A Semmelweis Egyetem a 2025-ös bajnoki szezontól megerősíti szerepét a hazai vízilabdasportban, ugyanis az egyetem jelenlegi sportklubja igazolja le az Orvosegyetem Sport Club (OSC) Vízilabda Sportegyesület játékosait, akik gyakorlatilag visszatérnek az alma máterbe, hiszen az OSC 1957-ben a Semmelweis jogelődje, a Semmelweis Orvostudományi Egyetem sportegyesületeként alakult meg, tagjai nagyrészt az egyetem hallgatói és dolgozói voltak.

A Semmelweis Egyetem Sport Klub nyújt segítséget az Orvosegyetem Sport Club (OSC) Vízilabda Sportegyesület játékosainak. A több mint 240 gyermek, fiatal és felnőtt sportoló a jövőben az egyetem színeiben, Semmelweis OSC néven folytathatja edzéseit és versenyzéseit. Az OSC VSE sportolóinak átigazolása a Semmelweis Egyetem Sport Klub (SE Sport Klub) vízilabda szakosztályába történik, ahol a sportolók a korábban megszokott környezetben, a Nyéki Imre Uszodában, változatlan tagdíjjal és saját edzőikkel edzhetnek.

A Magyar Vízilabda Szövetség elnöksége – tekintettel az OSC jelenlegi jogi és financiális helyzetére – kereste meg a Semmelweis Egyetemet azzal a kéréssel, hogy vegye át az OSC csapatait és sportolóit.

Az egyetem sport iránti elkötelezettségét látva a szövetség elnökségi határozatban engedélyezte, hogy a csapatok és az utánpótlás térítésmentesen átigazoljanak a Semmelweis Egyetem Sport Klubjába. Így az utánpótlás csapatok változatlan összetételben, saját edzőikkel és a megszokott helyszínen folytathatják a kiváló szakmai munkát.

A Semmelweis Egyetem Sport Klubnak a 2010-es megalapítása óta célja, hogy a Semmelweis polgároknak (munkatársaknak és hallgatóknak) változatos sportolási lehetőséget nyújtson mind a szabadidősport, mind a versenysport világában

– mondta dr. Merkely Béla.

A Semmelweis Egyetem rektora hozzátette: „A sport nemcsak az egészségmegőrzés, hanem a közösségépítés szempontjából is kulcsszerepet játszik. Az SE Sport Klub női és férfi vízilabda csapata évről évre egyre sikeresebb, az egyetemre frissen felvett hallgatók beépítésével pedig a csapatok folyamatosan fejlődnek. Elmondható, hogy egyre több bajnoki érmet szereznek mind a magyarországi, mind a külföldi versenyeken. A női csapat eddig az OB I/B-ben, a fiúk pedig az OB II-ben és a Budapest Bajnokságban játszanak amatőr sportolóként”.

Az ifjú sportolók szülei számára a tájékoztatót már megtartották a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján, ahol mintegy 200 szülő jelenlétében beszélt Madaras Norbert, a Vízilabda Szövetség elnöke és dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, valamint az egyetem kancellárja, dr. Pavlik Lívia. A szülők örömmel fogadták az új lehetőséget és bizakodással tekintenek a folytatás elé.

A rektor a szülői fórumon röviden felidézte saját vízilabda-múltját, és kiemelte, hogy szoros együttműködést szeretne a sport és az egyetem egészségügyi, diagnosztikai háttere között. Az utánpótlás és az OB I-es csapat teljesítménydiagnosztikai és orvosi felkészítésében a Semmelweis Egyetem Sportorvostan Tanszéke is aktív szerepet vállal, elősegítve az egészséges és eredményes versenysportot.

A Semmelweis Egyetem Sport Klubba hét különböző korosztályból álló csapat sportolói igazolnak át, akik összesen 20 bajnokságban indulnak, amely jól mutatja a szakmai munka mélységét és kiterjedtségét.

A játékosok átigazolása természetesen önkéntes, egyéni döntésen alapul. A felnőtt OB I-es OSC csapat szintén az egyetemi klubhoz kerül. Az OSC Vízilabda Sportegyesületben (OSC VSE) játszó masters sportolók szintén átigazolnak az SE Sport Klub már működő vízilabda szakosztályába, ahol ezt követően a Budapest Bajnokságban külön indulnak a következő idény bajnokságában.

Az OSC Vízilabda Sportegyesület (OSC VSE) OB I/B csapatáról később születik döntés.

A cél az, hogy az OSC-ben eddig felépített értékes szakmai munka ne vesszen el, hanem az egyetem keretei között folytatódjon tovább. Emellett a klub így jogosulttá válik a Magyar Vízilabda Szövetség által biztosított TAO-támogatásra, ami a szervezeti és financiális háttér megerősítését is lehetővé teszi.

A Semmelweis Egyetem további céljai között szerepel, hogy a jelenlegi OB I/B-s női csapat folyamatos megerősítése mellett női utánpótlást is kiépítsen, és hosszú távon minél több egyetemi hallgató sportolhasson náluk sportösztöndíjjal, megteremtve ezzel a vízilabda sport egyetemi bázisát.

A magas szintű utánpótlás-nevelés kiemelt feladata lesz az újonnan megalakuló Semmelweis OSC-nek, abból a célból, hogy a hazai egyetemek között elsőként saját, döntően amatőr vízilabda csapata legyen, amely az OB I-ben is megállja a helyét.

A bővülő vízilabda szakosztály szervesen illeszkedik a Semmelweis Egyetem sportstratégiájába. Az SE Sport Klub jelenleg 14 aktív szakosztállyal működik – többek között kézilabda, röplabda, labdarúgás, kosárlabda, asztalitenisz, jégkorong, küzdősportok, tenisz, tollaslabda, úszás, szabadidősport, sakk és bridzs –, most a vízilabdában a legmagasabb szintre léphet.

A klub sportigazgatói feladatait Tóth Márton, magyar bajnok, volt válogatott vízilabdázó látja el, akit dr. Merkely Béla rektor, a klub elnöke kért fel a posztra.

A szakmai vezetők a Semmelweis OSC-t olyan szintre kívánják emelni, hogy az méltó legyen az orvosegyetemi sportklub egykori olimpiai bajnokaihoz: dr. Szívós Istvánhoz, dr. Sudár Attilához, dr. Konrád Ferenchez, valamint a most megalakult vízilabda szakosztály tiszteletbeli elnökéhez dr. Bodnár Andráshoz.

Fontos hangsúlyozni, hogy a Semmelweis Egyetem Sport Klub és az OSC VSE között sem jogi, sem gazdasági értelemben nincs jogutódlás. Az átállás hivatalosan 2025. július 1-jén lép életbe. Az új szakosztály neve: Semmelweis OSC.

Fotó: Semmelweis Egyetem – Kovács Attila

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.