Április 26-án több mint 350-en vettek részt a Rehabilitációs Klinikán tizedik alkalommal megrendezett MERI Sportnapon, a mozgáskorlátozott emberek élmény- és szabadidősport napján, ahol egy helyen közel az összes, mozgássérültek által űzhető sportot – közöttük a paralimpiai sportágakat is – szakmai segítséggel lehetett kipróbálni. A program további célja az volt, hogy a mozgáskorlátozott fiatalokban felkeltse az igényt a mozgásra, a testedzésre, és hogy minél többen kezdjenek el versenyszerűen sportolni, erősítve ezzel a Magyar Olimpiai Csapatot. A rendezvény megvalósításában a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikája, a Magyar Paralimpiai Bizottság, a Paraktív Integrációs Alapítvány és a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége is részt vett.
A megnyitón dr. Merkely Béla rektor, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) Parasport Bizottság elnöke elsőként megemlékezett Ferenc pápáról, hangsúlyozva, hogy a szentatya mindig nagy szeretettel és különleges odafigyeléssel fordult a fogyatékkal élők és a hátrányos helyzetűek felé. Beszédében szólt róla, hogy a sportéletnek komoly hagyománya van a Semmelweis Egyetemen. Ennek egyik bizonyítéka az is, hogy a Medikus Vándorkupát idén áprilisban újra az egyetem hallgatói nyerték meg, az elmúlt négy évben immár harmadszor – fogalmazott. Nagy hangsúlyt fektetünk a fogyatékkal élő emberek sportolásának segítésére is – tette hozzá a rektor, és példaként említette, hogy nemrég adták át a Rehabilitációs Klinika felújított teljesítményélettani laborját, ahol a speciális spiroergométer készülékükkel az országban egyedüliként tudnak az orvosok terheléses vizsgálatot végezni amputált, stroke-on átesett és súlyos agy-gerincvelősérült betegeken. Emlékeztetett, hogy az átadóval egyidőben megállapodást is kötött az egyetem a Magyar Paralimpiai Bizottsággal, amely nemcsak a parasportolók terheléses vizsgálatának elvégzéséről szól, de a parasportok népszerűsítéséről, új sportolási lehetőségek megteremtéséről is a fogyatékossággal élők körében.
Ezt követően Urr Anita, a Magyar Paralimpiai Bizottság főtitkára köszönetet mondott az együttműködő szervezeteknek, valamint az önkénteseknek is, akik segítettek a rendezvény szervezésében és gördülékeny lebonyolításában. Bizalmát fejezte ki, hogy a program során mindenki megtalálja a számára megfelelő sportot, amit szeretettel tud űzni élete végéig.
Szekeres Pál olimpiai bronzérmes, háromszoros paralimpiai bajnok magyar tőr- és kardvívó, sportvezető elsősorban azokhoz a sorstársaihoz szólt, akikkel nemrég történt olyan betegség vagy baleset, ami miatt azt érzik, hogy mindennek vége. Ezzel szemben rávilágított, hogy saját tapasztalatai alapján egy ilyen helyzet egy új élet kezdete is lehet. Hozzátette, hogy szerinte a sport képes mozgósítani azt az erőt, ami mindenkiben benne van és segíthet abban, hogy visszanyerjenek valamennyit abból az életből, amit úgy gondoltak, hogy elvesztettek.
Dani Gyöngyi, a Paraktív Alapítvány szakmai vezetője felidézte, hogy aktív sportkarrierje után hozta létre az alapítványt azzal a céllal, hogy sportba hívjanak mindenkit, hogy merjék kipróbálni magukat. 2008-ban indult a program, és hét kimaradt év után az idei, 10. MERI sportnap lett az eddigi legnagyobb esemény, amire 350-en regisztráltak, de sokan érkeztek regisztráció nélkül is. Megemlékezett Ferenc pápáról, aki egész életében a szeretet, az elfogadás és a közösség fontosságát hirdette, példát mutatott abban, hogyan kell minden embert értékesnek látnunk és szeretnünk.
Dr. Cserháti Péter, a Rehabilitációs Klinika igazgatója felhívta a figyelmet, hogy a helyszín, a Rehabilitációs Klinika egy olyan egészségügyi ellátóhely, ahová az ország minden pontjáról érkeznek különböző életkorú és különböző mértékű, sokszor igen súlyos sérüléseket átélt betegek. Éppen ezért olyan partnereket választottak az esemény nagyköveteinek, akikkel kapcsolatban állnak a mindennapokban is országos intézetként. Madarászné dr. Mező Boglárka paralimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok kerekesszékes vívó képviseli az élsportolókat, dr. Varjú Gábor állatorvos, paratriatlonista pedig a szabadidő-sportolókat. Nem kell mindenkinek versenyszerűen űznie a sportot, de akár ahhoz is, hogy a kerekesszéket hajtani tudja, fontos, hogy jó fizikai állapotban legyenek, amihez elengedhetetlen a mindennapos testmozgás – tette hozzá dr. Cserháti Péter.
A megnyitót követően az érdeklődők a klinika munkatársai és önkéntesek koordinálásával tudtak ismerkedni a 27 bemutatott sportággal, egyebek mellett volt asztalitenisz, atlétika, boccia, curling, darts, ergométer, íjászat, kajak-kenu, karate, kerekes hajtányok, kerekesszékes kosárlabda, rögbi, kézilabda bemutató.
Keresztes Eszter
Fotó: Barta Bálint Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.