A Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetében megrendezett egyedülálló sebészeti, traumatológiai képzéssel kapcsolatban a Magyar Honvédség Egészségügyi Központja már kérelmezte a NATO-minősítést is.

Civil és katonaorvosok, valamint műtéti szakasszisztensek nemzetközi csoportja vett részt az „Advanced Surgical Skills for Exposure in Trauma” (ASSET) elnevezésű, amerikai traumatológiai, valamint harctéri tapasztalatokon alapuló sebészeti képzésen Budapesten, a Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetében április 16-án és 17-én.

A program célja, hogy a résztvevők elsajátítsák a súlyos, életveszélyes sérülések szakszerű feltárásának és ellátásának technikáit, különös tekintettel a háborús- vagy katasztrófahelyzetekben előforduló traumákra.

Az ASSET elnevezésű képzést az 1913-ban alapított, chicagói székhelyű Amerikai Sebész Kollégium (American College of Surgeons, ACS) dolgozta ki, és első alkalommal 2010-ban rendezték meg. Az első budapesti alkalomra három éve került sor az MH Egészségügyi Központjának és a Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetének együttműködésében.

Dr. Vekszler Péter ezredes, a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ (MH EK) nemzetközi ügyekért felelős parancsnokhelyettese elmondta: a képzést azért végzik el a katonai szakemberek mellett civil orvosok és műtéti szakasszisztensek, mert az itt megszerezhető tudás nemcsak hadműveleti területen, hanem a civil egészségügyben is hasznosítható.

Az MH Egészségügyi Központja megkezdte a képzés NATO-minősítésének kérelmezését a vonatkozó eljárásrend szerint. A folyamat során a budapesti székhelyű NATO Katona-Egészségügyi Kiválósági Központ (NATO KEKK) szakmai támogatását is igénybe veszik. A képzés világszerte elérhető, azonban a közép-európai régióban jelenleg egyedül a Semmelweis Egyetem és MH EK szervez ilyet. Az ASSET tanfolyam a tervek szerint hasonló nemzetközi elismertséget szerezhet, mint az „Advanced Trauma Life Support” (ATLS) elnevezésű, sérültellátással foglalkozó, posztgraduális tanfolyamuk

A Semmelweis Egyetem Patológiai, Igazságügyi és Biztosítási Orvostani Intézetének kiemelt célja, hogy olyan oktatási hátteret biztosítson az orvosképzés és a szakorvosi továbbképzés számára, amely elősegíti a klinikai gyakorlat fejlődését – mondta dr. Kiss András patológus, az intézet igazgatója. Hozzátette: a műtéti gyakorlatok közvetlenül hozzájárulnak az élő betegek szakszerűbb ellátásához, ezért is tartották fontosnak, hogy csatlakozzanak az Amerikai Egyesült Államok szövetségi kormányának egészségtudományi egyeteme, az Uniformed Services University of the Health Sciences (USUHS) által Magyarországra delegált tanfolyamhoz. Kiemelte: az ASSET tanfolyamot vezető oktatók elismert külföldi traumasebészek, akik jelentős tapasztalattal rendelkeznek katonai és NATO-kötelékben végzett orvosi beavatkozások terén.

„A Semmelweis Egyetem tervezetten 2026-ban megnyíló Nemzeti Orvosi Innovációs Képző Központja (NOIKK) és a Patológia, Igazságügyi és Biztosítás-orvostani Intézete az ASSET és ASSET Plus kurzusokhoz hasonló lehetőségekkel kívánja majd elősegíteni a magyar és nemzetközi orvosképzést, a lehető leghatékonyabb és legkorszerűbb formában. Egyes képzéseknél a civil és katonai szakállomány tervezett bevonásával elképzelt tanfolyamok a robotsebészet szakszerű elsajátítására is lehetőséget biztosítanak majd” – fogalmazott dr. Kiss András, aki elmondta: a civil és katonai egészségügyi együttműködést komplexnek és prosperálónak ítéli.

Forrás: honvedelem.hu

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.