A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kutatóhelyeket Minősítő Tanács javaslata alapján 14 magyarországi tudományos műhely, köztük a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája kapta meg idén az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést. Az erről szóló okleveleket május 26-án, ünnepélyes keretek között adták át a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi téri székházában.

„Nagy öröm és megtiszteltetés számunkra a Magyar Tudományos Akadémia elismerése” – mondta el honlapunknak dr. Müller Veronika, a Pulmonológiai Klinika igazgatója. A minősítés elnyerését az igazgató főként annak tulajdonítja, hogy a teljes tüdőgyógyászati spektrumban folytatnak párhuzamosan kutatásokat, ezek számossága és sokszínűsége, a kutatások komplexitása unikálissá teszi az intézményt. Kutatásaik kiterjednek az obstruktív tüdőbetegségektől kezdve a tüdőrákon, a rehabilitáción keresztül a fertőző tüdőbetegségeken, az infektológiai, például a Coviddal kapcsolatos kutatásokon át az alvás alatti légzészavarokig.

A klinika közreműködik a dr. Krausz Ferenc vezette, a molekuláris ujjlenyomat orvosi, diagnosztikai szerepének feltárását célzó kutatásban, továbbá nagyon sok klinikai vizsgálatban is részt vesznek, szorosan együttműködve az ipari partnerekkel főként onkológiai területen – sorolta az igazgató. Az újdonságok között kiemelte az intersticiális, ritka tüdőbetegségekkel kapcsolatos kutatásaikat, amelyek keretében nagy nemzetközi regiszterekkel, betegszervezeteket is bevonva dolgoznak együtt.

„A tudományban sokszor emlegetett kiválóság akkor tud kiteljesedni, ha olyan intézményi kereteket biztosítunk a számára, amelyek lehetővé teszik a folyamatos, magas színvonalú kutatómunkát. Ehhez megfelelő infrastruktúrára, kiváló kutatókból álló közösségre, a tudomány művelését magas szinten támogató menedzsmentre és nem utolsósorban stabil, kiszámítható pénzügyi háttérre is szükség van. Röviden: a kutatómunka sajátosságainak megfelelő feltételek és az ezeket folyamatosan monitorozó minőségbiztosítási rendszer nélkül nem képzelhető el magas szintű teljesítmény” – fogalmazott az ünnepségen mondott köszöntőjében Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke. Szavai szerint az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés megalapításával a legkiemelkedőbb magyar kutatóhelyeknek méltó elismerést, a feltörekvőknek reális perspektívát, az érdeklődő hazai és külföldi döntéshozóknak objektív helyzetképet, a hazai tudomány kiválóságában érdekelt társadalomnak pedig tájékozódási lehetőséget kívánt biztosítani az MTA.

Az MTA Kiváló Kutatóhely minősítés megszerzésére 2024. július 16-án meghirdetett pályázatra 25 kutatóhely nyújtott be anyagot, az MTA Kutatóhelyeket Minősítő Tanács javaslata alapján az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést 14 magyarországi tudományos műhely, közte a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája kapta meg idén kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkája elismeréseként. 2022-ben az egyetem 13 intézménye nyerte el az 5 évig érvényes minősítést.

mta.hu, Szepesi Anita
Fotó: MTA, Szigeti Tamás

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.