A hagyományosan a Kerpel-program felvételije után megtartott Kerpel Napon kiemelkedő mentorokat és hallgatókat is díjaztak, valamint partneri együttműködést írtak alá a XIV. kerületi Teleki Blanka Gimnáziummal. A rendezvényen tudományos és művészeti programot is tartottak.

Az esemény, amely a Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó Program munkatársainak, Szluka Beátának és Molnárné Mózsik Erikának a jóvoltából valósulhatott meg a Semmelweis Szalonban, dr. Szabó Attila klinikai rektorhelyettes köszöntőjével indult, aki elsősorban a felelősségről beszélt. „A felelősség mindannyiunkban ott van, a tehetséggondozó program pedig különösen erről szól” – emelte ki. Mint elmondta, az idősebbek felelősek azért, hogy felismerjék a fiatalabbak tehetségét és segítsék őket annak kibontakoztatásában. A fiatalabbak pedig azért felelősek, hogy azokkal a talentumokkal, amiket kaptak, megfelelő módon éljenek. „Ha ez a kettő találkozik, fantasztikus dolgokat lehet véghezvinni” – fogalmazott a rektorhelyettes, kiemelve, hogy 2007-ben, a Kerpel-Fronius Ödön Tehetséggondozó Program elindításakor pont ez valósult meg, a program pedig azóta több száz fiatal hallgató támogatását biztosította.

Mint mondta, a speciális mentorprogram elsősorban arról szól, hogy a hallgatók olyan mentorokat kapjanak, akik segítik őket céljaik elérésében, de akár a mindennapokban is. Az elmúlt közel 20 évtizedben nemcsak számos mentor-mentorált, de témavezető-hallgató, sőt, baráti és kollegiális kapcsolatok is kialakultak.

Ezt követően dr. Szabó Attila átadta a Kerpel Díjakat. Kiemelkedő mentori munkájáért a Kerpel-Fronius Tehetséggondozó Tanács Kiváló Mentor címet adományozott dr. Karlinger Kingának, a Radiológiai Tanszék tudományos főmunkatársának, valamint dr. Földvári-Nagy Lászlóné dr. Lenti Katalinnal, a Morfológiai és Fiziológiai Tanszék főiskolai tanárának. Kiváló tudományos és közéleti tevékenységéért Kerpel Díjban részesült dr. Deák-Ilkó Zoltán, Matányi Marianna és Papik Flóra.

Mint arra dr. Szabó Attila felhívta a figyelmet, a 2007-ben indult Kerpel tehetségprogram kezdetben csak a Semmelweis-hallgatóknak szólt, majd 2009-ben a partneriskolai programmal a középiskolák felé is kinyílt. Ma már az egyetem támogatást nyújt a partnerintézmények diákjainak az érettségi felkészülésben; az intézmények tanulói részt vehetnek egyetemi programokon, illetve iskolájukban a Semmelweist népszerűsítő előadásokon is. A Kerpel Nap keretében aláírt megállapodás nyomán egy újabb intézménnyel, a XIV. kerületi Teleki Blanka Gimnáziummal bővült a partneriskolák sora.

Az esemény ezt követően a tudományos programmal folytatódott. Dr. Nagy Kristóf PhD-hallgató prezentációt tartott Mesterséges intelligencia-szoftverek alkalmazása szív CT-vizsgálatoknál címmel. Tusnády Simon, az Általános Orvostudományi Kar (ÁOK) V. éves hallgatója a humán neuroblastoma organoid modell létrehozásáról tartott előadást. Matányi Marianna, az ÁOK VI. éves hallgatója a Dimedser – Okos gyógyszeradagolóról beszélt, míg Dobos Dominik, az ÁOK IV. éves hallgatójának előadása a következő címet viselte: Herediter opticus neuropathiák klinikai, genetikai és bioinformatikai vizsgálata.

A művészeti program keretében a Kerpel program tehetséges hallgatói mutatkozhattak be. Sas Boglárka Ninon felvételt nyert a Szegedi Tudományegyetem Bartók Béla Zeneművészeti Karára, fagott szakra, ezután kezdte meg orvosi tanulmányait – jelenleg másodéves orvostanhallgató és egyszerre végzi a két egyetemet. Testvérével, Sas Veronika Lucával fagott-hegedű duó formációban Händel-Halvorsen Passacagliáját adták elő. Tory Anna, az ÁOK harmadéves hallgatója zongorán adta elő Claude Debussy Clair de lune című darabját. Verbőczi Noémi elsőéves orvostanhallgató, aki a Magyar Táncművészeti Egyetemen végzett, táncos pályája során pedig számos díjban és elismerésben részesült. A Drezdai Semperoper és a Stuttgart Balett egykori táncosa, beválasztották Magyarország 10 legtehetségesebb fiatalja és a világ 18 legjobb fiatal táncosa közé is. Balerinából lett gyógytornász, ezt követően jelentkezett az ÁOK-ra. A táncmedicina speciális területén dolgozik, a Magyar Táncművészeti Egyetem és az Operaház táncosait segítve, emellett ő a PBT Táncmedicina továbbképzés európai felelőse és mesteroktatója. Egy róla készült rövid dokumentumfilmet vetítettek le, amelynek megvalósulásához a Semmelweis Egyetem is hozzájárult dr. Kellermayer Miklós egyetemi tanár, a Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet igazgatójának jóvoltából. Dr. Tóth-Vajna Gergely és dr. Tóth-Vajna Zsombor a Semmelweis Egyetem általános orvosi karán végeztek, előbbi az egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján kezdett el dolgozni, gyermekgyógyász és radiológus szakvizsgát letéve, utóbbi orvostan szakvizsgával rendelkezik. Közös PhD-kutatásukat a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikán, valamint a Magatartástudományi Intézetben végezték, emellett mindketten budapesti, amszterdami és londoni zeneművészeti diplomákkal rendelkeznek, jelenleg a londoni Royal College of Music kutatói. Idén március 15-e alkalmából mindketten Liszt Ferenc-díjban részesültek. Műsorukban Händel Vízizenéjéből adtak elő négykezest zongorán.

Szabó Ádám
Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.