartozik, gyógyszerésztudományi területen pedig a ShanghaiRanking listáján a legjobb 100 között van – húzta alá a rektor.

Kitért arra is, hogy a végzős évfolyam hallgatói már a gyakorlatorientált oktatást előtérbe helyező kurrikulumreform keretében tanulhattak, így az erős elméleti alapok mellett kellő gyakorlati tudást is szereztek. A Farmakológiai és Gyógyszerkutatás-fejlesztési Központ immár karokon átívelve teszi összehangoltabbá a farmakológia oktatást, valamint a kutatás-fejlesztést. A nemrég létrejött Richter Tanszék, valamint a Richter Gedeon nevét viselő Ipari Gyógyszertechnológiai Tanlabor ugyancsak a karon folyó innovációt, valamint a gyógyszeripari kapcsolatokat erősíti – hangsúlyozta dr. Merkely Béla.

Nem csoda, hogy az itt megszerzett tudás birtokában Önök bárkivel a világon felvehetik a versenyt, a statisztikák szerint pedig kevesebb mint egy hónap alatt el tudnak helyezkedni

 – fogalmazott a rektor, hozzátéve, hogy a fejlődés nem áll meg. A Curriculum 2.0 az eddigi reformok tanulságaira építve még koncentráltabb, gyakorlatiasabb képzést kínál, a tervezés alatt álló új kampusz, a Hőgyes-Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrum pedig tovább bővíti majd a kar lehetőségeit. Minden esély megvan tehát arra, hogy az az elszakíthatatlan kötelék, amely több mint 250 éve, egyetemünk alapítása óta mesterek és tanítványok között szövődik, a jövőben megerősödve tovább folytatódjon – jelentette ki dr. Merkely Béla.

A karon végzett hallgatók jövőjével kapcsolatos statisztikákat idézve megjegyezte, a végzettek 10-15 százaléka az egyetem berkein belül marad, többségük pedig közforgalmú patikában helyezkedik el.

Bárhol is találják meg hivatásukat – a gyógyszeriparban, a klinikákon vagy a kutatásban –, a legfontosabb, hogy soha ne feledjék: életüket a betegek, a rászorulók és az elesettek szolgálatának szentelték

– hívta fel a most végzettek figyelmét.

Ünnepi beszéde zárásaként arra kérte a végzős évfolyamot, hogy őrizzék meg emlékezetükben e pillanat minden mozzanatát. Köszönjék meg szüleiknek, barátaiknak a támogatást, és legyenek  büszkék magukra, a diplomájukra, a Semmelweis Egyetem pecsétjére.

A diplomán, amelyet hamarosan kézbe vesznek, együtt szerepel a Semmelweis név és az Önök neve. E kettő mától örökre összeforr. Viseljék büszkén mindkettőt! És ne feledjék, immár örökre a Semmelweis Egyetem nagykövetei maradnak – tudásukkal, szakértelmükkel, emberségükkel vigyék jó hírünket, és tudják: mi mindig visszavárjuk Önöket

– fogalmazott köszöntője végén dr. Merkely Béla.

Ezt követően Varga Bálint Ferenc, Salahi Shirin és Dienst Paul Alexander gyógyszerészdoktor-jelöltek képzési nyelvük szerint előterjesztették az avatás iránti kérelmüket, majd a három nyelvű eskütétel után dr. Antal István dékán tanulmányaik és tudásuk elismeréséül gyógyszerészdoktorrá avatta a jelölteket, felruházva őket mindazon jogokkal és kötelességekkel, melyek Magyarország törvényei szerint a gyógyszerészdoktorokat megilletik. Ezután dr. Merkely Béla rektor és dr. Antal István dékán kézfogásukkal gyógyszerészdoktorrá fogadták a végzetteket.

A Gyógyszerésztudományi Karon összesen 112-en végeztek, a diplomaátadó ünnepségen összesen 111 végzett hallgató – 84 magyar, 25 angol és 2 német nyelvű képzésen résztvevő – vette át oklevelét, egy magyar hallgató betegség miatt későbbi időpontban kapja meg a diplomát. A végzettek közülük 14-en summa cum laude, 68-an cum laude, 30-an rite minősítéssel zárták tanulmányaikat.

Dr. Antal István dékán az avatási ceremónia után köszöntötte a frissen avatott gyógyszerészdoktorokat. Szavai szerint gyógyszerésszé válni látásmódot jelent, a gyógyszerészek képességekkel és jogosultságokkal is rendelkeznek – hangsúlyozta a dékán, rámutatva, hogy a gyógyszerészek képesek gyógyszert készíteni, a gyártás minőségét biztosítani, valamint tanácsot adhatnak a betegeknek a gyógyszerekről és azok helyes használatáról, továbbá a kutatásban, fejlesztésben is részt vehetnek. Gyógyszerésszé válni azt is jelenti, hogy a tudás és készségek mellett megfelelő szakmai magatartást és hitvallást is elsajátítottak – tette hozzá dr. Antal István, aki arra kérte a frissen avatott gyógyszerészdoktorokat, hogy tevékenységüket a gyógyszerészi szemlélet és magatartás jellemezze: összetett tudás, elemző gondolkodás, betegközpontúság és humanizmus, empátia, segítőkészség, megbízhatóság, pontosság, türelem, felelősségérzet.

