A Semmelweis Egyetem és a Honvédelmi Minisztérium együttműködési megállapodásának ünnepélyes aláírásakor dr. Hermann Péter oktatási rektorhelyettes köszöntötte az esemény résztvevőit a Semmelweis Szalonban. „A ma aláírandó megállapodásnak köszönhetően a Semmelweis Egyetem és a Honvédelmi Minisztérium többek között a tudományos-kutatási tevékenységek területén nyújt kölcsönös támogatást, ezzel segítve mindkét fél szakmai elismertségének tovább növelését. Közös célunk a honvédelem és a katona-egészségügyi terület népszerűsítése, valamint a meglévő szakemberállomány továbbképzésének biztosítása, együttműködésünk elmélyítése a toborzás, az önkéntes tartalékos együttműködés, az oktatás és a védelmi innováció terén” – fogalmazott a rektorhelyettes.
Ezt követően dr. Bánhidy Ferenc általános rektorhelyettes mondott köszöntőt. „Mi, orvos- és egészségtudományi szakemberek meggyőződésünk szerint a világ legszebb és legszentebb hivatását választottuk, melynek középpontjában a betegek gyógyítása, az elesettek segítése áll.
Itt, a Semmelweis Egyetemen arra oktatjuk hallgatóinkat a gólyatábortól kezdve, hogy névadónkhoz, Semmelweis Ignáchoz méltóan soha ne elégedjenek meg azzal, ami a kötelességük, igyekezzenek mindig még többet tenni a pácienseinkért. Ez a tenni akarás, valamint a magyar emberekért, az élet védelméért vállalt felelősség köti össze intézményünket a Honvédelmi Minisztériummal
– hívta fel a figyelmet. Kiemelte: a Semmelweis hazánk és a régió legjobb egyeteme és legnagyobb betegellátója, amely diszciplínákon és tudományterületeken átívelő módon igyekszik partnerségre lépni azokkal a szervezetekkel és intézményekkel, amelyek ugyancsak a kiválóságot, az emberek segítését és nemzetünk felemelkedését tűzték zászlajukra. Mint dr. Bánhidy Ferenc fogalmazott, különösen büszke rá, hogy a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és több hazai és világhírű nemzeti képzőhely, valamint a NATO Katona-egészségügyi Kiválósági Központja mellett immár a Honvédelmi Minisztériumot is partnereik között üdvözölheti. „A megállapodás tevékenységeinkhez és a résztvevők hazai és nemzetközi jelentőségéhez méltóan igen sokrétű. Együttműködünk a toborzás és az önkéntes tartalékos kiképzés népszerűsítése terén és az oktatásban is, többek között a Felsőoktatási Honvédelem kurzus meghirdetésével, valamint katona-egészségügyi képzések megszervezésével és lebonyolításával. Kutatás terén ugyancsak együtt dolgozunk sok más mellett a repülés és űrorvostan terén, a Hunor Program sikeres működése érdekében. Lehetőséget biztosítunk az egészségtudomány és hadtudomány, és azok interdiszciplináris tudományterületeit lefedő, közös civil-katonai tudásbázis létrehozására; közös kutatásokra, tapasztalatcserékre ezen a szakterületen. Megállapodásunkban mindezek mellett elköteleződünk amellett is, hogy együttműködünk a védelmi-, innovációs-, és kutatás-fejlesztési lehetőségeket érintő témákban” – húzta alá a rektorhelyettes.
Ezt követően dr. Kutnyánszky Zsolt Krisztián haderőfejlesztésért és védelempolitikáért felelős államtitkár köszöntötte a jelenlévőket. Elismerően szólt a Semmelweis Egyetemről, mely a maga több mint 250 éves múltjával már koránál fogva is tekintélyt és tiszteletet parancsol, emellett pedig hazánk és a régió első számú egyetemének számít. „Megtisztelő számunkra, hogy a Honvédelmi Minisztérium és a Semmelweis Egyetem együttműködési megállapodásának aláírásával egy új, közös útra fogunk lépni” – emelte ki. Dr. Kutnyánszky Zsolt Krisztián szerint napjainkban a honvédelem, a haderőfejlesztés szerepe felértékelődött, mert ugyan természetesnek vesszük a nyugalmat, a biztonságot, ezek nem magától értetődőek, ezeket meg kell őriznünk. „Szükségünk van egy modern, ütőképes, önálló védelmi képességekkel rendelkező haderőre. Miközben fontosak a korszerű eszközök, azonban az igazi erő nem a vasban rejlik, hanem az emberben: a felkészült, elhivatott, hazaszerető katonákban, szakemberekben. És hangsúlyozom: a társadalomban is. Mert a nemzeti ellenállóképesség ma már társadalmi kérdés, és mindannyiunk feladata, hogy részt vegyünk benne – akár tanulással, munkával, szolgálattal akár példamutatással. Ezért kiemelt célunk, hogy olyan fiatalokat neveljünk, akik vállalják, hogy felelősek lesznek nemcsak magukért, hanem egymásért, a közösségért, az országért” – mutatott rá. Hozzátette:
Stratégiai jelentőségű számunkra, hogy erősítsük, illetve új alapokra helyezzük együttműködésünket mind a felsőoktatási, mind a középfokú oktatási intézményekkel. A mai esemény ennek a folyamatnak egyik fontos állomása
Külön kiemelte a tavaly júniusban indult „Szeretem, Megvédem!” kampányt, amely során több mint 5600-an kötöttek szerződést területvédelmi tartalékosnak. „Bízom benne, hogy a Semmelweis Egyetem hallgatói közül is sokan fognak élni a lehetőséggel, akár az egyetemi tartalékos programunk keretében” – fogalmazott.
Az együttműködési megállapodást a Semmelweis Egyetem részéről dr. Pavlik Lívia kancellár és dr. Bánhidy Ferenc rektorhelyettes, a Honvédelmi Minisztérium részéről pedig dr. Kutnyánszky Zsolt Krisztián államtitkár írták alá. Az esemény a Pető András Kar harmadéves hallgatójának, Megyeri-Kiss Rékának népdal-előadásával zárult.
Szabó Ádám
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.