A Szenátus elfogadta a Szervezeti és Működési Szabályzat (SZMSZ) Neumann János Adattudományi Intézetet, Klinikai Adatszolgáltató Intézetet és a Foglalkoztatási Követelményrendszert érintő szabályzás egyes pontjainak módosítását.
A testület az arányos kreditszám-felosztást szem előtt tartva döntött arról, hogy a Fogorvostudományi Kar (FOK) három nyári gyakorlatát 1-1, vagyis összesen 3 kredittel ismeri el. Továbbá megszavazták, hogy a karon bevezetik a Szakdolgozat készítése című, kötelező, de kreditet nem adó tárgyat a 9. szemeszterben. A változások eredményeként és egy, a mintatantervet érintő adminisztratív korrekcióval a magyar nyelvű fogorvosképzés összkreditszáma 313-ra, az angol és a német nyelvű képzésé 314-re módosul. A testület döntése értelmében várhatóan 2026-ban az Egészségtudományi Karon elindulhat a szülésznő mesterképzés mind államilag támogatott, mind önköltséges formában.
A szenátorok megszavazták az Egészségügyi térítési díjszabályzat (ETDSZ) módosítását, amely szerint a sürgősségi ellátás során kizárólag azokra a magyar állampolgárokra vonatkozik a NEAK-finanszírozás szerinti, illetve a 750 ezer forintban maximált térítési díj, akiknek a biztosítási jogviszonya a díjfizetés elmaradása miatt rendezetlen, azaz barna lámpás a TAJ-kártyájuk. Az érvényes társadalombiztosítással nem rendelkező vagy térítésmentes egészségügyi ellátás igénybevételére más jogcímen nem jogosult, a Klinikai Központ egészségügyi szolgáltatásait igénybe vevő magyar és külföldi személyek esetében a továbbiakban az ETDSZ szerinti díjszabást kell alkalmazni. Az ETDSZ további módosítása így pontosít: az ellátást a térítési díj megfizetése nem késleltetheti.
Pontosították a Tanulmányi és Vizsgaszabályzat (TVSZ) módosításáról született március 7-i határozatot. Eszerint csak írásos formában akkor szervezhető tesztvizsga, amennyiben a tesztkérdések és a hozzá tartozó válaszok előzetesen, minden érintett számára megismerhetővé váltak. Amennyiben ez a feltétel nem teljesül (azaz a tesztgyűjtemény és a hozzá tartozó válaszok nem hozzáférhetők), abban az esetben az írásbeli tesztvizsgarészt szóbeli vizsgarésznek kell követnie, melyet az írásbeli tesztvizsga napján kell teljesíteni. A szóbeli vizsgarész anyaga teljes mértékben megegyezik az írásbeli vizsgarész anyagával. Ilyen típusú vizsgák esetén az írásbeli tesztvizsgán elért esetleges elégtelen részjegy nem jelent sikertelen, elégtelen vizsgát, ugyanis ebben az esetben a hallgató automatikusan folytatja a vizsgát a szóbeli vizsgarésszel. A tényleges vizsgajegyet a két vizsgarész súlyozott számtani átlaga adja, ami úgy alakul, hogy az írásbeli legfeljebb 40 százalék súllyal és a szóbeli 60 százalék súllyal kerül beszámításra. Ezen rendelkezés nem vonatkozik azon hallgatókra, akiknek az írásbeli tesztvizsgája legalább közepes, vagy annál magasabb minősítésű, ugyanis az ő esetükben az írásbeli vizsgarészt nem követi szóbeli vizsgarész, azaz kizárólag az írásbeli tesztvizsga eredménye adja a tényleges vizsgajegyet. A TVSZ fenti módosító rendelkezését az osztatlan és az osztott alapképzésre kell alkalmazni.
Elfogadták a Szenátus által létrehozott, a karokon működő állandó bizottságok (Tanulmányi és Vizsga Bizottság, Kreditátviteli Bizottság, Etikai és Fegyelmi Bizottság, Gyakorlati Képzési Bizottság, Kiadói és Könyvtár Bizottság) beszámolóját. Szavaztak a Jó tanuló, jó sportoló kitüntetések adományozásáról, továbbá vezetői pályázatokat véleményeztek.
Szepesi Anita
Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem
A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.