A 19. NN Ultrabalaton balatonfüredi versenyközpontjában a Semmelweis Egyetem – idén először – külön standdal várta a futókat. Több szervezeti egység képviseltette magát: a Semmelweis Egyetem Semmelweis Ignác Többcélú Szakképző Intézményének sportmasszőr hallgatói például szakszerű masszázzsal segítettek a futók felfrissítésében, ami nagyon népszerűnek bizonyult. Az Egészségfejlesztési Központ munkatársai testtömegösszetétel-méréssel – InBody-mérésből mintegy 270-et végeztek a hétvége során –, életmódtanácsadással és játékos kvízzel várták az érdeklődőket. Segítőként számos hallgató is részt vett az eseményen a Hallgatói Önkormányzat szervezésében, a Gasztvitál pedig a teljes Semmelweis-csapat három napi élelmezésével támogatta az egyetem részvételét a megmérettetésen.
A versenyközpont mellett a Semmelweis stábja Csopakon is szolgálatot teljesített: a 202. kilométernél lévő váltó- és frissítőpont üzemeltetőjeként péntek estétől vasárnap délutánig folyamatosan segítették, frissítették, motiválták a versenyzőket. (A Balatonalmádi és Csopak közötti szakasznak idén a Semmelweis Egyetem volt a névadója is.) A nyolc fős csapat vezetője Nyámándi Piroska volt, az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet kutató-szakasszisztense, a Semmelweis Egyetem Szabadidősport Szakosztályának főszervezője, egyben a Budapesti Sportiroda Semmelweis-futónagykövete. Mint honlapunknak elmondta, emberfeletti küzdelmek, nagy drámák tanúi voltak a verseny során: akadt olyan versenyző, aki a legutolsó 8 kilométert már nem tudta megtenni, és náluk kényszerült feladásra. Kiemelte, hogy kisebb balesetek ellátására is felkészültek, ami jól is jött, mert több enyhébb-nagyobb sérülést szenvedett futó érkezett hozzájuk. Nyámándi Piroska elmondta, hogy a frissítő sátor mellett egy Semmelweis-pihenősátrat is felállítottak, ami sok futónak nyújtott menedéket a megterhelő kilométerek után. Itt dr. Gerber Gábor, a Fogorvostudományi Kar dékánja, a Semmelweis Egyetem Sport Klub szabadidősport szakosztályvezetője is meglátogatta a stábot, egy kis gondoskodó frissítéssel lepve meg őket. A szurkolásban segítségük is volt: az egyetem cheerleader csapata is bemutatta műsorát a futók legnagyobb örömére.
„Az Ultrabalaton főként nem a versenyzésről, inkább a csapatépítésről szól, emellett azonban arra törekszünk, hogy évről évre kicsit javítsunk az eredményünkön” – fogalmazott a verseny kapcsán dr. Vágó Hajnalka, aki immár hatodik alkalommal állt rajthoz Semmelweis Sportszív csapatukkal. A Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Sportorvostan és Kardiológiai Tanszékének egyetemi tanára elmondta, a főként városmajori kardiológusokból, szívsebészekből és aneszteziológusokból álló, 12 fős csapat idén 1 óra 20 percet javított a tavalyi idejükön, amire nagyon büszke.
Az élményen túl orvosként a sportolás vagy akár egy-egy versenyen való indulás azért is fontos, mert így saját tapasztalata alapján is tudja motiválni, segíteni betegeit a rendszeres testmozgás terén. Márpedig ez kulcsfontosságú a betegségek megelőzésében, kezelésében: ahogy azt a sportolást elkezdő páciensek is tapasztalják, hatékony többek között a vérnyomás, a koleszterinszint, testsúly csökkentésében, és javítja a hangulatot, közérzetet is
– fogalmazott dr. Vágó Hajnalka.

Az idei Ultrabalatonon összesen 87, az egyetem kötelékébe tartozó futó állt rajthoz váltócsapatok tagjaiként. A legtöbb Semmelweis Polgár számára nem ez volt az első Ultrabalaton: a Gyermekgyógyászati Klinika UBókay nevű csapata tizedik, a Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika Mental Pride nevű csapata ötödik alkalommal indult a versenyen; az Orvosi Képalkotó Klinika harmadik, a Családorvosi Tanszék és a Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika második alkalommal képviseltette magát.
A Semmelweis Egyetem Alapítvány az #MRre futunk kampány keretében egy olyan új MR-készülék beszerzésére gyűjt adományokat, illetve adó 1% felajánlásokat, amely révén a lehető leggyorsabb diagnosztika és a kezelés sikerességének utánkövetése válik lehetővé a Gyermekgyógyászati Klinikán újszülött kortól egészen 18 éves korig. A Semmelweis Egyetem ezt a kampányt állította az Ultrabalaton fókuszába – arra biztatva a futókat és az eseményen minden résztvevőjét, hogy adakozzanak a cél eléréséért. A balatonfüredi versenyközpontban egy adományoszlopon keresztül is lehetőség nyílt a kampány támogatására.
Dr. Merkely Béla rektor, aki maga is jelen volt a rajtnál, az adománygyűjtéssel kapcsolatban úgy fogalmazott: ha van egy ilyen közös ügy, és ezt az orvos-egészségtudományi dolgozók látják, akkor azt érzik, hogy támogatást kapnak a lakosságtól, és ez erőt ad. Akármilyen kicsi is egy felajánlás, az hozzásegít céljaink eléréshez – tette hozzá. A beszerezni kívánt készülékről elmondta: „eddig is ellátták a gyerekeket a Gyermekgyógyászati Klinikán, de most egy olyan MR-készüléket szeretnénk, amilyen csak nekünk van. Mert ez egy speciális készülék, a kisgyerekek speciális igényeire szabva, akiket például el kell altatni a vizsgálathoz. Sokkal nehezebb ezt úgy menedzselni, hogy felnőtt és gyerek egyaránt egy MR-ben legyen kezelve. Ezzel persze a felnőtt ellátást is javítjuk, mert több kapacitás lesz rá. Ez egy teljesen új MR-készülék, amely kizárólag a kicsi gyermekeknek – egészen 18 éves korig – ad lehetőséget, hogy a lehető legjobb körülmények között tudjuk őket ellátni, a diagnózist fölállítani és a kezelést nyomon követni” – mondta el dr. Merkely Béla.
Az #MRre futok adománygyűjtést egy különleges teljesítményt nyújtó futó is támogatta. A #Projekt422 fantázianevű kezdeményezés keretében hat ultrafutó állt rajthoz, hogy a Balatont kétszer megkerülve, összesen 422 kilométert fusson, ezzel a vállalással egyszersmind adományokat gyűjtve egy-egy kiválasztott jótékonysági szervezetnek. Az egyik futó, Csingár István teljesítményével fiának állított emléket, aki 17 évesen hunyt leukémiában. Felajánlásával az #MRre futok kampányt támogatta, amivel a Gyermekgyógyászati Klinikának is szerette volna megköszönni, mindazt, amit a fiáért tettek. A beszerzendő új MR-készülék a gyermekonkológiai ellátásban is fontos szerepet tölt be. Csingár István végül 304 kilométer megtétele után, sérülés miatt feladni kényszerült a versenyt, de kitartásával és küzdelmével sokak számára mutatott példát.
Pogrányi Péter
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem, NN Ultrabalaton, Gutási Ádám
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.