Magyarországon elsőként tett a neuroendokrin daganatok magasszintű ellátását igazoló szakvizsgát dr. Igaz Péter, az Endokrinológiai Tanszék tanszékvezetője, a Belgyógyászati és Onkológiai Klinikán működő European Neuroendocrine Tumor Society (ENETS) Kiválósági Centrum társvezetője. A szakterülettel foglalkozó szakorvosok nemzetközi elismerését bizonyító, az európai szakmai szervezetek által létrehozott szakvizsgát a tanszékvezetővel együtt eddig mindössze ketten teljesítették.

Magyarországon elsőként és egyelőre egyedüliként dr. Igaz Péter szerezte meg a neuroendokrin daganatok ellátását igazoló új európai szakvizsgát, a European Certificate of Neuroendocrine Neoplasia Medicine-t, amely az European Neuroendocrine Tumor Society (ENETS), valamint az európai szakorvosképzést összefogó Union Européenne des Médecins Spécialistes (UEMS) együttműködéseként jött létre. A neuroendokrin daganatokkal küzdő betegek magas szintű ellátását igazoló bizonyítvány megszerzéséhez szükséges feltételeket egyelőre Európa-szerte is csak ketten teljesítették, az Endokrinológiai Tanszék tanszékvezetője, valamint egy görög szakorvos.

Mint azt dr. Igaz Péter honlapunknak elmondta, a neuroendokrin tumorok ellátásával foglalkozó európai szakmai szervezet e szakvizsga bevezetésével jelzi, hogy ez a speciális – többek között az endokrinológia, gasztroenterológia, nukleáris medicina, onkológia, patológia ismereteit magában foglaló – szakértelmet, multidiszciplináris megközelítést igénylő terület önálló interdiszciplináris szakmává válik. A társaság szakvizsgájának teljesítése pedig egyfajta elismerése az ilyen betegek ellátásában szerzett jártasságnak, és egyéni szinten hasonló, mint az a Kiválósági Centrum minősítés, amit a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika hazánkban elsőként, Kelet-Közép-Európában másodikként nyert el 2019-ben, és ami azt mutatja, hogy az adott intézmény megfelelő színvonalon és elég nagy betegszámmal képes ellátni ebben a viszonylag ritka, de egyre gyakoribb betegségben szenvedő csoportot.

A tanszékvezető hozzátette, belgyógyász-endokrinológus-onkológusként vizsgázott, de a vizsga sebészként, nukleáris medicina szakorvosként, gasztroenterológusként is teljesíthető, és új szakvizsgaként még pontosítják a teljesítés feltételeit. A jelenlegi elvárások elsősorban a gyakorlati ismeretekre helyezik a hangsúlyt. Dr. Igaz Péter reméli, hogy klinikai kollégái közül is minél többen szerzik majd meg ezt az elismerést, ami tovább erősítheti a klinika iránti bizalmat, illetve véleménye szerint a későbbiekben a Belgyógyászati és Onkológiai Klinika a vizsgára készülők képzőhelyévé válhat.

A neuroendokrin daganatok olyan tumorok, amelyek mind idegi (neuro-), mind pedig hormonális, azaz endokrin tulajdonságokkal rendelkeznek. Noha nem túl gyakori tumorfajta, de az előfordulása egyre nő. Elsősorban a gyomor-bélrendszerből vagy légzőszervekből indulnak ki, az ellátásuk számos szakma együttműködését, multidiszciplináris megközelítést igényel. A Belgyógyászati és Onkológiai Klinikán évente mintegy 100 új neuroendokrin daganatban szenvedő beteget látnak el.

Szepesi Anita
Fotó: dr. Igaz Péter

A cikket a Semmelweis Egyetem Kommunikációs Igazgatósága tette közzé.