Önök nemcsak már a kurrikulumreform részesei voltak, hanem javaslataikkal segítették is azt

– emelte ki a dékán. A reform eredményenként olyan gyakorlatorientált ismeretek kaptak – új tantárgyként is – nagyobb hangsúlyt, mint pl. a nanotechnológia, biotechnológia, táplálkozástan, klinikai kémia és laboratóriumi diagnosztika, állatgyógyászati készítmények, farmakoökonómia, fitoterápia, klinikai farmakokinetika és biofarmácia, klinikai gyógyszerészet, gyógyszerészi gazdálkodás és menedzsment, gyógyszerészi informatika, gyógyszerészi kommunikáció, gyógyszer-engedélyezés, farmakovigilancia és farmakoepidemiológia, minőségbiztosítás, gyógyszerinnováció és klinikai vizsgálatok – sorolta a reform keretében végbement változásokat dr. Antal István.

Kitért arra is, hogy a kar gyógyszerészképzése – a világon egyedülálló módon – három nyelven folyik: magyarul, angolul és németül. A graduális gyógyszerészképzésben résztvevő hallgatók száma közelíti a 900-at, a szakképzésben több mint 300 rezidens folytatja tanulmányait – húzta alá. A Gyógyszerésztudományi Kar aktív szereplője az egyetem Farmakológiai és Gyógyszerkutatás-fejlesztési Központjának, amely 2025 februárjában elnyerte a Kiváló Kutatási Infrastruktúra Hálózat elismerést. Kiemelte a HUNOR Űrkutatási projektben való részvételt is, megemlítve, hogy az együttműködés során a karon előállított nanoszálas szemészeti hordozórendszer június 26-án Kapu Tibor magyar űrhajóssal együtt érkezett meg a Nemzetközi Űrállomásra. 

Beszéde zárásaként arra kérte a gyógyszerészdoktorokat, hogy maradjanak a Semmelweis Egyetemen végzettek közösségének aktív tagjai. Tartsák szem előtt azt is, hogy ismereteiknek és képességeiknek vannak korlátjai, az alázatot fontos megőrizni – javasolta végül a dékán.

A dékán ünnepi köszöntőjét a Medikus Zenekar játéka követte, akik Alexander von Zemlinsky Humouresque című művét adták elő.

A magyar nyelvű képzésben végzett, frissen felavatott gyógyszerészek nevében dr. Varga Bálint Ferenc és dr. Szabó Bence Zsolt köszöntötte hallgatótársait. Dr. Varga Bálint leírhatatlannak nevezte az érzést, miszerint gyógyszerészek lettek. Köszönetet mondott a hallgatókat támogató családoknak, barátoknak, valamint a tanáraiknak és oktatóiknak is, akik segítették őket az ide vezető úton. Az elmúlt öt évre visszatekintve kiemelte a COVID-időszak megpróbáltatásait, az egyetemi kihívásokhoz való hozzászokás, a tárgyak elsajátításának nehézségeit. Dr. Szabó Bence a harmadévtől kezdve idézte fel az eseményeket. „Talán kijelenthetjük, hogy a negyedik év volt a legnehezebb évünk. Itt már a technológiát ipari szinteken kezdtük űzni” – mondta a frissen avatott gyógyszerészdoktor, aki szintén köszönetet mondott mindazoknak, akik körülvették és segítették a hallgatókat ezalatt az idő alatt.

Paul Dienst a német nyelvű képzésben részt vett külföldi gyógyszerészek nevében szólva felidézte tanulmányai kezdetét, amely egybeesett a pandémia évével, amikor az eufóriába bizonytalanság, magány és kétség vegyült. Megköszönte oktatóiknak, akik eloszlatták a kétségeiket, komolyan vették őket, követelményeket támasztottak feléjük, de egyúttal támogatták is őket. „A világnak olyanokra van szüksége, akik nemcsak ismerik a gyógyszereket, de megértik az emberi sorsokat is. Akik meghallgatnak, mielőtt tanácsot adnának. Akik nemcsak kutatnak, hanem éreznek is” – fogalmazta meg hitvallását a végzős német évfolyam nevében.

Az angol nyelvű évfolyamon oklevelet szerzett hallgatók nevében köszöntőt mondó Dania Alkhazragee visszatekintett az elmúlt öt év nehézségeire és az ez idő alatt végbement személyes fejlődésükre. A család és évfolyamtársak mellett köszönetet mondott tanáraiknak, akik nemcsak gyógyszerészetet oktattak, de azt is megmutatták, hogy hogyan gondolkozzanak gyógyszerészként, hogyan hozzák egyensúlyba a pontosságot és az együttérzést. „Kiérdemeltük ezeket a fehér köpenyeket. Viseljük őket céltudatosan, alázattal és elhivatottsággal! – szólt hallgatótársaihoz.

Az ünnepi szenátusi ülést dr. Merkely Béla köszöntője zárta, amelyben a frissen felavatott gyógyszerészeknek sok sikert és jó egészséget kívánt.

Szepesi Anita
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.