Az év leghatékonyabb betegkommunikációját folytató szakorvosa különdíjat dr. Pilling János, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének egyetemi docense, oktatási igazgatóhelyettese kapta az orvosi kommunikáció oktatása terén kifejtett 24 éves tevékenysége elismeréseképpen. A pszichiáter még orvostanhallgató korában kezdett érdeklődni a halálközeli élmények kutatása iránt, majd ennek köszönhetően ismerkedett meg Polcz Alaine-nel, akinek hívására frissdiplomásként csatlakozott a Magyar Hospice Alapítványhoz, főállású hospice orvosként. Részt vett a Magyar Hospice Egyesület, majd később a gyászolókat segítő Napfogyatkozás Egyesület, illetve több, a szakterülethez kötődő folyóirat – köztük a tanatológiai ismeretek terjesztésében meghatározó Kharón című lap – megalapításában. Tanatológiai érdeklődése miatt került kapcsolatba a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetével, majd Kopp Mária intézetvezető hívására csatlakozott is az intézményhez. Orvosi kommunikációt kezdett oktatni, melynek tartalmát egyre inkább gyakorlatorientált, a mindennapi munka során hasznosítható ismeretek felé pozicionálta. 2001-ben kinevezték a kommunikáció oktatócsoport vezetőjévé, 2004-ben pedig megjelent az általa szerkesztett első hazai orvosi kommunikáció tankönyv. Közreműködött a gyógyszerészek graduális és posztgraduális kommunikációs, szakkommunikációs képzésének elindításába is. Szakmai érdeklődése a gyászolók segítése mellett később a családterápia, majd a szexuális zavarok pszichoterápiája felé fordult. Bekapcsolódott a Magyar Szexuális Medicina Társaság munkájába, amelynek 2018-ban az elnökévé választották. A Semmelweis Egyetemen az Urológiai Klinika igazgatójával, dr. Nyirády Péterrel együttműködve elindította az egyetem első szexuális medicina kurzusát. Társszerkesztője a 2022-ben megjelent Szexuális medicina című könyvnek, ami az első hazai szakkönyv ezen a területen.
Az év legkiemelkedőbb tudományos vagy innovációs munkáját végző szakorvosa kategóriában különdíjjal ismerték el dr. Szabó Gábor, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika Baross utcai részleg egyetemi adjunktusa munkásságát a meddőség és az alhasi, kismedencei fájdalom okának feltárása, kezelése terén. A szülész-nőgyógyász szakvizsgáját az I. Sz. Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán 2007-ben megszerző szakember érdeklődése korán az ultrahangdiagnosztika felé fordult, klinikai munkája mellett végzett kutatásai, tudományos eredményei is ehhez kötődnek. Rezidens kora óta részt vesz az egyetemi oktatásban, a magyar mellett angol és német nyelven, valamint a TDK- és PhD-programokban is témavezetőként. A Semmelweis Egyetem Baross utcai Nőgyógyászati Klinikáján 2013 szeptemberében osztályvezetői, 2016-ban ügyeletvezetői státuszba nevezték ki. 2014 óta a klinika traszfúziós felelőse, 2017-től pedig az ultrahanglabor vezetője. Kinevezését követően a klinika Endometriózis Ambulanciája vezetőjével szoros együttműködésben új szintre emelték a betegség diagnosztizálását, kutatását és interdiszciplináris megközelítésű kezelését. Világszerte elsőként mutatták ki, hogy a transzvaginális ultrahangvizsgálat során a kismedencei idegek kimutatása lehetséges, létrehozva ezzel a pelveoneuroszonográfia szakterületet. Munkacsoportjuk az endometriózis hatékony besorolására alkalmas interdiszciplináris Enzian klasszifikáció legújabb verziójának (#Enzian) kidolgozásában és validálásban szintén tevékenyen vett részt. Felkérték őket, hogy az Európai Endometriózis Liga Kelet-Közép Európai oktató központjává váljon a klinika. Dr. Szabó Gábor 2022 és 2025 között a Magyar Magzati Orvostudományi Társaság (MMOT) főtitkára volt, jelenleg vezetőségi tagja. A mélyen infiltráló endometriózis ultrahangdiagnosztikájában végzett munkája eredményeként 2024-ben az Európai Endometriózis Liga vezetőségi tagjának választották. (Az elismerését külföldi tanulmányútja miatt dr. Madár István vette át.)
Szintén az év legkiemelkedőbb tudományos vagy innovációs munkáját végző szakorvosa kategóriában kapott különdíjat dr. Bálint Péter Vince, a Semmelweis Egyetem egyetemi tanára, a Reumatológiai és Immunológiai Klinika osztályvezető főorvosa a reumatológiai ultrahangdiagnosztika terén végzett évtizedes tudományos tevékenységéért, valamint a reumatológiai ultrahang labor magyarországi bevezetéséért. A reumatológus szakorvos lassan három évtizedes pályafutása alatt a klinikai betegellátás mellett folyamatosan kutatott, osztálya 2015 óta a reumatológusok európai szervezetének, az EULAR (European Alliance of Associations for Rheumatology) Network of Imaging Centres kutató központja. Dr. Bálint Vince Péter jelenleg is tagja a European Cooperation in Science and Technology NetwOArk (The European Network on OsteoArthritis) programjának. Pályafutása alatt több mint 50 olyan, nem gyógyszervizsgálati kutatásban dolgozott, amelyekben a betegek is személyesen részt vettek. Ezek elsősorban a reumatológiai és ultrahangos definíciók, klasszifikációk, intervenciók, monitorozás, komorbiditások vizsgálatát célozták, a legtöbb a rheumatoid arthritist, polymyalgia rheumaticát, az arthritis psoriaticát, a spondarthritiseket, köszvényt, arthrosist és lágyrészbetegségeket, például ínbetegségeket, enthesopathiát vizsgálta. Kutatásai nyomán most kezd a klinikai gyakorlatba bekerülni az emberi kéz levegőn keresztüli leképezését biztosító eljárás zselés raszteres klinikai képként. Bizonyította többek között, hogy az ultrahang képes a normál mozgásszervi szöveteket ábrázolni és a képek korrelálnak az anatómiai struktúrákkal, az ultrahangvezérelt punkció jelentőségét, illetve azt, hogy az így beadott injekciók a betegeknek is kevesebb fájdalmat okoznak. Célja, hogy az ország összes reumatológiai centrumában bevezessék ezt a technikát.
Kiss Melinda Katalin
Fotó: Sorok Péter, richtererdemerem.hu
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.