Elkészült a Semmelweis Egyetem Fül-orr-gégészeti és Fej-nyaksebészeti Klinika több, mint 500 millió forintos beruházással korszerűsített műtőblokkja, amely a betegek gyógyítása mellett az oktatást is támogatja majd. A XXI. századi követelményeknek megfelelően átépített műtőblokkot dr. Merkely Béla rektor, dr. Pavlik Lívia kancellár és dr. Tamás László klinikaigazgató adta át. A klinika sebészeti beavatkozásait június 30-tól ismét egy helyen, a megújított műtőkben végzik majd.

Ez a fejlesztés nem csupán infrastrukturális előrelépést jelent, de kifejezi azt az elkötelezettséget is, amely egyetemünket immár több mint negyed évezrede vezérli: a magas színvonalú, emberséges betegellátás iránti felelősséget – hangsúlyozta dr. Merkely Béla rektor a Semmelweis Egyetem Fül-orr-gégészeti és Fej-nyaksebészeti Klinika megújított műtőblokkjának átadásakor. Kiemelte, hogy a most befejezett beruházás eredményeképpen a klinika szakorvosai a kor kihívásaira is reagáló infrastruktúrával és eszközökkel dolgozhatnak. A kapacitás bővülése pedig a betegelégedettséget is növeli majd, mivel így még nagyobb teret nyerhetnek a klinikán a fej-nyaki és koponyalapi endoszkópos, illetve a speciális fülműtétek.

A most átadott, új berendezéssel, műtőasztalokkal, lámpákkal, statívokkal és kéziműszerekkel felszerelt műtőblokkban három műtőben végeznek majd altatásos beavatkozásokat, egy helyiség pedig helyi érzéstelenítés melletti műtétekre alkalmas. Emellett két műtőből is zárt láncú hálózaton lehet majd HD minőségben képet és hangot továbbítani az oktatótermekbe: a műtőlámpába integrált kamerával a fej-nyaki daganatok, míg a mikroszkóp kamerájával a fülműtétek, az endoszkóp kamerájával pedig a melléküreg és koponyalap műtétek közvetíthetőek. A megújult műtőblokkban több hely és jobb eszközök szolgálják azt, hogy egyszerre több hallgató tudja nyomon követni a műtéteket. Ez nemcsak a graduális, hanem a szakorvosképzés színvonalát is emeli, és lehetőséget ad a jövőben hazai és nemzetközi fül-orr-gége és fej-nyaksebészeti kurzusok bemutató műtétei elvégzésére is.

A Semmelweis Egyetem a régió legjobb egyeteme, Európa-szintű tudásközpont, amely orvos- és egészségtudományi szakegyetemként az egész világon egyedülállónak számít, emellett mára a legnagyobb hazai betegellátó intézménnyé vált – emelte ki dr. Merkely Béla. Hozzátette: mindez folyamatos fejlődésre, újításra kötelez – híven Semmelweis Ignác szellemi örökségéhez.

A rektor szerint egyúttal a Semmelweis Polgárok közötti összefogásra is szép példa a műtőblokk felújítása: az elmúlt években ugyanis több klinika is helyt adott a fül-orr-gégészeti vagy fej-nyaksebészeti műtéteknek. Az elmúlt két évben a felnőtt műtéteket Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikán (STéG) végezték el a szakorvosok, míg a gyermek műtéteknek a Gyermekgyógyászati Klinika adott helyet.

Klinikánk az 1900-as évek elején szemészeti klinikának épült, majd 1936-ban építették át egységesített fül-orr-gégészeti klinikává – idézte fel a kezdeteket dr. Tamás László, az intézmény igazgatója. A következő nagyobb beruházásra 1982-83-ban került sor, amikor az első emeleten új, nagyobb műtőtraktust alakítottak ki három műtőhelyiséggel. Ez a blokk újult meg most, 40 évvel később egy világszínvonalú, a kor elvárásainak maximálisan megfelelő műtőblokkot átadásával – hangsúlyozta az igazgató. Köszönetet mondott többek között az Ortopédiai Klinika, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, a STéG, valamint a Gyermekgyógyászati Klinika szakembereinek, hogy a műtétek befogadásával segítettek fenntartani a folyamatos fül-orr-gégészeti ellátást a felújítás ideje alatt is, valamint a klinika munkatársainak a betegellátás, valamint a beruházás során jelentkező nehézségek megoldása érdekében tett erőfeszítéseikért. 2024-ben még így is több, mint 3 ezer műtétet végeztek el a klinikai szakorvosai. Emellett köszönetét fejezte ki az egyetem vezetése mellett a Műszaki Főigazgatóság, valamint a kivitelezést végző Fertődi Építőmű Zrt. (FÉSZ Zrt.) szakembereinek is, utóbbiaknak azért, hogy sikerült úgy ütemezniük a munkálatokat, hogy az audiológiai ambulancián is viszonylag zökkenőmentes volt az ellátás.

Régi mondás az építőiparban, hogy ha a legnehezebb feladatot akarod választani, építs kórházat. Ha ezt fokozni akarod, akkor építs, vagy újíts fel műtőt, de a legnehezebb mind közül, ha mindezt úgy tetszed, hogy közben működik a klinika – mondta az átadó ünnepségen Khaut András, a FÉSZ Zrt. igazgatósági elnöke. A beruházás kapcsán felidézte, hogy több, nem várt nehézséggel is meg kellett küzdeniük, például már a kezdetekkor újra kellett tervezni a beruházást, miután kiderült, hogy a régi födém nem fogja elbírni a műtőkbe tervezett új statívokat, és ennek áthidalására több tonnányi acél tartóelemet kellett beépíteni az álmennyezet fölé. Emiatt változott a teljes villamosság és az új és modern légtechnika elhelyezése is. Az igazgató köszönetet mondott a klinika munkatársai mellett valamennyi, a kivitelezésen dolgozó csapatnak is azért, hogy sikerült megoldani a felmerülő nehézségeket.

Kiss Melinda Katalin

Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.