Díjátadóval és tudományos tanácskozással emlékezett meg a Semmelweis Egyetem közössége Florence Nightingale születésnapjáról. A Semmelweis Egyetem Kiváló Szakdolgozója elismeréseket dr. Szabó Attila rektorhelyettes, a Klinikai Központ elnöke adta át a 10 díjazottnak, hangsúlyozva, hogy büszke arra, hogy az elmúlt években az integrációk jelentette állománybővülésen felül 300 fővel nőtt a szakdolgozók létszáma. Az ünnepséget záró tudományos ülésen az egyetem számos klinikáján zajló gyógyító munka ápolási feladataiba adtak betekintést az előadók.

Május 12-én, az ápolók nemzetközi napján tisztelettel és hálával fordulunk az ápolók, szakdolgozók felé – azok felé, akik nap mint nap elkötelezetten, fáradhatatlanul és odaadóan állnak a betegek mellett – hangsúlyozta köszöntőjében dr. Szabó Attila, a Semmelweis Egyetem rektorhelyettese, a Klinikai Központ elnöke a Semmelweis Szalonban tartott ünnepségen. Kiemelte, hogy az egyetem 44 betegellátó szervezeti egységével Magyarország legnagyobb betegellátó intézményeként több tíz- és százezer család életében van jelen nap mint nap. Ebben a rendkívüli feladatban az ápolók, szakdolgozók nélkülözhetetlenek. „Önök életeket, emberi sorsokat kísérnek a születéstől az elmúlásig” – emelte ki az elnök.

A Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának vezetőjeként büszke vagyok arra, hogy az elmúlt évek során sokan csatlakoztak hozzánk, és szakdolgozói létszámunk 300 fővel gyarapodott az integrációval érkezett kollégák létszámán túl

– jelentette ki dr. Szabó Attila. Hozzátette, hogy ezt az örömteli bővülést annak tudja be, hogy elhivatott szakemberek alkotják az egyetem közösségét, akik példát mutatnak, és vonzerőt jelentenek a következő generációk számára is. Hiszek abban, hogy az egészségügy jövője azokra a közösségekre és személyekre épül, akik nemcsak tudnak, hanem éreznek is, akik nemcsak gyógyítanak, hanem emberséggel gyógyítanak – emelte ki a Klinikai Központ elnöke.

„Az önök hivatása olyan, mely folyamatosan változik, megkövetelve a folyamatos tanulást, a szakmai ismeretek állandó bővítését. Ezekre az elvárásokra csak kivételes hivatástudattal lehet jól válaszolni” – emelte ki köszöntőjében Feketéné dr. Szabó Éva, stratégiai és fejlesztési rektorhelyettes. Hangsúlyozta, hogy az egyetem elkötelezett abban, hogy az ápolók, szakdolgozók megkapják a méltó erkölcsi, szakmai és lehetőség szerint anyagi elismerést is. A stratégiai és fejlesztési célok része az is, hogy az egyetem biztosítsa az ápolók utánpótlását, támogassa a végzett szakdolgozókat, kiszámítható pályát kínáljon és folyamatosan bővülő szakmai lehetőségeket. „Hiszünk abban, hogy a gyógyítás és az egészségmegőrzés jövője közös felelősségünk, és ebben az ápolók közössége kiemelt és nélkülözhetetlen. Arra kérem Önöket, őrizzék tovább ezt a különleges hivatástudatot, mert példájuk nemcsak a betegeket segíti, hanem az egész egészségügyi közösség számára is irányt mutat” – mondta Feketéné dr. Szabó Éva.

Kondás Csenge, a Raoul Wallenberg Többcélú Szakképző Intézmény tanulója előadásában felidézte Florence Nightingale, a modernkori nővérképzés megteremtőjének hitvallását, szakmai munkásságát. Kiemelte, hogy nemcsak új szemléletet hozott, de abban is úttörő volt, hogy több szaktudomány – orvostudomány, pszichológia, mentálhigiénia, statisztika – módszereit ötvözte munkája során. Fontos volt számára, hogy az ellátás mindenki számára elérhető legyen, nemtől, nemzetiségtől, vallási felekezettől függetlenül. Ma is elengedhetetlen, hogy minden rászoruló ember az utolsó pillanatig gondoskodó ápolók kezei között legyen – tette hozzá Kondás Csenge.

Az ünnepség a Semmelweis Egyetem Kiváló Szakdolgozója kitüntetések átadásával folytatódott. Az elismerést dr. Szabó Attilától vehették át a díjazottak.

A díjazottak névsora ide kattintva olvasható.

  • Baranyi Tímea, Pulmonológiai Klinika
  • Bokrosné Kádár Gizella, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Üllői úti részleg
  • Demeter Erzsébet, Traumatológiai Klinika
  • Gilányi Zoltánné, Intenzív Terápiás Klinika
  • Kleineisel Tamás József, Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika
  • Lovász Margit, Rehabilitációs Klinika
  • Reszlerné Fodor Erika Tímea, Neurológiai Klinika
  • Sztanó Emilia, Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika
  • Strohmayerné Fekete Viktória, Aneszteziológiai és Perioperatív Betegellátó Intézet
  • Ternákné Gáspár Ildikó Emese, Gyermekgyógyászati Klinika

A rendezvény tudományos tanácskozással folytatódott. Kutasi Anikó, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika főnővére a klinikán zajló genetikai tanácsadással kapcsolatos előadása mellett a résztvevők betekintést nyerhettek a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika szakemberei által kidolgozott kalandterápia ápolási feladataiba Nagy Melinda klinikai vezető főnővér tolmácsolásában. A mesterséges intelligencia és a digitalizáció pszichiátriai ellátásban tapasztalható hatásairól Tála Árpád, a klinika osztályvezető ápolója beszélt. Szilágyi Dalma, a Belgyógyászati és Hematológiai Klinika osztályvezető ápolója pedig az autológ őssejt-transzplantáció ápolási vonatkozásairól tartott előadást.

Kiss Melinda Katalin
Fotó: Zellei Boglárka – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.