A szenátorok döntése értelmében a Reumatológiai és Klinikai Immunológiai Tanszék beolvadt a Reumatológiai és Immunológiai Klinikába. A szervezeti egység korábban külső tanszékként működött az Országos Mozgásszervi Intézethez (OMINT) rendelten, ám a Reumatológiai és Immunológiai Klinikaként a Semmelweis Egyetembe integrálódott, így nincs szükség külső tanszékre. Az oktatási egység a klinika keretében működik tovább.
Módosult a Szervezeti és Működési Szabályzat hallgatók által fizetendő térítési díjjal összefüggő rendelkezésekről szóló része. A vonatkozó jogszabályok lehetőséget teremtenek arra, hogy az intézmény által meghatározott, szabályozott feltételek teljesülése esetén a magyar állami ösztöndíjban részesülő hallgatók mentesíthetőek legyenek a térítési díj fizetésének kötelezettsége alól. A Szenátus döntése értelmében a hallgatók teljes mentesítést kaphatnak a 10 százalékot meghaladó mértékű kreditfelvétel esetén fizetendő térítési díj alól.
A Semmelweis Egyetem bővíti a vízilabdasportban eddig játszott szerepét. A Semmelweis Egyetem Sport Klub (SE Sport Klub) női vízilabdacsapata eddig az OB I/B-ben, a férfi csapat az OB II-ben és a Budapest bajnokságban játszott. Az OSC Vízilabda Sport Egyesületnek (OSC VSE) van egy OB I/B-ben és egy idősebb, a Budapest bajnokságban játszó csapata. A tervek szerint az OSC VSE ezen csapatainak sportolói átigazolnak az SE Sport Klub már működő vízilabda szakosztályába, ahol ezt követően a budapesti bajnokságban, valamint OB II-ben indulnak a következő idényben. Az OSC VSE utánpótlás korosztályú sportolói szintén a Semmelweis Egyetem Sport Klubba igazolnak át. Az előző átigazolásokon túl az OSC VSE érdekkörébe tartozó hivatásos felnőtt sportolókból álló csapat egy egyetemi tulajdonú korlátolt felelősségű társaságba igazolhat át annak köszönhetően, hogy a testület döntött egy főtevékenységként sporttal foglalkozó korlátolt felelősségű társaság 100 százalékos üzletrészének egyetem általi megvásárlásáról. A kft. megvásárlását az teszi indokolttá, hogy megfelelő működési idővel és alaptevékenységgel rendelkezik ahhoz, hogy a Magyar Vízilabda Szövetség (MVLSZ) által biztosítható sportszakmai támogatásra jogosult legyen és ezáltal a hivatásos vízilabda sport működésének szervezeti kereteit biztosítsa.
Döntöttek a Társadalmi munka című szabadon választható tantárgy módosításáról. A tárgyat a Szenátus döntése értelmében a 2020/2021-es tanév I. félévétől vezették be, szemeszterenként egy alkalommal, 2×7 napos periódusban 4 kreditponttal. Annak érdekében, hogy a tantárgy keretei között megfelelő előképzettséggel nem rendelkező, önként jelentkező hallgatók is részt vállalhassanak a gyermekhospice ellátásban, szükségesnek mutatkozott 2×3 tanóra felkészítő és élményfeldolgozó tréning bevezetése a hallgatók részére. A módosítás értelmében a gyakorlati oktatás keretein belül a hallgatók lehetőséget kapnak arra, hogy 1×7 nap 2 kreditértékű vagy 2×7 nap 4 kreditértékű terepmunka közül válasszanak. A tantárgy gyakorlati oktatásának helyszíne a Tábitha Ház.
