A Fogorvostudományi Kar (FOK) régi adósságát tudja le a propedeutikai oktatóhelyiségek bővítésével és korszerűsítésével – fogalmazott köszöntőjében dr. Hermann Péter, a Semmelweis Egyetem oktatási rektorhelyettese, a Fogpótlástani Klinika igazgatója a beruházás ünnepélyes átadóján. Szavai szerint a fejlesztés eredményeképp a korábbi 51 férőhely helyett két teremben immár 115+3 férőhelyen oktatják majd a magyar, angol és német nyelvű hallgatókat a fogászat legalapvetőbb gyakorlati készségeire. A bővítéssel egyidejűleg – amely a korábbi könyvtárhelyiség átalakításával járt – a legmodernebb technológiára cserélték a 18 éves eszközparkot is annak érdekében, hogy a hallgatók a közvetlenül a betegellátásban használt legújabb eszközökkel gyakorolhassanak. A beruházással párhuzamosan a Felsőoktatási Struktúraátalakítási Alap támogatásával a korábban a könyvtárban oktatott digitális fogászati tervezés szakos hallgatók számára is új, 30 férőhelyes digitális laboratóriumot alakítottak ki.
Legyünk büszkék a Semmelweis Egyetemre, amely a világ egyik legnagyobb tradíciójú, és az egyik legjobb orvostudományi egyeteme, amely a világ 30 ezer felsőoktatási intézménye között a legjobb egy százalékba tartozik – emelte ki köszöntőjében dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, az egyetem korábbi stratégiai és fejlesztési rektorhelyettese. Szavai szerint a Semmelweis több mint 250 éves történetében számos orvos- és fogorvostudományi újítás, tudományos eredmény született, és az intézmény eredményeit tekintve ma is a magyar felsőoktatás egyik ékköve. A miniszter ezek közé sorolta, hogy az elmúlt években megduplázódott a PhD-hallgatók száma, az innovációs bevételeit pedig két és félszeresére növelte, elérve az 1,6 milliárd forintot, míg az adott tudományterület legjobb 10 százalékát jelentő publikációk számát is 50 százalékkal növelte.
Szintén az eredmények között említette, hogy a hallgatók egyharmada külföldi diák, az egyetem pedig 200 nemzetközi intézménnyel ápol kiváló kutatási és oktatási kapcsolatokat. A Propedeutika Tanszék fejlesztései kapcsán hangsúlyozta annak fontosságát, hogy képzéseik során világszínvonalú kutatási eredményekre építve egyesítik az elméleti és gyakorlati oktatást. „Örüljünk tehát együtt a magyar felsőoktatás sikereinek, és kötelezzük el magunkat az iránt, hogy 2030-ra lesz a világ legjobb 100 egyeteme között magyar egyetem, legyen a világ 100 legjobb egyeteme között a Semmelweis Egyetem!” – tette hozzá dr. Hankó Balázs.
Fogorvostudományi Karunk idén ünnepli 70 éves jubileumát. Ez a mostani fejlesztés méltó ehhez a jubileumhoz és méltó azokhoz a munkatársakhoz, akik a hét évtizednyi teljesítmény mögött állnak. Ők jelentik azt a biztos, megrendíthetetlen alapot, amelyre a mostani fejlesztésünket, és nem túlzás azt állítani, az egész fogorvostudomány jövőjét építhetjük
– hangsúlyozta az ünnepségen dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora. Úgy fogalmazott, hogy amikor 2007-ben a FOK klinikái beköltöztek a frissen felépült Oktatási Centrumba, egy modern betegellátó épületet vehettek birtokba – a folyamatos fejlesztésekre azonban szükség van ahhoz, hogy lépést tarthassanak a fogorvostudomány dinamikus fejlődésével. Ez azonban nem jöhetett volna létre a FOK elkötelezett munkatársai nélkül, akik amellett, hogy egész életüket az oktatás, a kutatás és a gyógyítás mellett kötelezték el, hozzájárultak ahhoz is, hogy a Semmelweis Egyetem a régió legkiválóbb egyetemévé, igazi európai tudáscentrummá váljon, amely a nemzetközi rangsorokban orvos- és fogorvostudományi területeken a 200. és a 300. helyen található – jelentette ki dr. Merkely Béla.
Az elmúlt évek fejlesztései között említette a Neumann János Egyetemmel közösen indított digitális fogászati tervező szakképzést, illetve a 2024-ben közel 3 milliárd forinttal elindult korszerűsítési beruházást is, amely eredményeképpen megújultak a Propedeutika Tanszék skill laborjai. Ez az egyetem stratégiai céljának megfelelően tovább erősíti a gyakorlatorientált oktatást és újabb országhatáron átívelő lehetőségeket teremt a graduális és a posztgraduális képzés terén, valamint lehetővé teszi, hogy még felkészültebb fogorvosdoktorokat képezzünk, akik az egyetemről kikerülve hatékonyabban láthatják el a betegeinket – tette hozzá dr. Merkely Béla.
Dr. Gerle János, a Fogorvostudományi Oktatási Centrum igazgatója előadásában áttekintést adott a propedeutikai képzés elmúlt évtizedekbeli fejlődéséről, hangsúlyozva, mekkora előrelépést jelentett ebben az Oktatási Centrum 2007-es átadása is. Köszönetet mondott a beruházás olykor menet közbeni változásaihoz is rugalmasan alkalmazkodó kivitelező Dental Plus Kft. szakemberei mellett a legmodernebb fogászati oktatóeszközöket gyártó német KaVo cégnek is a tervezésben nyújtott segítségért. A gyakorlati oktatóhelyek bővítése mellett kiemelte a Sugár teremben kialakított 13 operációs mikroszkóp jelentőségét, amelyekkel a gyökérkezeléseknél használatos legújabb precíziós kezelési eljárások oktatása, illetve posztgraduális szakképzések szervezése is lehetővé válik.
A 270 négyzetméteres, 65 férőhelyes új, földszinti tanterem kialakításával, valamint az összesen 3 tanteremben 118 új fantomfejes kezelőegység beállításával világviszonylatban is a legfejlettebb és a legnagyobb képzőhelyek közé került a fogorvostudományi kar – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Márton Krisztina, a Propedeutikai Tanszék igazgatója. Hozzátette, hogy globálisan is ritkaság, hogy egy egyetemen közel 300 fős elsős évfolyamok induljanak, ahogyan az a Semmelweisen történik, ahol a 130 fős magyar mellett, 110-120 fős angol, illetve 30-40 fős német nyelvű fogorvosképzés zajlik. A korszerű fogászati oktatás nélkülözhetetlen részei a modern és élethű szimulációs oktatási eszközök és az ehhez kapcsolódó módszertan, az új laborokban pedig a legújabb nemzetközi sztenderdeknek megfelelő preklinikai oktatás zajlik – emelte ki dr. Márton Krisztina. A beruházás részeként megújult a tanszék fogtechnikai laboratóriuma, és egy digitális fogászati tevékenységre, szkennelésre és 3D nyomtatásra is alkalmas helyiséget is kialakítottak.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.