Az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikán 2024. március 8-án történt meg Magyarország első robotasszisztált mellkassebészeti műtétje gyermeken. A 13 éves lányt egy gátorüregi elváltozás miatt kellett megoperálni. A klinika munkatársai 2024-ben összesen 489 mellkasi műtétet végeztek DaVinci Xi robottal.

Magyarországon elsőként végeztek gyermeken robot mellkassebészeti műtétet az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinika munkatársai. A 13 éves gyermek gátorüregéből a csecsemőmirigyet távolították el.

Dr. Ghimessy Áron főorvos, a mellkasi robotprogram vezetője ismertette, hogy a korábban nyitott sebészeti műtéttel megoldható beavatkozással szemben a DaVinci robottal mindössze három lyukon keresztül tudnak operálni, ami kevesebb műtéti fájdalommal és gyorsabb felépüléssel jár. Gyerekek esetén ez azért is fontos, mert nem kell átvágni az izmokat, így a szervezet fejlődését, növekedését nem befolyásolja a műtét. Az operációt dr. Agócs László főorvos végezte, aneszteziológusa dr. Madurka Ildikó főorvos volt.

A gyermek mellkassebészeti műtétek ritka beavatkozásnak számítanak, az első eset óta még egy további 16 éves beteget operáltak robotasszisztált technikával, hasonló kórkép miatt. Az Országos Onkológiai Intézet bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinika munkatársai 2024-ben összesen 489 felnőtt mellkasi műtétet végeztek DaVinci Xi robottal. Ez az európai viszonylatban is kiemelkedő szám, kiváló lehetőségeket nyújt többek között a posztgraduális (mellkassebész szakképzés) és a graduális képzésben is – tette hozzá dr. Rényi-Vámos Ferenc egyetemi tanár, a klinika igazgatója. Mint tájékoztatott, több kutatásuk is folyamatban van, amelyek a minimálinvazív sebészeten belül a robotsebészet előnyeit vizsgálják.

Keresztes Eszter
Fotó forrás: OOI bázisán működő SE Mellkassebészeti Klinika

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.