2025. május 12-16. között zajlott le Párizsban a Neurotechnológia etikájával kapcsolatos UNESCO kormányközi konferencia. Itt egy olyan ajánlás-tervezetet dolgoztak ki, melynek végső elfogadására előreláthatólag az UNESCO 43. Közgyűlésén, 2025 novemberében kerül majd sor. A konferencián szakértők és diplomaták vettek részt. Magyarországot szakértőként dr. Kovács József, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Magatartástudományi Intézetének egyetemi tanára képviselte, akit a konferencia egyik alelnökének választottak.
A feszített munkarendű, reggeltől késő estig tartó ötnapos ülésen paragrafusról paragrafusra, mondatról mondatra zajlott a szöveggel kapcsolatos egyeztetés. A végső változatot nem szótöbbséggel, hanem mindig konszenzussal sikerült elfogadtatni. A maga nemében ez az első olyan dokumentum, mely egyfajta standardot kísérel meg létrehozni a neurotechnológia rohamosan fejlődő lehetőségei láttán az azt irányító etikai normák kidolgozásával.
A 2025. május 16-án elfogadott ajánlás-tervezet több szakaszra tagolódik. Az általános elveket leszögező preambulum, és a főbb fogalmakat definiáló bevezetés után következik az ajánlás alapját képező értékek és elvek megfogalmazása. Az értékek között szerepel az emberi jogok és szabadságjogok, továbbá az emberi méltóság tiszteletben tartása, a sokféleség és az igazságosság védelme, a globális szolidaritás és nemzetközi együttműködés elve, a fenntarthatóság és a felelősségtudat fontossága. Az elvek között az autonómia tisztelete, a ne árts elve, a tegyél jót elve és az arányosság elvei szerepelnek.
A neurotechnológia vonatkozásában különösen fontos a gondolatszabadság és a neurális privátszféra-tisztelet elveinek a hangsúlyozása. Utóbbi az „elmeolvasás” ma még nem létező, de felsejlő lehetősége elleni védelem, ha az nem beleegyezéssel történik. Külön védelem illet meg minden neurális adatot és minden olyan nem-neurális adatot is, melyből az illető mentális állapotára lehet következtetni. Hangsúlyozódik a gyermekek érdekeinek és a jövendő generációk érdekeinek a védelme is. Fontos elv a globális és társadalmi igazságosság elve, mely lehetővé teszi, hogy a tudományos haladás eredményeiből mindenki részesülhessen.
A neurotechnológia kapcsán különösen fontos a hátrányos diszkrimináció elkerülése, melyre a technológia lehetőséget adna. Az ajánlás-tervezet felhívja a figyelmet a tagállamok felelősségére és feladataira a neurotechnológia fejlesztésével, az így keletkező etikai problémák felismerésével és kezelésével kapcsolatban. Külön fejezetek foglalkoznak az adatvédelemmel és adatbiztonsággal, a kutatás-etikával, a neurotechnológiának az oktatásban, a foglalkoztatásban és a munkahelyen, valamint a kereskedelemben és a fogyasztásban felmerülő kérdéseivel.
Mint a neurotechnológia kapcsán különös védelemre szorulók, külön figyelmet kapnak a gyermekek és a serdülők, az idős személyek, a fogyatékossággal élők, és a különböző mentális problémákkal küzdő személyek. Az ajánlás tervezet kitér az enhancement (fajtökéletesítés) sokat vitatott problémájára, s nagy figyelmet fordít az ajánlás lehetséges alkalmazásának kérdésére is.
Az összesen 34 oldalas ajánlástervezet fontos segítség lesz mindazoknak, akik a neurotechnológia gyorsan fejlődő technikai lehetőségei kapcsán annak etikai problémáival foglalkoznak.
Forrás: Dr. Kovács József, Magatartástudományi Intézet
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.