Módosultak a Szervezeti és Működési Szabályzat egyes rendelkezései a nemzetközi mobilitási programok fenntartásának és továbbfejlesztésének céljából, mely az egyetem kiemelt stratégiai célja. A Pannónia Ösztöndíjprogram elindulása és az első időszak tapasztalatainak értékelése alapján egyrészt átalakították a szervezeti struktúrát: a Nemzetközi Kapcsolatok Igazgatósága és az Alumni Igazgatóság összeolvadásával új szervezeti egység jött létre Nemzetközi Kapcsolatok és Alumni Igazgatóság néven a rektor irányítása alatt. Másrészt az ösztöndíjprogram feladatainak felülvizsgálata alapján döntöttek a feladatok és a feladatellátáshoz kapcsolódó hatáskörök differenciálásáról annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló forrásokat az egyetem minél hatékonyabban és szélesebb körben használhassa fel.
Megszavazták a Szervezeti és Működési Szabályzat Hallgatói követelményrendszerének Tanulmányi és Vizsgaszabályzatát érintő módosítást is. A Szenátus már korábban döntött az Egészségügyi Közszolgálati Kar (EKK) Egészségügyi Menedzserképző Központ integrált szociális szolgáltatási menedzsment mesterképzési szak indításáról, elfogadta a képzési és kimeneti követelményeit, az Oktatási Hivatal pedig a képzést nyilvántartásba vette és engedélyezte, hogy az a 2024/2025. tanév II. félévében elindulhasson. Az új szak felvételi követelményeit és felvételi eljárással kapcsolatos szabályait már korábban rögzítették a Felvételi Szabályzatban, azonban azon túl a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat rendelkezéseit ki kell egészíteni az új szak vonatkozásába az oklevél számításának módjával is. Ez az új szak esetén megegyezik a kar további képzéseinek rendelkezéseivel.
Döntöttek a Farmakológiai és Gyógyszerkutatás-fejlesztési Központban részt vevő szervezeti egységek kibővítéséről. A 2023-ban, közvetlen rektori irányítás alatt létrejött központ célja a farmakológiai oktatás, kutatás és KFI-szolgáltatások együttműködési lehetőségeinek maximalizálása és az erőforrások hatékony kihasználása. A döntés értelmében a hálózatos elvvel működő központhoz csatlakozott a Klinikai Adatszolgáltató Intézet is.
Pontosították az idegen nyelvi követelményeket az általános orvosképzés, valamint a Fogorvostudományi Karon (FOK) végzett, az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) általános orvos szakára felvett hallgatók képzésére vonatkozó mintatantervben. Ennek értelmében azoknak a hallgatóknak, akik tanulmányaikat a 2025/2026-os tanévben vagy azt követően zárják, illetve kezdik meg, kötelező az angol nyelvű általános nyelvi záróvizsga, amely kiváltható egy angol nyelvű B2-es, komplex típusú nyelvvizsgával vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvánnyal vagy oklevéllel.
A szenátorok döntése értelmében a Plasztikai Sebészeti Tanszéki Csoport átalakul Plasztikai és Rekonstruktív Sebészeti Tanszékké, mely a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinikához (STéG) rendelten működik majd. Az egyetem kötelékében jelenleg 9 plasztikai sebészeti szakvizsgával rendelkező kolléga dolgozik, közülük négyen a STéG-en. A tanszék az ÁOK-n egy aktív működési rendszert teremtene meg a betegellátás, az oktatás és a kutatás terén egyaránt, feladatai közé tartozik az egyetem különböző diszciplínáihoz csatoltan már működi plasztikai és rekonstrukciós tevékenység harmonizálásra, egységes ellátási keretbe helyezése, emellett további szoros szakmai és oktatási kapcsolat kialakítása az egyetem több betegellátó egységével.
Megszavazták a Curriculum 2.0 projektben kialakított mintatantervek finomhangolását az Egészségtudományi Karon (ETK). Az apróbb változtatásokra az oktatási gyakorlat tapasztalatai, valamint a hallgatói visszajelzések alapján került sor.
Szavaztak az Asklepios Campus Hamburg tantárgyfelelősi pályázatáról, a Semmelweis Egyetem Kiváló Oktatója kitüntetés adományozásáról, valamint aktuális vezetői pályázatokat is véleményeztek.
Szabó Ádám
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.